Sverigedemokraterna

Sverigdemokraterna granskar utredningen om sjukförsäkringen

Dela

"Utredningen om sjukförsäkringen i förändring” – Så heter den utredning som har analyserat och utvärderat de senaste årens förändringar i sjukförsäkringens regelverk. Sverigedemokraterna var med och genomförde dessa förändringar eftersom vi tidigt såg ett behov av att se över det dåvarande regelverket inom sjukförsäkringen. Nu har reformerna utvärderats och vi kommer att granska innehållet i utredningen med kritiska ögon.

Vår tydliga utgångspunkt är fortsatt att sjukförsäkringen ska garantera en grundläggande ekonomisk trygghet för den som är sjuk, där individens behov och förutsättningar alltid är centrala. Samtidigt menar vi att målsättningen måste vara att människor ska bli friska och återgå i arbete, i  samtliga fall där det är möjligt.

Sverigedemokraternas uppfattning är att det finns stor förbättringspotential i dagens sjukförsäkringssystem och vi kommer att återkomma i den här frågan längre fram.

Sverigedemokraternas gruppledare i socialförsäkringsutskottet, Clara Aranda, kommenterar:

- Det faktum att det nu finns en utvärdering av de senaste årens reformeringar i sjukförsäkringens regelverk förändrar ingenting i de regler som finns idag. Det existerar inget skarpt förslag för riksdagen att ta ställning till, eller någon uppgörelse med regeringen om några specifika förändringar. Vi kommer att granska slutbetänkandet från utredningen i sin helhet, och även remissvaren, innan vi tar slutgiltig ställning i något avseende. Det är alltså en pågående process och vi ämnar inte föregå det arbetet och den fortsatta dialogen med regeringen.

- Vi behöver också ta i beaktande att vi idag har en situation där sjukskrivningar till följd av psykisk ohälsa fortsätter att öka och står för över hälften av alla längre sjukfall. Med den problematiska utvecklingen i åtanke är det angeläget att vi riktar fokus på rätt insatser och ser till att arbeta för ett sjukförsäkringssystem som är bättre anpassat, i syfte att kunna hantera den numera vanligaste sjukskrivningsorsaken på ett ändamålsenligt sätt.

Kontakter

Följ Sverigedemokraterna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sverigedemokraterna

Matheus Enholm utses till vice ordförande i Försvarsutskottet i riksdagen28.1.2025 16:30:00 CET | Pressmeddelande

Idag har Sverigedemokraternas gruppledning beslutat att utse riksdagsledamoten Matheus Enholm till vice ordförande i Försvarsutskottet i riksdagen. Matheus är hemmahörande i Munkedal i Västra Götalands län och har varit ledamot i Konstitutionsutskottet sedan hans riksdagsinträde 2018. Innan sin politiska karriär har han bland annat en lång bakgrund som egenföretagare. - Jag är naturligtvis mycket hedrad över att bli tillfrågad inför tillsättandet av en så pass viktig roll. Sverige befinner sig i ett extraordinärt känsligt säkerhetspolitiskt läge, och jag tror det är av stor vikt att det finns en så pass bred enighet som möjligt bland riksdagens partier gällande Sveriges roll i dagens oroliga omvärld, säger Matheus Enholm. - Samtidigt skänker jag en tanke till min tidigare kollega Lars, som inte bara var en god vän utan även en otroligt kompetent och engagerad politiker. Att efterträda honom kommer att bli stora skor att fylla, men det är en uppgift jag ser fram emot att ta mig an. Komm

Ackrediteringsinbjudan till KRK247.11.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande

I slutet på november anordnar Sverigedemokraterna sin Kommun- och Regionkonferens för 2024 i Norrköping. Eventet samlar förtroendevalda från hela landet för att presentera och debattera politik på kommunal och regional nivå. Datum: Lördagen den 30 november 2024, Jimmie Åkesson talar runt lunch och kommer finnas tillgänglig för intervjuer efteråt. Plats: Louis De Geer Konsert & Kongress, Norrköping För att ansöka om ackreditering inför evenemanget, vänligen använd detta formulär. Vi återkommer med besked kring din ansökan efter sista ansökningsdag som är den 24/11.

SD: Gör det olagligt för partilotterier att anställa efterlysta25.9.2024 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Inför torsdagens sammanträde i justitieutskottet i riksdagen avser Sverigedemokraterna lämna in ett utskottsinitiativ med syfte att göra det olagligt att anställa en kriminell person på flykt. Detta med anledning av den information som framkommit i samband med Socialdemokraternas lotteriverksamhet. Under 2021 preskriberades över 100 fängelsedomar på grund av så kallad verkställighetspreskription, vilket inträder efter att ett visst antal år förflutit sedan en dömd person skulle ha inställt sig till verkställighet av straff. Under 2021 var 700 personer efterlysta, eftersom dessa inte inställts sig till verkställighet. Frågan har aktualiserats på nytt i samband med de nyligen uppdagade uppgifterna kring Socialdemokraternas lotteriverksamhet, där tidningen Expressen kunde avslöja att en av cheferna som ledde säljverksamheten med lotter från deras kontor i Spanien samtidigt var efterlyst av polisen i Sverige. Detta då han inte infunnit sig för att avtjäna ett fängelsestraff. Brottet främja

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye