SM-guld till Täby FC och Pixbo IBF
Täby FC och Pixbo IBF vann SM-guld i F16- samt P16-klassen under Ungdoms-SM i Växjö.

SM-Guld till Täby FC
F16-finalen mellan Täby FC och Värmdö IF blev en målrik match.
Vitklädda Täby tog ett målmässigt kommando tidigt i matchen och släppte därefter aldrig taktpinnen. 2-1 efter den första perioden blev till slut 5-1 när Täby säkrade SM-guldet på USM i Växjö.
– Det känns otroligt bra. Vi har varit så grymt starka hela vägen och vi är verkligen värda ett SM-guld, säger Täbys lagkapten Astrid Thoresson.
Thoresson blev även målskytt i finalen när hon på ett frislag pricksköt in Täbys femte mål i matchen.
– Det var så kul för jag fick göra det med min bästa kompis Carro. Det kändes så kul att få göra det med henne, vi hör tillsammans så det var pricken över i:et.
– Otroligt väl genomförd match från vår sida tycker jag, säger Täbys tränare Victor Johansson och fortsätter.
– Värmdö ställer upp med ett otroligt defensivt och duktigt lag. De gör det svårt för oss att skapa lägen men jag tycker att vi spelar oss igenom det. Otroligt mycket hjärta och inställning som gör att vi vinner det här.
För Victor Johansson var det här hans andra USM-guld då han även var med under föregående säsong och vann. Något som gör dagens medalj extra speciell.
– Det är väldigt svårt att vinna ett guld och att vinna två är otroligt svårt, så det betyder väldigt mycket.
Beskriv lagets resa fram till USM och dagens guld.
– Ska man börja i somras så tänkte jag att det inte finns en chans. Framåt jul tänkte jag att kanske ett gruppspel. Men vi har bara blivit bättre och bättre ju längre säsongen har blivit. Det känns jättekul att stå här och väldigt välförtjänt efter de senaste matcherna.
All Star Team F16
Milla Åstrand, Täby FC
Emelie Persson-Lindeborg, Värmdö IF
Judith Andersson, IBK Lockerud Mariestad
Matchfakta final F16
Värmdö IF - Täby FC 1-5 (1-2, 0-2, 0-1)
Första perioden
0-1 (04.06) Alice Lindgren (Edith Crona)
0-2 (04.42) Självmål
1-2 (13.22) Ella Bohjort (Signe Nyman)
Andra perioden
1-3 (03.10) Miriam Liljegren (Othilia Hidland)
1-4 (06.02) Wilma Olsson (Miriam Liljegren)
Tredje perioden
1-5 (07.07) Astrid Thoresson (Caroline Kroona)
SM-Guld till Pixbo IBF
Det blev en jämn match när Pixbo IBF och Thorengruppen IBK möttes i P16-finalen under USM i Växjö.
Starkt försvarsspel av båda lagen ledde till en mållös förstaperiod innan Pixbo kunde öppna målskyttet i mittenakten. Två snabba mål av Olof Wikström och Joel Lindberg var dock allt det rödklädda laget behövde.
För även om Thorengruppen letade hål i Pixbos försvar kunde Pixbo hålla ut och vinna guldet i P16-klassen på Ungdoms-SM i Växjö.
– Det är overkligt. Det känns som att man lever i en dröm, säger Joel Lindberg.
– Vi visste att vi skulle möta ett Thorengruppen som är extremt disciplinerat och duktiga. Vi sa att vi låter dem föra spelet så kan de inte kontra lika mycket på oss, så får vi visa att vi är minst lika duktiga i kontringarna, säger Pixbos tränare Oscar Zarnowiecki, och fortsätter:
– De satte ett högre tempo än vad vi hade förväntat oss. Jag tycker att de gör en jättebra match och att det är små marginaler som vanligt. Jag måste säga att det känns som det här hade kunnat sluta hur som helst.
Bakom succén under Ungdoms-SM ligger kollektivet Pixbo, menar Oscar Zarnowiecki.
– Vi har rullat på 20 spelare hela gruppspelet och sen tre femmor i slutspelet. Förra kullen som vi vann med för två år sen så hade vi superspelare som kunde gå upp och spela i SSL. Här har vi 15 spelare av riktigt hög kvalité vilket gör att vi bara kan trumma på.
Efter segern var också Zarnowieckis känslosam av en annan anledning.
– Det här var min sista match som tränare. Jag har tre barn hemma och en sambo som nu ska få sin pappa. Det betyder extremt mycket att få knyta ihop säcken så här med de här killarna.
Det låter som den perfekta avslutningen?
– Definitivt, definitivt.
All Star Team P16
Filip Laurell, Linköping IBK Ungdom
William Olofsson, Thorengruppen IBK
Joel Lindberg, Pixbo IBF
Matchfakta final P16
Pixbo IBF - Thorengruppen IBK 2-1 (0-0, 2-1, 0-0)
Första perioden
-
Andra perioden
1-0 (08.01) Olof Wikström (Joel Lindberg)
2-0 (09.02) Joel Lindberg (Oliwer Nyrén)
2-1 (14.13) Neo Andersson (Hugo Harr)
Tredje perioden
-
Nyckelord
Bilder

Innebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 112 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
SM-guld till Pixbo IBF och Växjö IBK Utveckling på Ungdoms-SM6.4.2025 20:05:59 CEST | Pressmeddelande
Under söndagen avgjordes finalerna i Ungdoms-SM i Uppsala. Efter tre dagars intensivt matchspel kröntes Pixbo IBF och Växjö IBK Utveckling till svenska mästare.
Så gick det till när Anna Wijk prisades av kungen2.4.2025 20:59:43 CEST | Pressmeddelande
Under onsdagen skedde en ny höjdpunkt för Hall of Fame-invalda innebandyspelaren Anna Wijk. På plats i Stockholm och Kungliga slottet fick hon ta emot Hans Majestät Konungens medalj, som den första damspelaren i innebandyhistorien.
U19-herrarnas VM-trupp uttagen – för mästerskapet i Zürich (hela truppen med)1.4.2025 10:45:50 CEST | Pressmeddelande
Den 29 april till 4 maj avgörs U19-VM i Zürich, Schweiz. Nu är truppen på 20 spelare uttagen – här är spelarna som förbundskapten Jonatan Brolin har valt att representera Sverige.
U19-herrarnas VM-trupp uttagen – för mästerskapet i Zürich1.4.2025 10:03:14 CEST | Pressmeddelande
Den 29 april till 4 maj avgörs U19-VM i Zürich, Schweiz. Nu är truppen på 20 spelare uttagen – här är spelarna som förbundskapten Jonatan Brolin har valt att representera Sverige.
Välkommen att ackreditera dig till SM-finalen 202526.3.2025 15:37:05 CET | Pressmeddelande
SM-finalen är tillbaka i nyrenoverade Avicii Arena. Den 26 april ska mästarna koras. Välkommen att bevaka evenemanget på plats.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum