Solna strand ska bli en grön och levande stadsdel
En avsiktsförklaring har signerats mellan Solna stad och fastighetsägarna Humlegården, Vasakronan, Fabege och Lundbergs Fastigheter som alla verkar i Solna strand. Den gemensamma visionen är att skapa en livskraftig och grön stadsdel - nära allt vid Mälarens vatten.

Solna strands unika läge vid vattnet och goda kommunikationer lägger grunden för den nya gröna levande stadsdelen.
- Tillsammans med fastighetsägarna är vi nu överens om ett nära och bra samarbete för att utveckla Solna strand. En rad insatser kommer att genomföras i området på kort och lång sikt. Redan nu i sommar kommer vi till exempel erbjuda ungdomar sommarjobb där, säger Emelie Grind, chef för samhällsbyggnadsförvaltningen i Solna stad.
I ett nära samarbete med områdets aktörer genomförs nu insatser för att göra stadsdelen attraktivare, tryggare och mer levande. Till exempel ska entrén till området från tunnelbanan förbättras och strandpromenaden utvecklas.
För att nå den gemensamma visionen har Solna strands fastighetsägarforum bildats. Forumet består av fastighetsägarna i Solna strand i samverkan med Solna stad.
- Vi tror att samverkan är nyckeln till framgång och ser fram emot det fortsatta arbetet i vårt fastighetsägarforum. Det ger oss goda förutsättningar i vår strävan mot att skapa attraktiva stadsmiljöer. Genom att vi identifierar områden där vi kan utveckla platsen tillsammans stärks upplevelsen av platsen, säger John Forselius, Asset Manager på Humlegården Fastigheter.
Avsiktsförklaringen undertecknades fredagen den 19 april i Solna stadshus.
Följ Solna stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Solna stad
Nya hyreslägenheter planeras vid Rödingarna18.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen i Solna har beslutat att ge Tantalos Fastigheter möjlighet att bygga upp till 50 nya hyresrätter vid Kolonnvägen. Beslutet innebär också att byggnadsnämnden får i uppdrag att starta arbetet med en ny detaljplan för området.
Solna planerar för två nya äldreboenden i Bagartorp och Hagalund17.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen har beslutat att gå vidare med planerna på två nya särskilda boenden för äldre – ett i Bagartorp och ett i Hagalund. Beslutet fattas för att möta det ökande behovet av platser de kommande åren.
Nästa steg i utvecklingen av Granbackaskolan16.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen har beslutat att ge byggnadsnämnden i uppdrag att påbörja arbetet med en ny detaljplan för Granbackaskolans utveckling.
Här är årets företagare i Solna5.12.2025 11:10:28 CET | Pressmeddelande
Vinnaren av priset Årets företagare i Solna är korad. Priset delades ut på årets sista upplaga av Solna Frukostbricka. Samtidigt avslöjades vinnarna av Årets unga affärsidé och Årets CSR -pris.
Budget 2026: Fokus på barn, skola och trygghet25.11.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
I budgeten för nästa år prioriteras förskolan och skolan i Solna. Satsningarna ska ge bättre förutsättningar för barn att klara grundskolan och för verksamheterna att hålla en bra kvalitet över tid.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum