Faktumförsäljare fick fri synundersökning och glasögon hos Specsaversbutik i Göteborg
Fri synundersökning och glasögon för Faktumförsäljare - då ringlade kön lång utanför Specsavers butik på Kungsgatan i centrala Göteborg.
– Det var över tio år sedan jag kollade synen senast, jag har inte haft råd tidigare, säger Ulf Gustafsson, Faktumförsäljare som nu fick hjälp genom Specsavers och Faktums samverkansprojekt Ögonhälsofonden som genomfördes för andra året i rad i staden.

Via Ögonhälsofonden, ett samarbete mellan Specsavers och Faktum, kan Faktumförsäljare ansöka om hjälp med fri synvård. Behoven är stora, för om man lever på marginalen kan ett optikerbesök vara svårt att prioritera. När Ögonhälsofonden stod som värd för en kväll för de behövande ringlade lång kön lång utanför Specsavers butik på Kungsgatan i centrala Göteborg.
Inne i butiken fick Faktumförsäljare gratis synundersökning, och om behov fanns även nya glasögon och solglasögon. En av de många som sökt hjälp var Ulf Gustafsson, Faktumförsäljare. Det var över tio år sedan han gjorde en synundersökning, men häromveckan fick han och andra Faktumförsäljare alltså möjlighet att undersöka synen:
–Jag har behövt kolla ögonen länge men jag har inte haft råd. Det har inte gått att prioritera helt enkelt. De pengar jag tjänar på att sälja Faktum går till hyra och mat, säger Ulf Gustafsson.
Att få komma till Specsavers butik på Kungsgatan var därför välkommet:
– Det är väldigt uppskattat. En tiopoängare med flera utropstecken. Jag är så himla tacksam för att hjälp med rätt glasögon och dessutom att få välja ett par snygga bågar.
Samarbetet är även värdefullt för Faktum:
– Det handlar om livskvalitet och självkänsla. Vi är väldigt glada att tillsammans med Specsavers ha startat Ögonhälsofonden, för att kunna erbjuda fri synvård till Faktum-säljarna,, säger Sarah Britz, chefredaktör, VD och ansvarig utgivare.
Vid en synundersökning kan även ögonsjukdomar upptäckas, och några av dem kan behöva snabb behandling och kan vara farliga för synen om man går med för lång tid utan att få vård.
– Att göra synundersökningar regelbundet för hälsans skull är viktigt, men att se bra är också viktigt för självkänsla och välmående, därför är vi väldigt glada att kunna hjälpa till, säger Emma Sjöberg, delägare Specsavers Kungsgatan och Linnégatan i Göteborg.
Kontakter
Ida IwdalHead of PR Sweden
Tel:031-771 98 00ida.iwdal@specsavers.comBilder



Välkommen till Specsavers
Specsavers är en av Sveriges största optikkedjor. Genom att erbjuda bra priser, god service och hög professionell kunskap ger Specsavers sina kunder värde för pengarna. Specsavers är ett familjeägt företag som grundades 1984 på Guernsey. Företaget har över 2000 butiker med cirka 40 000 medarbetare i Storbritannien, Irland, Nederländerna, Sverige, Norge, Danmark, Finland, Spanien, Nya Zeeland, Australien och Kanada. Specsavers etablerade sig i Sverige 2004 och har idag 121 butiker över hela landet.
Följ Specsavers Sweden AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Specsavers Sweden AB
Försämrat mörkerseende - var fjärde 50-plussare undviker att köra bil i mörker1.12.2025 08:43:26 CET | Pressmeddelande
Fler än hälften av alla svenskar över 50 år upplever försämrat mörkerseende, och mer än var fjärde undviker att köra bil i mörker på grund av synproblem. Samtidigt känner hela 66 procent inte till att det finns effektiv hjälp att få. Det visar en ny YouGov-undersökning gjord på uppdrag av optikkedjan Specsavers
Specsavers rankad som en av världens bästa arbetsplatser14.11.2025 12:49:44 CET | Pressmeddelande
Optikkedjan Specsavers finns återigen med på den globala listan World’s Best Workplaces™, som rankar de företag i världen där medarbetarna trivs allra bäst. I årets ranking placerar sig Specsavers på 12:e plats på Topp 25-listan – baserat på över nio miljoner enkätsvar från 25 miljoner medarbetare världen över.
Nära 1 400 fick hjälp – Specsavers genomförde Ge Syn i Tanzania29.10.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Närmare 1 400 personer i Tanzania har i höst fått glasögon och solglasögon tack vare Specsavers projekt Ge Syn. Under fem dagar genomfördes syntester i ett så kallat Eye Camp, där totalt 2 700 glasögon och solglasögon delades ut.
Färgade halloweenlinser kan orsaka ögonskador23.10.2025 08:30:58 CEST | Pressmeddelande
Färgade partylinser har blivit ett populärt inslag i utklädnader när vi firar halloween – men baksidan av trenden är risken för allvarliga ögoninfektioner. Den goda nyheten: med några enkla åtgärder kan du behålla både halloweenlooken och friska ögon.
World Sight Day påminner om ögonhälsans betydelse7.10.2025 11:12:49 CEST | Pressmeddelande
Den 9 oktober infaller World Sight Day, en global dag för ögonhälsa. Forskning visar att mer än hälften av alla 70-åringar med glaukom i Sverige inte har fått diagnosen – trots att tidiga synfältsförluster är ett av de första tecknen på sjukdomen. – Att satsa på ögonhälsa är en jämlikhetsfråga – alla ska ha möjlighet att bevara sin syn, säger Niklas Mattsson, ordförande i Synskadades Riksförbund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum