Valutasmugglare och bidragsfuskare fast på Arlanda i skärpta tullkontroller
Tullverket ledde under april en myndighetsgemensam kontrolloperation på Arlanda flygplats för att hindra kriminella som försöker smuggla valuta och andra värdeföremål till länder utanför EU. Resultatet blev att kontanter och guld värt över 4,5 miljoner kronor stoppades och att Kronofogden kunde utmäta drygt 1,6 miljoner i skulder. Dessutom rapporterade 95 misstänkta fall av bidragsfusk in till Försäkringskassan.

– I arbetet mot den organiserade brottsligheten har vi utökat kontrollerna av passagerare på väg till och från länder som vi vet är intressanta för smugglare av kontanter och andra värdeföremål. Därför är jag extra nöjd med resultatet från kontrolloperationen på Arlanda flygplats under april, säger Johan Norrman som är vikarierande generaltulldirektör på Tullverket.
Samverkan med andra
Kontrolloperationen på Arlanda leddes av Tullverket men utfördes i samverkan med Kronofogdemyndigheten, Försäkringskassan och Polismyndigheten eftersom Tullverkets personal saknar befogenheter att ensamt agera mot misstänkt penningtvätt, personer med skulder eller bidragsfuskare.
– Vi kontaktar polisen varje gång vi misstänker penningtvätt eftersom det är de som utreder. Detsamma gäller utmätning av skulder. Vi utför inte distansutmätning åt Kronofogdemyndigheten utan går via polisen som i sin tur kontaktar kronofogden. Tyvärr är det inte alltid som polisen har möjlighet att prioritera ärendet och då släpps den misstänkte. Så det underlättar betydligt när flera myndigheter kan vara på plats samtidigt som under den här operationen, säger Johan Norrman.
Önskan om bättre verktyg
Det finns stora möjligheter att ytterligare försvåra för kriminella att föra ut sina brottsvinster men att det då krävs ändrad lagstiftning på flera områden.
– Det känns angeläget att förutsättningarna för ett nytt brott när det gäller smuggling av kontanter över gräns utreds. Det skulle kunna innebära att vi får helt andra möjligheter att arbeta underrättelsebaserat och bedriva effektiv gränskontroll samt stoppa den organiserade brottsligheten från att föra ut stora belopp, säger Johan Norrman.
En annan lagändring som skulle bidra till att stoppa de kriminella vore om det fanns en anmälningsskyldighet när stora belopp förs ut till ett annat EU-land. Idag finns ingen sådan begränsning i Sverige och Tullverket saknar därmed befogenheter. Med en sådan skyldighet får Tullverket möjlighet att agera mot kontantutförsel vid inre gräns mot ett annat EU-land. I Danmark är det ett krav och den som inte i förväg anmäler utförsel av valuta får betala en sanktionsavgift på 25 procent av beloppet.
Resultatet från operationen
Vid den förstärkta operationen på Arlanda genomfördes 523 kontroller som drog in motsvarande drygt 6,7 miljoner kronor till statskassan. 57 ärenden överlämnades till Kronofogdemyndigheten och resulterade i utmätningar värda över 1,6 miljoner kronor. Polisen fick ta emot 16 penningtvättsärenden på sammanlagt 4,5 miljoner kronor varav två ärenden rörde guld till ett värde av 3,1 miljoner kronor. Tullverket rapporterade tullförseelser för cirka en halv miljon kronor.
Dessutom tog Försäkringskassan emot 95 ärenden som gällde misstänkta bedrägerier mot transfereringssystemet. Det handlade om passagerare som bland annat tagit emot sjukpenning, föräldrapenning, merkostnadsersättningar och a-kassa.
Omfattande penningtvätt
Förra året stoppade Tullverket motsvarande 9,7 miljoner kronor i kontanter på Arlanda och 3,6 miljoner på Landvetter. Under årets fyra första månader är motsvarande siffror 6,2 miljoner på Arlanda och 0,7 miljoner på Landvetter. Om man räknar in misstänkt penningtvätt som inkluderar värdeföremål så blir totalsumman för de båda flygplatserna 10,6 miljoner kronor under årets fyra första månader. Under hela 2023 var motsvarande siffra 17,5 miljoner kronor.
Om man även tar med samtliga Sveriges gränsövergångar till länder utanför EU så blir summan för stoppade kontanter och värdeföremål under årets fyra första månader motsvarande 19 miljoner kronor. För hela 2023 var den summan 87 miljoner.
För mer information och bilder, kontakta Tullverkets presstjänst:
0771-450 590 eller press@tullverket.se
Bilder för nerladdning finns i Tullverkets pressrum på Via-tt.se
Nyckelord
Bilder




Om oss
Tullverket är en statlig myndighet som kontrollerar flödet av varor över Sveriges gränser. Med visionen att bara godkända varor ska passera gränsen hindrar vi olagliga varor från att komma in i landet och bidrar till ett tryggare samhälle. Vi förenklar handeln med andra länder och lägger grunden till ökad tillväxt och konkurrens på lika villkor. Tullverket, som grundades 1636, har i dag cirka 2 500 anställda och leds av vikarierande generaltulldirektör Johan Norrman.
Följ Tullverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Tullverket
700 000 farliga föremål stoppade av Tullverket12.12.2025 07:03:35 CET | Pressmeddelande
Leksaker som innehåller farliga ämnen, mobilladdare som kan orsaka brand, lampor som kan bli strömförande, nödradioapparater som bedöms som farliga och falska delar till rulltrappor. Listan är lång över produkter som Tullverket har hindrat från att komma in till Sverige under 2025. Av 1,7 miljoner kontrollerade artiklar stoppades drygt 700 000 och en halv miljon av dessa förstördes, vilket är ett rekord.
Allt fler företag kapas för smuggling av narkotika9.12.2025 08:22:04 CET | Pressmeddelande
Tullverket ser en ökning av seriösa företag som utnyttjats för narkotikasmuggling av kriminella. Tullverket har hittills i år identifierat tjugo ärenden där företag i olika delar av landet helt ovetandes, har utnyttjats för smuggling av narkotika. De kriminellas tillvägagångssätt har varit att leta upp företag med importtillstånd och sedan använda företaget för smuggling. De ärenden som upptäckts har handlat om importer från USA där det smugglats mellan två och 250 kilo cannabis per tillfälle.
Mer narkotika stoppas i post och paket efter nya lagar2.12.2025 07:32:50 CET | Pressmeddelande
Över tre och ett halvt ton narkotika har beslagtagits i post och paket på fraktterminaler hittills i år. Det är mer än hela förra året och en dryg fördubbling jämfört med 2023. Ny lagstiftning gör det möjligt för Tullverket att göra kontroller på fler platser i landet.
Grodmän på undervattensskotrar misstänks ha hämtat 240 kilo kokain från smuggelfartyg27.11.2025 12:23:51 CET | Pressmeddelande
Tullverket har avslöjat ett avancerat sätt att smuggla sammanlagt cirka 240 kilo kokain till Sverige. Dykare på undervattensskotrar misstänks ha plockat upp narkotika som var fäst på ett fartyg i Uddevalla hamn. Vid ett tillslag i juni mot två fordon i Ljungskile hittade tullkriminalen 170 kilo kokain värt drygt 160 miljoner kronor i missbrukarledet. På torsdagen åtalades tre män vid Uddevalla tingsrätt misstänkta för synnerligen grov narkotikasmuggling samt synnerligen grovt narkotikabrott.
Stora mängder kokain smugglades i dolda utrymmen14.11.2025 08:09:35 CET | Pressmeddelande
Tullverket har avslöjat flera avancerade varianter där dolda utrymmen i personbilar och lastbilar använts till att smuggla och distribuera narkotika. Nu åtalas två polska chaufförer som stoppades vid Öresundsbron i somras när de försökte smuggla in 32 kilo kokain i ett lönnutrymme i en kyltrailer. Samma lastbil misstänks ha fört in 82 kilo kokain som tullkriminalen hittade i våras när de slog till mot två ombyggda fordon i Stockholm. Samtidigt pågår i Stockholms tingsrätt en rättegång mot fem andra inblandade i den organiserade smugglingen som beräknas ha omsatt mångmiljonbelopp.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum