Lidl Sverige

Lidls halloumi blir allt annat än grillad i nytt produkttest

17.5.2024 10:00:00 CEST | Lidl Sverige | Pressmeddelande

Dela

I ett nytt stort test av Aftonbladet testades 13 grill- och halloumiostar. Med varierade omdömen på ostarna kammade Lidls egna Eridanous halloumi hem fyra av fem möjliga poäng. ”En saftig halloumi med frisk smak av mynta” konstaterar testpatrullen.

När sommaren rullar in rullas grillen ut. Halloumin är för många svenskar ett givet tillbehör, kanske främst under sommaren, med sin karaktäristiska smak och konsistens. När Aftonbladet nyligen testade 13 sorters grill- och halloumiostar topptestades Lidls egna Eridanous halloumi med fyra av fem möjliga poäng. Lidls halloumi är även testets billigaste alternativ per kilo.

- Vad är en svensk grillsäsong utan halloumi? Vi blir mycket glada och stolta när vi i stora test kammar hem fina omdömen, denna gång med vår egna Eridanous halloumi med smak av mynta. Att vi dessutom är testets billigaste alternativ per kilo visar på att vi erbjuder högsta kvalitet till branschens bästa pris, säger Marko Staglicic, Inköpsdirektör på Lidl Sverige.

Lidls Eridanous halloumi med smak av mynta kostar 32,90 kronor per förpackning med ett kilopris på 146,20 kronor.

Eridanous halloumi (Fyra av fem plus)
Motivering:

”En saftig halloumi med frisk smak av mynta. ”

”Ger en fin stekyta och piggar upp varje maträtt, om man gillar mynta, vill säga.”

Nyckelord

Kontakter

Om oss

Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.

Följ Lidl Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige

Efter Europasuccén – nu kommer Monsieur Cuisine till Lidl Sverige24.4.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande

Vecka 18 lanserar Lidl sin avancerade köksassistent, Monsieur Cuisine Smart, ett flaggskepp under varumärket Silvercrest. Med fokus på att göra livet enklare erbjuder den multifunktionella köksassistenten hela 23 funktioner till ett oslagbart pris. Maskinen, som redan gjort succé i Europa, kostar 4999 kronor och kommer att finnas i ett begränsat antal i samtliga svenska Lidl-butiker.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye