Regeringen sa nej till etableringstopp för vinstdrivande skolor
25.4.2024 11:53:54 CEST | Socialdemokraterna | Pressmeddelande
Socialdemokraterna har föreslagit ett etableringsstopp för nya vinstdrivande friskolor. Idag togs förslaget upp i utbildningsutskottet för behandling genom ett så kallat utskottsinitiativ. Förslaget röstades dock ned, trots att en majoritet av partierna i riksdagen säger sig se stora problem med dagens friskolesystem.

— Staten måste dra i nödbromsen mot den okontrollerade och snabba expansionen av skolkoncerner som just nu sker. För varje dag som går förlorar samhället mer demokratisk kontroll över skolan. Därför vill vi se ett etableringsstopp för vinstdrivande skolor nu, säger Åsa Westlund, utbildningspolitiska talesperson för socialdemokraterna.
— Det är obegripligt att partier som säger att de ser problem med vinstjakten i skolan samtidigt inte vill göra något för att stoppa utvecklingen med allt fler koncernskolor, säger Åsa Westlund, utbildningspolitiska talesperson för socialdemokraterna.
— Dagens elever får inte sin skolgång tillbaka, därför är det så viktigt att vi så snabbt som möjligt ser till att få bort vinstjakten och ser till att skolans pengar går till elever och lärare. Skattemedel till skolan ska gå till skolan, inte till strandtomter eller jaktslott.
Antalet skolkoncerner har ökat från 38 till 45 bara de senaste tre åren och nu drivs mer än var tionde skola i Sverige av en koncern. Vi närmar oss nu 1000 vinstdrivande skolor i vårt land.
Bakgrund
Torsdagen den 18 april krävde Magdalena Andersson (S) och Åsa Westlund, utbildningspolitisk talesperson (S) ett etableringsstopp mot vinstdrivande skolor på en pressträff. Ett utskottsinitiativ lades i Riksdagens utbildningsutskott med förslag om att regeringen ska införa ett etableringsstopp mot vinstdrivande skolor. När Utbildningsutskottet sammanträdde torsdagen den 25 april röstades förslaget ned.
De senaste åren har marknadsskolan och skolkoncernerna expanderat alltmer okontrollerat. Enligt en rapport från Riksdagens utredningstjänst om ”Skolkoncerner i Sverige” (Dnr: 1588) har antalet skolkoncerner bara de senaste tre åren ökat från 38 till 45. Mer än var tionde skola i Sverige, 650 stycken, ägs och drivs nu av skolkoncerner vars främsta intresse inte är barnens utbildning, utan att göra så mycket vinst som möjligt.
Socialdemokraterna har tidigare lagt fram en rad förslag för att förbjuda vinsterna i skolan men inte fått stöd av en majoritet i Riksdagen:
- Förbjud vinster och snåriga ägarupplägg
- Inför offentlighetsprincip för fristående skolor
- Inför kommunalt veto vid friskoleetableringar
- Förbjud skolpengsflykt och att skolkoncerner kan slussa skolpeng mellan kommuner
- Stycka upp friskolekoncernerna i mindre delar och begränsa antalet enheter som får ingå i en koncern.
- Akuta åtgärder mot betygsfiffel och skolans förtroendekris med hårda straff och tvångsförvaltning
- Stoppa överkompensationen av friskolor. 2 miljarder i årligt läckage, trots att färdig lagstiftning mot detta finns.
Följ Socialdemokraterna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna
Magdalena Andersson besöker Göteborg och Borås24.8.2026 06:00:00 CEST | Pressinbjudan
Idag måndagen den 24 augusti, besöker Magdalena Andersson Göteborg och Borås. På programmet står bland annat verksamhetsbesök hos ambulanshelikopterstationen vid Säve flygplats, besök Gårda spårvagnshall och skolbesök vid Burgårdens gymnasium. Dagens avslutas i Borås.
Socialdemokraterna presenterar nytt vallöfte vid pressträff i Kiruna21.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag, fredag klockan 08.45, håller Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin, landsbygdspolitiska talespersonen Anna-Caren Sätherberg och försvarspolitiska talespersonen Peter Hultqvist en pressträff i Kiruna. På pressträffen presenteras ett vallöfte.
Magdalena Andersson besöker Äldreriksdagen, Alingsås och Vårgårda21.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Socialdemokraternas partiordförande Magdalena Andersson fortsätter sin valturné och besöker under fredagen Stockholm, Alingsås och Vårgårda. Dagen inleds i Stockholm där Magdalena Andersson deltar i Äldreriksdagens partiledardebatt, arrangerad av PRO, SPF Seniorerna och SKPF Pensionärerna. I Vårgårda deltar Magdalena Andersson i ett partiledarsamtal på scen på Tånga Hallen. Under dagen kommer hon även att möta väljare och valarbetare i Alingsås. På lördagen fortsätter resan till Halmstad och Malmö. I Halmstad träffar Magdalena Andersson studentkåren. I Malmö talar hon på Socialdemokraternas valupptakt i Skåne.
Ardalan Shekarabi besöker Göteborg20.8.2026 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fredagen den 21 augusti besöker Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson Ardalan Shekarabi, Göteborg, för att träffa väljare och verksamheter med särskilt fokus kring jobb- och trygghetsskapande åtgärder. Besöket inkluderar bland annat deltagande i seminarium vid Västsvenska Handelskammaren, besök hos IFK Göteborg, Stena Line, skyddsbussen och nattaffischering i centrala Göteborg.
Socialdemokraterna på turné i Norrbottens län inför valet20.8.2026 14:30:00 CEST | Pressmeddelande
Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin, landsbygdspolitiska talesperson Anna-Caren Sätherberg och försvarspolitiska talesperson Peter Hultqvist ger sig ut på turné i Norrbottens län. Under två dagar besöker de Kiruna, Gällivare, Jokkmokk, Luleå och Piteå. På turnén väntar verksamhetsbesök, möten med väljare inför valet och öppna möten tillsammans med lokala företrädare. Under turnén kommer nya vallöften att presenteras.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum