Socialdemokraterna: öka stödet till Ukraina och låt Ryssland betala
Idag har Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson tillsammans med partiets toppkandidater i EU-valet, Heléne Fritzon och Johan Danielsson, presenterat Socialdemokraternas valmanifest. Socialdemokraterna går till val på en politik för ökad sammanhållning i EU, mot splittring. Socialdemokraterna går därför fram med ett nytt förslag för ökat stöd till Ukraina.

– I tider av kris och krig måste vi hålla ihop. Europas länder måste öka stödet till Ukraina och stå starkare mot Putin och mot de högerpopulistiska och auktoritära krafter som vill splittra oss. Det handlar ytterst om svenska folkets trygghet och säkerhet. Om vår demokrati och vårt sätt att leva. Därför föreslår vi idag ett nytt omfattande stödpaket till Ukraina – och det ska betalas av Putin, säger partiordförande Magdalena Andersson.
Socialdemokraterna föreslår att EU omgående påbörjar arbetet med ett nytt omfattande stödpaket till Ukraina och att Ryssland ska betala för det. Vi vill att EU ska agera för att försöka använda de frysta ryska centralbankstillgångarna på över 260 miljarder euro som säkerhet för lån för att stötta Ukraina. På detta sätt kan en stor summa pengar frigöras. Vi vill använda Putins pengar för att stötta Ukraina.
Lånet kan ses som ett förskott på Rysslands krigsskadestånd. Det skulle sända en tydlig signal – att Ryssland vinner detta krig är inte och kommer aldrig att vara ett alternativ. Det är den signalen som Ukraina behöver nu – inte signalen att det finns en gräns för stödet till Ukraina.
Socialdemokraternas valmanifest är starkt präglat av kriget i vårt närområde, om behovet av ökad sammanhållning, för säkerhet och trygghet i Sverige och i EU. Förutom politik som står upp mot högerpopulister och auktoritära krafter, lyfts även avgörande frågor om ekonomi, klimat och brottslighet. Här kan du läsa Socialdemokraternas valmanifest: https://www.socialdemokraterna.se/eu-val
Presskontakt:
Ebba Thörn-Kock, pressekreterare hos Magdalena Andersson, 073-555 36 75, Ebba.thorn-kock@socialdemokraterna.se
Socialdemokraternas presstjänst, 08-700 26 83, press@socialdemokraterna.se
Följ Socialdemokraterna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna
Pressträff med Mikael Damberg och Fredrik Olovsson17.12.2025 06:00:00 CET | Pressinbjudan
Idag håller Socialdemokraternas ekonomisk-politisk talesperson Mikael Damberg och energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson en pressträff. På pressträffen presenteras nyhet och krav.
Omröstning i riksdagen om att stoppa pedofildockor och sugardejtingsidor16.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
På tisdag den 16 december klockan 15.30 röstar riksdagen om ett tillkännagivande som tvingar regeringen att skyndsamt stärka polisens arbete mot sexuella övergrepp mot barn i digitala miljöer. Initiativet har tagits av Socialdemokraterna i justitieutskottet och sätter tydlig press på regeringen att agera snabbare och kraftfullare i frågan.
Ardalan Shekarabi reser till Madrid12.12.2025 11:30:00 CET | Pressmeddelande
Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson Ardalan Shekarabi besöker Madrid den 15–16 december för möten med Spaniens regering, fackföreningar och representanter från socialdemokraternas systerparti PSOE. Syftet med resan är att ta del av Spaniens arbete med att sänka Europas högsta arbetslöshet och att diskutera vilka lärdomar som kan dras för Sverige.
Mikael Damberg reser till Oxford för att tala på Oxford Symposium 202512.12.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Mikael Damberg deltar den 14–16 december i årets upplaga av Oxford Symposium, som arrangeras av Progressive Britain och Karl-Renner-Institutet vid St. Catherine’s College, Oxford. Konferensen, som i år genomförs för elfte gången, samlar politiska ledare, forskare och representanter från progressiva rörelser i Europa.
Pressträff med Ardalan Shekarabi9.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag, tisdagen den 9 december, klockan 10.00 håller Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson Ardalan Shekarabi en pressträff. Under pressträffen presenteras krav på regeringen kopplade till den höga arbetslösheten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum