Feelgood-drottningen Jenny Fagerlund gräver där hon står i nya serien Gärdetböckerna
Den 16 maj släpps En hemlighet för mycket, den första delen i Jenny Fagerlunds nya seriesatsning Gärdetböckerna. I romanen har hon gått tillbaka till den egna uppväxten med frånskilda föräldrar under finanskrisen på 90-talet. Handlingen har Fagerlund placerat i sina nuvarande hemmakvarter, de gemytliga gatorna på Gärdet.

Jenny Fagerlund är en av de största författarna inom sin genre, med åtta romaner och en handbok i att skriva feelgood på sin meritlista. Hon har under många år lärt ut skrivande, bland annat genom en skrivarkurs i TV4 Nyhetsmorgon. Med En hemlighet för mycket påbörjar hon nu sin första seriesatsning. Böckerna kan läsas fristående och knyts ihop av återkommande karaktärer och kvarteren på Gärdet.
”Idén till den här boken har funnits i mig länge, jag ville använda mig av mina egna erfarenheter men samtidigt skapa något nytt inom genren. Jag hoppas att läsarna ska älska Anna och gänget på Gärdet lika mycket som jag gör!” säger Jenny Fagerlund.
Om boken
När Annas sambo, Fred, dör inser hon att deras liv tillsammans var baserat på en lögn. Den stora våningen på Strandvägen är belånad till max, likaså bilarna och alla fastigheter utomlands. Dessutom har Fred tagit Annas besparingar och hon står både barskrapad och utan hem. Efter att ha hamnat på botten får Anna veta att det finns en lokal hon kan bo i. Den är sliten och den tidigare hyresgästen, ett hunddagis, har lämnat den i all hast men Anna har inget val utan försöker anpassa sig efter den nya situationen. Hon lär känna flera av grannarna och börjar ta hand om tre hundar som får hennes dagar att bli mindre ensamma. Men trots att Anna försöker starta om på nytt är det omöjligt när flera saker inträffar som gör att hon en gång för alla måste ta itu med sitt förflutna och det liv hon levt med Fred. Snart inser hon också att Fred inte var den enda med hemligheter ...
”En härlig feelgoodroman som man njuter av att läsa …”, skriver BTJ i en förhandsrecension.
Jenny Fagerlunds böcker har sålts till flertalet länder och nominerats till flera priser, bland annat Årets Ljudbok i Storytel Awards samt Årets Feelgood på Feelgoodfestivalen.
Jenny Fagerlund är själv bosatt på Gärdet med sin man, fyra barn och två hundar – dvärgpudeln Sigge och spetsen Charlie.
En hemlighet för mycket släpps den 16 maj i bokhandeln och som ljud- och ebok. Ljudboken läses in av Gunilla Leining.
För mer information och intervjuförfrågningar, kontakta gärna:
Lars Johansson, Talk to the Heart PR: lars@fridaboisen.se eller 073-820 99 44
För mer information och recensionsexemplar, kontakta gärna:
Saga Lindholm, redaktör Bookmark förlag: saga.lindholm@bookmarkforlag.se eller 070 311 15 32
Nyckelord
Kontakter
Saga Almberg LindholmJuniorredaktörBookmark förlag
Tel:070 311 15 32saga.lindholm@bookmarkforlag.seEbba Barrett BandhLitterär chef och förläggare
Tel:073-760 78 84ebba.bandh@bookmarkforlag.seBilder
Länkar
Om oss
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Sofie Sarenbrant är årets mest lyssnade författare på Storytel15.12.2025 10:16:10 CET | Pressmeddelande
Sofie Sarenbrant är den författare som ligger i topp när strömningstjänsten Storytel sammanfattar bokåret 2025. Hennes bok Följeslagaren, i inläsning av Katarina Ewerlöf, är dessutom den mest lyssnade boken.
Ny Elle Kennedy-romance rundar av succéserien Briar U12.11.2025 14:13:00 CET | Pressmeddelande
Den 12 november släpper vi Utmaningen, den avslutande delen i Briar U av storsäljande författaren Elle Kennedy. Med humor, karaktärer som fastnar och relationer med djup befäster Kennedy sin roll som en av de största romancestjärnorna.
Sören Olsson släpper sin första egna serie12.11.2025 11:37:20 CET | Pressmeddelande
Sören Olsson, författaren till bland annat Sune och Bert, är en av våra mest lästa författare för barn och unga. Nu skriver han för första gången en helt egen serie efter att i över 40 år skrivit tillsammans med andra. Våren 2026 släpps boken Hexkrafter och hemligheter, den första delen i Världens Väktare, där spänning, magi och mystik vävs ihop med frågor om sanning och vikten av att lita på sin inre röst. Här finns också värmen och humorn som känns igen från alla hans tidigare böcker.
Nu släpps första delen i Jenny Rognebys nya serie Förhörsledarna11.11.2025 10:02:11 CET | Pressmeddelande
Efter flera hyllade kriminalromaner är Jenny Rogneby aktuell med De märkta barnen, den första delen i serien Förhörsledarna. Boken, som har release i dag, sätter fokus på förhörsmetoder och en verksamhet där goda avsikter förvandlas till brott.
Ett decennium efter Omgiven av idioter – ny bok från Thomas Erikson7.11.2025 11:45:56 CET | Pressmeddelande
Thomas Erikson har legat #1 på Sunday Times bästsäljarlista och sålt i miljontals exemplar världen över. Efter ytterligare sex böcker i den internationella succéserien är Thomas Erikson aktuell med en ny bok. I Omgiven av lösningar (på problem jag inte visste att jag hade) tar författaren sig an självhjälpsgenren och djupdyker i goda råd och självhjälpsfloskler.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum




