Christina Erikson skildrar 1700-tal, kungliga intriger och omöjlig kärlek i andra delen av den hyllade Svartåsviten
8.5.2024 10:13:14 CEST | Bookmark Förlag | Pressmeddelande
Nu släpps Lycksalighetens ö av Christina Erikson, den andra boken i Svartåsviten. Serien, som skildrar kvinnorna som har styrt på Svartå herrgård, består av sju fristående trilogier som kommer att sträcka sig från 1700-talet fram till nutid.

Om du var min, den första delen i Svartåsviten, släpptes hösten 2023 och blev en omedelbar succé och läsarfavorit. Serien tog sin början då Svartå herrgård kom in i Christina Eriksons liv. Efter tio bästsäljande spänningsromaner ställdes allt på sin spets och fokuset i skrivandet skiftade. Det nya hemmet bar nämligen på en hisnande historia av starkt kvinnligt styre som krävde att få berättas. Nu fortsätter hon den första trilogin i sviten, som fokuserar på Christina Sporre.
"Att träffa läsarna ute på event är bland det bästa jag vet, och gensvaret jag har fått efter att del ett kom ut har varit överväldigande. Det var lite nervöst att ställa om till att skriva historiska romaner, men efter det varma läsarmottagandet är jag övertygad om att jag har lyckats utöka mitt spänningsförfattarskap med en ny genre. Även utländska förlag har visat intresse och det är såklart hjärtevärmande att Svartås kvinnohistoria sprids utanför Sveriges gränser", säger Christina Erikson.
Boken tar sin början år 1789. När Christinas bror Marcus går bort efter en tids sjukdom ställs Svartå herrgårds framtid på spel. Utan en manlig arvinge till godset blir vikten på Christinas axlar större än någonsin och kravet om att hitta en make gör sig återigen påmint. Christina måste på nytt ta upp kampen om Svartå herrgård. Samtidigt kan hon inte glömma sin ungdomskärlek, murarsonen Gustaf, som sju år tidigare tvingades lämna byn.
I bakgrunden utspelar sig en maktkamp i samhällets övre skikt, där kung Gustav III får allt fler fiender inom adeln medan franska revolutionen sprider stor oro över Europa.
”Christina Erikson har skapat ett oförglömligt universum som innehåller all den spänning och dramatik som krävs för en bladvändande läsning”, säger Louise Eriksson, förläggare på Bookmark förlag. ”Samtidigt får vi här alla de fantastiska miljöer, gripande livsöden och historiska detaljer som vi känner igen från Om du var min. Det är en unik läsupplevelse som får en att längta efter fortsättningen.”
Lycksalighetens ö är andra delen i historien om kvinnorna som styrt på Svartå herrgård. Sviten, som sträcker sig över 250 år, berättar om deras kamp för rätten att styra över sina egna liv, från slutet av 1700-talet till modern tid. Det är en historia om kvinnlig list, omöjlig kärlek och maktspel i samhällets översta skikt.
Presskontakt:
Jenny Schyttberg
Schyttberg PR
jenny@schyttberg.se
+46 (0)70 624 30 23
Jesper Brandt
jespercbrandt@gmail.com
+46 (0)70 092 72 03
Kontakter
Louise ErikssonFörläggare
Tel:072-911 83 37louise.eriksson@bookmarkforlag.seSaga Almberg LindholmJuniorredaktörBookmark förlag
Tel:070 311 15 32saga.lindholm@bookmarkforlag.seBilder


Om oss
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
En dag ska vi återvända av Carina Bergfeldt blir dramaserie15.6.2026 09:39:56 CEST | Pressmeddelande
Nordisk Film Production har förvärvat rättigheterna till Carina Bergfeldts historiska roman En dag ska vi återvända.
Nu släpps Jennette McCurdys omtalade roman på svenska11.6.2026 07:46:28 CEST | Pressmeddelande
Efter succén med självbiografiska Jag är glad att mamma dog debuterar Jennette McCurdy nu som skönlitterär författare med Half His Age. En provokativ berättelse om kvinnligt raseri i en ojämlik relation, som fått mycket medialt utrymme tillsammans med enastående recensioner.
Den internationella fenomenboken Den röda adressboken får uppföljare10.6.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den internationella bästsäljaren Den röda adressboken får en uppföljare. 20 oktober kommer Den blå anteckningsboken av Sofia Lundberg där konstnären GAN:s liv och konst levandegörs. Gösta Adrian-Nilsson var släkt med Sofia Lundberg och hans liv och gärningar har påverkat släkten i generationer. Nu levandegörs konstikonen i denna episka berättelse som sträcker sig över ett helt sekel, flera livsöden och en hel värld.
Jens Ganman fortsätter succétrilogin med Skjut Gräv Tig9.6.2026 14:35:21 CEST | Pressmeddelande
Den 9 juni släpps Skjut Gräv Tig av Jens Ganman. Boken är en fristående uppföljare till den framgångsrika Folkets Hjälte från 2025. Det är en komisk tragedi om det Sverige som i värsta fall lurar bakom hörnet. Våldsamt, oberäkneligt och med en snabbt söndervittrande värdegrund.
Internationella succéserien av Henrik Fexeus fortsätter med Nattmannen4.6.2026 13:47:06 CEST | Pressmeddelande
Efter ha rönt stora internationella framgångar med Mementoserien, är författaren och mentalisten Henrik Fexeus nu aktuell med den tredje boken i serien. Nattmannen släpps den 4 juni och följer de tidigare delarna Offerdjuret och Pusselmakaren som sålts till över 20 språk.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum