Svensk Betong

Stefan Ohlsson omvald till ordförande för Svensk Betong

18.4.2024 10:49:38 CEST | Svensk Betong | Pressmeddelande

Dela

Vid Svensk Betongs stämma idag omvaldes Stefan Ohlsson (vd på Strängbetong) till ordförande för branschorganisationen Svensk Betong.

Stefan Ohlsson, omvald ordförande för branschorganisationen Svensk Betong.
Stefan Ohlsson, omvald ordförande för branschorganisationen Svensk Betong.

- Det är en stor ära att få fortsatt förtroende som ordförande för Svensk Betong. Betong är en bärande del av ett välfungerande samhälle samtidigt som materialet spelar en avgörande roll för klimatomställningen. Som branschorganisation är det vår uppgift att möta utmaningar med konstruktiva och innovativa lösningar. Tillsammans med våra medlemsföretag kommer vi att fortsätta driva branschen framåt för att cementera betongens roll i byggandet av en hållbar framtid, säger Stefan Ohlsson, ordförande för Svensk Betong.

Nya ledamöter och omval

Vid stämman valdes Sofia Utsi (LKAB Berg & Betong) och Johan Kettil (Tranemo Prefab) som nya ledamöter i styrelsen.

Joakim Bjelkstam (Thomas Betong) och Jan Lagerstedt (Heidelberg Materials Precast Contiga) omvaldes som ledamöter.

I styrelsen finns sedan tidigare Anders Knutsson (Heidelberg Materials Betong Sverige), Sara Löfgren (Skanska Industrial Solutions), Filip Sten (Heidelberg Materials Precast Abetong) och Viktor Sundberg (Swerock).

Björn Koorem (LKAB Berg & Betong) avtackades efter fem år i styrelsen.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Stefan Ohlsson, ordförande för Svensk Betong
Stefan Ohlsson, ordförande för Svensk Betong
Ladda ned bild

Länkar

Svensk Betong är branschorganisation för företag som till­verkar fabriksbetong, utövar betongpumpning samt företag som tillverkar och/eller monterar betongprodukter. Medlems­företagen finns över hela Sverige och bidrar till sysselsättning och samhällsutveckling på många orter i landet. 

Betong- och cementindustrin omsätter årligen mer än 30 mdkr och sysselsätter nästan 9 000 personer. Till detta kommer betongarbetare som är anställda av byggentreprenörsföretag. De senaste åren har det årligen producerats mer än 6 miljoner kubikmeter betong i Sverige.

Följ Svensk Betong

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svensk Betong

Sara Löfgren omvald till ordförande för Svensk Betong23.4.2026 11:17:18 CEST | Pressmeddelande

Vid Svensk Betongs årsstämma den 22 april omvaldes Sara Löfgren (Skanska Industrial Solutions) till ordförande för branschorganisationen Svensk Betong. – Jag ser fram emot att fortsätta jobba tillsammans med alla i föreningen för att stärka Svensk Betongs övergripande arbete med fokus på betongens viktiga roll för samhällsutveckling och klimatomställning, säger Sara Löfgren, ordförande för Svensk Betong.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye