Ving AB

6 av 10 charterresor med Ving redan bokade från Luleå i sommar

12.4.2024 06:14:40 CEST | Ving AB | Pressmeddelande

Dela

Efter en lång vinter börjar Luleåborna och norrbottningarna nu blicka söderut. Strax innan Valborg, den 27 april, lyfter sommarsäsongens första charterflyg med Ving från Luleå Airport och dagen därefter ytterligare ett, då med destination Rhodos. Och efterfrågan på Vings charterresor i sommar är stor. Redan nu är 6 av 10 platser slutsålda och första avgångarna är helt fullbokade. Men även vinterns resor till Gran Canaria lockar. Jämfört med samma tidpunkt i fjol ser Ving en ökning med 45 procent när det gäller inbokade resenärer till vintern.

Mallorca. Fotograf Agneta Renebo, Ving
Mallorca. Fotograf Agneta Renebo, Ving

 Att trycket på resor från Luleå är högt bekräftas även av Vings senaste bokningssiffror.

- Förra veckan sålde vi dubbelt så många resor från Luleå jämfört med samma tid i fjol. Så visst finns det ett enormt sug att lämna snö och kyla bakom sig till förmån för Medelhavet, sol och varmare temperaturer. Att drygt hälften av resorna i sommar redan är bokade är fantastiskt, men än finns det platser kvar för alla ressugna norrbottningar. Det är även roligt att se att vintern tar för sig. Till vintern kommer vi dessutom återigen att flyga med vårt eget flygbolag Sunclass Airlines från Luleå, som vi vet är extra uppskattat bland resenärerna, säger Claes Pellvik, kommunikationschef Ving.

Resorna till Mallorca går varje lördag under hela sommarsäsongen ända fram till slutet på september. Trafiken till Rhodos löper parallellt med uppstart den 28 april. Därefter går flygen till solguden Helios ö varje söndag fram till slutet av september. Vintersäsongen med avgångar till Gran Canaria inleds i mitten på oktober. Och att Ving fortsätter att satsa på Luleå Airport välkomnas av flygplatsen.

- Efterfrågan på charter är fortsatt stark, och det är väldigt uppskattat att Ving har ett så brett utbud från Luleå Airport. Att kunna flyga direkt från sin lokala flygplats till flera spännande resmål är något de boende i regionen sätter stort värde på, säger Ann-Christin Viklund, flygstationschef på Luleå Airport. Den långa säsongen Ving flyger charter med är också något mycket positiv, det visar en stark tilltro till regionen och norrbottningarnas längtan efter sol, värme och nya upplevelser, säger hon.  

Vings program från Luleå Airport 2024/2025

Mallorca: 27 april-28 september

Rhodos: 28 april-29 september

Gran Canaria: 19 oktober-5 april

Kontakter

Bilder

Rhodos. Fotograf Agneta Renebo, Ving
Rhodos. Fotograf Agneta Renebo, Ving
Ladda ned bild
Gran Canaria. Fotograf Eric Josjö, Ving
Gran Canaria. Fotograf Eric Josjö, Ving
Ladda ned bild

Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.

Följ Ving AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ving AB

Vinggruppen levererar rekordomsättning och kraftigt ökat EBITDA-resultat31.3.2026 10:27:58 CEST | Pressmeddelande

Nordic Leisure Travel Group, eller Vinggruppen som bolaget kallas för i dagligt tal, levererar både en rekordomsättning på 16799 msek och ett EBITDA-resultat på 953 msek vilket är en förbättring med 200 msek mot föregående år. Detta motsvarar på EBITA-nivå ett resultat om 704 msek, för det brutna räkenskapsåret 1oktober 2024-30 september 2025, vilket är en ökning med 40% mot fjolåret. Vinstmarginalen ökade också till 4,2% jämfört med 3,1% föregående år. Resultat före skatt blev 540 msek, (15 msek föregående år). Resultat efter skatt blev 467 msek.

Vings hemtagningsflyg med 315 strandsatta gäster från Indiska Oceanen och Sydostasien har landat i Köpenhamn9.3.2026 10:57:23 CET | Pressmeddelande

Kl 10:15 på måndagsförmiddagen landade Vings hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines på Kastrup Airport i Köpenhamn med 315 nordiska gäster, varav 150 svenskar, som varit strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien i en dryg vecka. Parallellt pågår fortsatt ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag.

Ving sätter in stort hemtagningsflyg till Thailand och Maldiverna för att hämta hem över 300 strandade nordiska gäster6.3.2026 16:04:41 CET | Pressmeddelande

Parallellt med ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag så sätter Ving nu in ett hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines för att ta hem gäster som är strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien. Med hemtagningsflyget räknar resebolaget med att kunna få hem över 300 nordiska gäster.

Sverige fryser – reslusten exploderar16.2.2026 10:05:23 CET | Pressmeddelande

Sportlov + köldknäpp = reseboom. När vintern håller Sverige i ett iskallt grepp väljer 28 500 svenskar att resa på en charterresa med Ving till varmare breddgrader under februari. Många passar även på att solsäkra en vecka eller två framåt i tiden. Resebokningarna hos Ving har ökat med +55% procent den senaste månaden jämfört med månaden innan och under Alla hjärtansdags-helgen bokades hela 28 % fler vinter- och sommarresor mot i fjol.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye