6000 på 1 maj
Vänsterpartiet Malmös 1 maj-tåg samlade drygt 6000 personer. Nu fortsätter folkfesten i Slottsparken.

På Möllevångstorget talade bland annat Vänsterpartiet Malmös oppositionsråd Emma-Lina Johansson.
- Vi står här idag för att människors frihet kräver grundläggande trygghet. En värld utan militär upprustning och krig, med bra skolor, trygga jobb, tillgång till vård, omsorg och hem man faktiskt har råd att bo i, sa Emma-Lina Johansson bland annat under sitt tal.
I slottsparken talade bland annat Hanna Gedin (V), toppkandidat till EU-parlamentet.
- Den europeiska fackföreningsrörelsen mobiliserar i detta nu inför EU-valet. Vi har möjlighet att sätta gränser för företagens girighet och vi kan minska dödstalen på arbetsplatserna. Det är strider som dessa som utspelar sig i EU-parlamentet, så självklart spelar det roll om det sitter en moderat eller en vänsterpartist och företräder dig, sa Hanna Gedin bland annat under sitt tal.
Folkfesten fortsätter i Slottsparken med tal och uppträdande av General Knas.
Kontakter
Sofie ValfridssonPolitisk sekreterare
Tel:073-936 55 88sofie.valfridsson@malmo.seFölj Vänsterpartiet Malmö
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet Malmö
Anders Skans (V) slutar i kommunfullmäktige efter valet28.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Anders Skans kommer att sluta som gruppledare för Vänsterpartiet i Malmö kommunfullmäktige efter valet 2026. Han har varit gruppledare sedan 2010.
Minnesdagen för Novemberpogromen7.11.2025 12:24:19 CET | Pressinbjudan
Minnet av nazismens brott förpliktigar – vi står enade mot dagens högerextrema våg, mot förtryck och avhumanisering, mot varje försök att ställa folk mot folk. Den 9 november samlas vi på Möllevångstorget för att hedra offren för nazisternas pogromer – och för att lova varandra att fortsätta kampen mot antisemitism, rasism och fascism, i Malmö och i världen.
Vänsterpartiets budgetförslag i Malmö30.10.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Detta är Vänsterpartiet Malmös förslag till budget för Malmö stad 2026. Vi presenterar här de förslag vi vill genomföra och vad vi vill prioritera under 2026 samt hur vi vill finansiera verksamheterna. Vi är stolta över att kunna presentera ett stort antal förslag för att göra Malmö till en mer jämlik, solidarisk och hållbar stad där alla ska kunna känna hopp inför framtiden.
Relationskompetens1.10.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kvaliteten i relationen mellan brukare och personal i äldreomsorgen är den viktigaste faktorn för om äldre är nöjda med sin äldreomsorg eller inte.
EU-parlamentarikern Hanna Gedin (V) besöker det nyinvigda Folkets hus i Rosengård18.9.2025 08:18:55 CEST | Pressmeddelande
Det historiska EU-valet 2024 I EU-valet 2024 skrev Vänsterpartiet historia i Malmö. Särskilt i Rosengrds stadsdelar blev resultatet ett bevis på ett starkt förtroende från väljarna. I Herrgården röstade hela 62 procent på Vänsterpartiet – det högsta stödet i landet – och i Örtagården låg siffran på över 50 procent. Det är nivåer som sällan har setts i svenska EU-val och markerade ett tydligt ställningstagande för en mer jämlik och solidarisk politik. Denna massiva uppslutning var avgörande för att Malmöbon Hanna Gedin tog plats i Europaparlamentet. Hon blev därmed inte bara en representant för hela Sverige, utan också en stark röst för Malmö och för de människor som satte sin tilltro till Vänsterpartiet. Hon har drivit frågan om Palestina, stått upp för kvinnors rättigheter och arbetat mot arbetslösheten. – Vänsterpartiet har en kraftfull och rättvis klimatpolitik som lägger fokus på stora offentliga investeringar i den gröna omställningen, på att bryta med den marknadsfundamentalism s
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum