Albin Lee Meldau intar Scandinavium
Den 6 december kommer den hyllade artisten Albin Lee Meldau till Scandinavium. Konserten blir hans första på arenan i Göteborg. Biljetterna släpps på torsdag 25 april klockan 10.

– Efter Albin Lee Meldaus fantastiska framgångar under förra året får vi äntligen se honom ta det stora klivet upp på Scandinaviums scen. Jättekul med ännu en göteborgsartist som gör debut på en av Göteborgs största arenor, säger Henrik Jutbring, evenemangschef på Got Event.
Så här skriver FKP Scorpio
Hyllade Albin Lee Meldau tar över Sveriges arenor i vinter!
I vinter får vi följa med när Albin Lee Meldau höjer ribban ytterligare och ger sig ut på “The Discomforts Tour”, vilket blir hans största turné hittills.
“Jag ser verkligen fram emot höstens turné, ska bli så otroligt kul att resa runt Sverige och att få stå på scenen med mitt grymma band och möta min publik. Extra roligt är det att jag då har släppt mitt nya, engelska album och vi kommer bjuda på de nya låtarna i liveversioner, men självklart även gamla favoriter.” säger Albin.
Efter att ha nått stora framgångar 2023 med en utsåld spelning på Avicii Arena, en fullbokad sommarturné och den slutsålda "Hommage på svenska"-turnén under hösten, får vi nu uppleva Albin på ett sätt vi aldrig gjort tidigare när han intar sju av Sveriges största arenor.
Biljetter släpps torsdag 25 april 10:00 via FKP Scorpio.
I höst släpper Albin även sitt andra album på engelska. Albumet, som har London som inspiration, är ett samarbete med den brittiske producenten Eg White (känd för sitt arbete med artister som Adele och Florence + The Machine) både i låtskrivandet och i produktionen. Fem singlar har redan släppts för att ge oss ett litet smakprov på vad vi kan förvänta oss, däribland senaste singeln ”Sinking Like A Stone” vilket släpptes 18 april.
Nyckelord
Kontakter
Mikael PerssonKommunikationsansvarig
Presskontakt för frågor som rör Got Event. Frågor om enskilda evenemang ställs direkt till arrangör.
Länkar
Om oss
Got Event är Göteborgs Stads evenemangs- och arenabolag och driver några av Sveriges mest älskade arenor: Bravida Arena, Frölundaborg, Gamla Ullevi, Scandinavium, Valhallarinken, Ullevi, Valhallabadet, Valhalla IP och Valhalla Sporthallar. Starka varumärken som alla bidrar till att Göteborg upplevs som en attraktiv och spännande stad att bo i, att arbeta i och att besöka.
Vi arrangerar också - tillsammans med Svenska Ridsportförbundet - Gothenburg Horse Show som är en av världens främsta inomhustävlingar för ridsport.
Vi bedriver ett aktivt hållbarhetsarbete och allt vi gör genomsyras av hållbar utveckling. Vi är Miljödiplomerade enligt Svensk Miljöbas sedan 2004.
Varje år besöker cirka 2 miljoner människor ungefär 400 idrotts- och underhållningsevenemang på någon av våra arenor. Dessutom välkomnar vi årligen nästan en halv miljon badbesökare till Valhallabadet.
Bolaget omsätter cirka ungefär 200 miljoner kronor och vi är cirka 130 medarbetare som ger allt för att skapa bra förutsättningar för att genomföra evenemang i världsklass. Vi brukar säga att vi bidrar till att skapa magiska ögonblick!
Följ Got Event
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Got Event
Hårdrocksbandet Volbeat till Scandinavium i oktober6.3.2025 14:01:45 CET | Nyheter
Danska Volbeat gör en efterlängtad återkomst till Scandinavium i höst. Som en del av sin världsturné intar de Göteborg den 19 oktober, efter släppet av sitt nionde album, God of Angels Trust i sommar. Biljetterna släpps på fredag den 14 mars klockan 10.
IFK Göteborg spelar kvartsfinal på Ullevi4.3.2025 16:34:04 CET | Nyheter
Ullevi står redo för stormöte när IFK Göteborg tar emot Hammarby i kvartsfinalen av Svenska Cupen. Matchen spelas på söndag den 9 mars med avspark klockan 13:00.
Ljusmätning ikväll på Bravida och Gamla Ullevi3.3.2025 16:08:00 CET | Nyheter
Ikväll den 3 mars kommer belysningen på Bravida Arena och Gamla Ullevi att vara tänd lite längre. Detta på grund av att vi kommer att genomföra ljusmätningar av arenabelysningen.
Ola Salo och Peter Jöback till Scandinavium med gemensam show17.2.2025 08:07:15 CET | Nyheter
Efter publiksuccén med fyra föreställningar av Jesus Christ Superstar 2022 återvänder nu Ola Salo och Peter Jöback till Scandinavium. Den 25 oktober kommer de till Göteborg med den gemsansamma showen "A Show Extravaganza – Salo & Jöback”. Biljetterna släpps på torsdag den 20 februari klockan 10.
Dr. Jordan B. Peterson till Scandinavium11.2.2025 10:14:20 CET | Nyheter
Den 31 maj kommer författaren och psykologen Dr. Jordan B. Peterson till Scandinavium i Göteborg. Under kvällens föreläsning “An Evening to Transform Your Life,” kommer han att bjuda publiken på unika insikter kring psykologi, filosofi och personlig utveckling. Biljetterna släpps på fredag 14 februari klockan 10.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum