Nu öppnar LOOP – Östersunds cirkulära pop up-butik!
I morgon, den 15 maj, slår LOOP upp portarna i Kärnan galleria. Under 4,5 veckor samlar butiken cirkulära varor och tjänster från över 25 lokala och nationella aktörer – och dessutom arrangeras en rad gratis workshops. I kväll smygfirar LOOP med en tjuvkiksfest!

– Det har varit intensiva dagar med att få allt klart, men resultatet gör att det definitivt är värt det. LOOP är som en pastellig framtidskaramell, fylld av spännande koncept och smarta idéer, inramade av en härlig butiksinredning av återbruk, säger Maria Soxbo, projektledare för LOOP.
Kvällens tjuvkiksfest gästas av såväl aktörer som medverkar i LOOP samt ett antal lokala och inresta hållbarhetsinfluencers som bjudits in för att få en förhandstitt på butiken. Dessutom har LOOP haft en tävling bland följarna på instagramkontot @kretsloppsparken.osd där en handfull personer vunnit biljetter till tjuvkiksfesten.
I morgon onsdag kl 10.00 öppnar butiken för allmänheten, som den närmaste månaden kan utforska vad cirkulär konsumtion egentligen betyder via LOOP:s sortiment.
– Allt handlar om att minska på avfallet i samhället – det vi ser som skräp är trots allt bara resurser på fel ställe. Vi hoppas att LOOP ska synliggöra alla spännande möjligheter som finns i den cirkulära ekonomin, peppa till kreativitet och visa Östersundsborna hur smart och snygg framtiden är, säger Johanna Leymann, projektledare för kretsloppsparken.
I butiken kommer det också att anordnas ett antal gratis workshops:
19/5 Spill in: Pyssla med spill (Spilloteket)
23/5 Fläta av återbruk (Emma Dahlqvist)
26/5 Laga synligt – sashiko (Ingela Nilsson)
29/5 Kintsugi – lär dig laga porslin enligt kintsugi-tänket (Isabelle McAllister)
2/6 Hej semesterprojekt – lär dig virka cirkulärt (Martin Etlinger/Martin UpNorth)
8/6 Rekonditionering – hur du fräschar upp gamla möbler (Nostalgioasen)
– Kunskap är framtiden, säger LOOP:s projektledare Emma Sundh och syftar på att vi behöver lära oss att laga, reparera och vårda det vi har för att spara på resurser och minska på utsläppen från nyproduktion.
• LOOP drivs under perioden 15 maj–16 juni av Östersunds kommun med finansiellt stöd från Viable Cities som ett av flera pilotprojekt kopplat till den kommande kretsloppsparken. Projektet kan följas via Östersund kommuns hemsida och Instagramkontot @kretsloppsparken.osd
För mer information:
Maria Soxbo, projektledare Loop
maria.soxbo@ostersund.se
Emma Sundh, projektledare Loop
emma.sundh@ostersund.se
Övriga frågor om kretsloppsparken:
Johanna Leymann, projektledare kretsloppsparken
johanna.leymann@ostersund.se
Följ Östersunds kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Östersunds kommun
Genomlysning av Avfall och VA presenterad – förbättringsarbete har inletts17.4.2025 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Tekniska nämnden har beställt en extern genomlysning av sektor Avfall/VA i Östersunds kommun, och har nu fått ta del av den. Analysen har fokuserat på ekonomi, organisation, bemanning samt ledning och styrning – med särskilt ljus på VA-verksamheten.
Nu öppnar Materialbanken!9.4.2025 16:05:08 CEST | Pressmeddelande
På måndag den 14 april invigs Materialbanken i Östersunds kommun. Här kan till exempel slöjdlärare, fritidspedagoger och bibliotekarier hämta kreativt material till sina verksamheter, helt gratis!
Krisövning i nya kommunhuset – fokus på hot om dödligt våld7.4.2025 13:00:00 CEST | Pressinbjudan
Den 14 april genomför Östersunds kommun en större krisövning i det nya kommunhuset mellan klockan 13.00 och 16.00. Övningen simulerar ett hot med inslag av dödligt våld och sker i den miljö där personalen arbetar till vardags. Målet är att pröva och utveckla personalens förmåga att agera snabbt vid en allvarlig händelse samt att öva på befintlinga säkerhetsrutiner.
Europeisk konferens om distansstudenter i Östersund 9–10 april7.4.2025 10:31:20 CEST | Pressinbjudan
Östersunds kommun, Mittuniversitet och Gomorron Östersund står som värdar för en konferens där fem europeiska organisationer, som på olika sätt arbetar med distansstuderande, gästar Östersund för ett gemensamt utvecklingsarbete.
Jämtkraft får ny styrelseordförande4.4.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Henrik Granström blir ny styrelseordförande för Jämtkraft och tar vid efter Anders Sundin som haft posten sedan 2023. Skälet är att snabba förändringar i en alltmer komplex omvärld ökar behovet av extern styrelsekompetens. Valet sker på Östersunds kommunfullmäktige den 16 april och skiftet kan sedan genomföras den 13 maj, under Jämtkrafts årsstämma.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum