Ylva Löwenborg, ny ordförande i svenska Amnesty
Under årsmötet den 4–5 maj valdes Ylva Löwenborg till den svenska sektionens styrelseordförande och tar därmed över efter Parul Sharma som innehaft posten i snart fyra år. Som ordförande kommer Ylva Löwenborg, tillsammans med styrelsen, vara medlemmarnas representant och sektionens högst beslutande organ mellan årsmötena. Sektionsstyrelsen är också svenska Amnestys röst i den internationella rörelsen. Uppdraget som ordförande är på två år.

- Jag brinner för att utveckla och skapa resultat. Samtidigt känner jag ödmjukhet över att få vara del av en stor global rörelse och en röst för alla medlemmar som engagerar sig för mänskliga rättigheter. När jag tänker på Amnesty tänker jag på uttrycker “Tänk globalt, agera lokalt”, vilket är en av organisationens styrkor, nämligen att vara närvarande och agera både lokalt, nationellt och globalt, säger Ylva Löwenborg.
- Jag ser fram emot att arbeta tillsammans med Ylva Löwenborg för att säkerställa att Amnesty Sverige fortsätter att vara en stark röst för att mänskliga rättigheter ska gälla alla, nu och i framtiden. Ylvas gedigna erfarenhet kommer att vara en fantastisk tillgång för organisationen givet de utmaningar vi står inför och den negativa utvecklingen vi ser i omvärlden, säger Anna Johansson, Amnesty International Sveriges generalsekreterare.
Ylva Löwenborg är 56 år och bor i Luleå. Hon är utbildad socionom och har mer än 20 års erfarenhet av både styrelsearbete och ledarskap inom civilsamhället och näringslivet, bland annat som chef på Röda Korset, Sensus studieförbund och Rädda Barnen. Därutöver har hon en lång erfarenhet av att starta och driva projekt och verksamheter, bland annat två Rättighetscentrum i norra Sverige och ett behandlingscenter för asylsökanden.
Fokus i Ylva Löwenborgs tidigare arbete och uppdrag har bland annat varit utveckling, utbildning, socialt arbete, mänskliga rättigheter, jämlikhet och mångfald, vilket har gett henne en bred och stabil grund att stå på när hon nu tar sig an uppdraget som styrelseordförande för den svenska sektionen av Amnesty.
- Amnestys arbete är centralt för ett långsiktigt hållbart arbete för mänskliga rättigheter och klimatet, det vill jag vara med och bidra till. Jag är djupt oroad över hur vår demokrati utmanas, hur utrymmet för civilsamhället begränsas, hur ojämlikhet och polariseringen växer både här hemma i Sverige och i världen. Vi ser allvarliga brott mot krigets lagar. Vi ser en växande klimatkris och klimatorättvisa. Amnesty som organisation, med sin kunskap och möjlighet att bidra till positiv förändring, spelar en viktigare roll än någonsin. Världen hänger ihop. Vi är beroende av varandra, säger Ylva Löwenborg.
Kontakter
Amnesty International SverigePRESSJOUR
Tel:0704330916press@amnesty.seOm oss
Amnesty International är en oberoende internationell organisation som arbetar för att mänskliga rättigheter ska gälla alla, nu och i framtiden. Genom att avslöja kränkningar och skapa uppmärksamhet och opinion sätter vi press på regeringar och makthavare runt om i världen.
Läs mer om vårt globala arbete på www.amnesty.org,där hittar du också alla de nyheter, blixtaktioner och rapporter vi publicerar.
Följ Amnesty International Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Amnesty International Sverige
Amnesty: Hållbar fred kräver internationell rättvisa för alla offer, för alla brott i Israel och det ockuperade palestinska territoriet11.12.2025 01:01:00 CET | Pressmeddelande
Amnesty har utförligt dokumenterat hur Israel har begått och fortsätter att begå folkmord mot palestinier i Gaza, även efter vapenvilan, samt hur det pågående apartheidssystemet utgör brott mot mänskligheten. Idag publicerar Amnesty också en djupgående rapport som dokumenterar krigsförbrytelser och brott mot mänskligheten som begåtts av Hamas och andra väpnade grupper under och efter attackerna den 7 oktober 2023.
Amnesty på MR-dagarna 2025: “När folkrätten försvagas måste vi stå ännu stadigare”5.12.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Nästa vecka samlas tusentals människor i Stockholm för Nordens största mötesplats om mänskliga rättigheter. Amnesty Sverige medverkar med flera programpunkter, med bland annat fokus på Israels folkmord i Gaza och det hårt pressade civilsamhällets möjlighet att fortsätta kämpa för mänskliga rättigheter.
Amnesty: RSF-attack mot flyktingläger i Darfur måste utredas som krigsbrott3.12.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Amnesty International konstaterar att den storskaliga attack som RSF genomförde mot flyktinglägret Zamzam i april måste utredas som krigsbrott. I en ny rapport har Amnesty dokumenterat att RSF tog gisslan, plundrade och förstörde moskéer, skolor och vårdkliniker, samt medvetet dödade civila. Dessa kränkningar måste utredas som krigsbrott enligt folkrätten.
Amnesty bjuder in till fotoutställning för att uppmärksamma rättigheter i Sápmi28.11.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Amnesty bjuder in till fotoutställning för att uppmärksamma rättigheter i Sápmi Amnesty jobbar med urfolks rättigheter över hela världen, och släppte i januari 2025 rapporten “Just transition or ‘green colonialism’” - om exploateringen i Sápmi. För att uppmärksamma de människor vars liv vävs samman med marken i Sápmi ställer fotografen Erik Nylander tillsammans med Amnesty Sverige nu ut de foton han tagit i arbetet med rapporten.
Israels folkmord i Gaza fortsätter trots eldupphör28.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
En månad efter att eldupphöret tillkännagavs och alla levande gisslan släpptes fortsätter Israel att begå folkmord i Gaza. De israeliska myndigheterna upprätthåller fortsatt levnadsvillkor som är avsedda att medföra palestiniers fysiska undergång utan att signalera någon förändrad avsikt, Det konstaterar Amnesty i en ny rapport.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum