
Ny rapport: Sötvattenfiskarna i världen fortsätter att minska
21.5.2024 07:00:00 CEST | WWF | Pressmeddelande
Bestånden av vandrande fiskarter i sötvatten fortsätter att minska globalt – i snitt med 81 procent sedan 1970. En tredjedel av arterna klassas som hotade på den globala rödlistan (Internationella naturvårdsunionen, IUCN). Värst är läget i Latinamerika, Karibien och Europa, enligt en ny rapport från bland annat World Fish Migration Foundation och WWF. I Sverige är läget akut för den europeiska ålen och vilda Östersjölaxen.

Den biologiska mångfalden i sötvatten minskar mycket snabbare än i våra hav eller skogar. Världens sötvattensfiskar utgör hälften av världens fiskarter och spelar en stor roll för hundratals miljoner människor, andra arter och sötvattenekosystem – inte minst i sårbara områden i Asien, Afrika och Latinamerika.
De undersökta bestånden av sötvattensfiskar har i genomsnitt minskat globalt med 81 procent på 50 år (jämfört med 76 procent i snitt 2021) – och med 91 procent i Latinamerika och Karibien. I Europa är nedgången 75 procent, i Nordamerika 34 procent och Asien och Oceanien 28 procent, enligt rapporten ”Migratory fish species 2024” som granskat 1864 bestånd av 284 arter av sötvattenfisk mellan 1970-2020. Minskningen är orsakad av mänskliga förändringar i ekosystemen och av överfiske.
– Sötvattenfiskarna har stor betydelse både för matförsörjningen och ekosystemen, men det glöms ofta bort när vattenkraftdammar ska byggas eller vid annan exploatering. Därför måste världen ta varningarna på allvar. De goda nyheterna är att vi kan vända utvecklingen. Det handlar om att restaurera fiskbestånd, lekområden och sötvattenmiljöer, säger Gustaf Lind, generalsekreterare på WWF Sverige.
Förlust av livsmiljöer, dammbyggen och omvandling av våtmarker för jordbruk är några orsaker. Föroreningar och klimatförändringar bidrar också till minskningen av invandrande fiskarter i sötvatten.
Fiskarter som den europeiska ålen och vildlaxen i Östersjön är exempel på två sötvattenarter, där bestånden gått ned drastiskt de senaste decennierna. Den europeiska ålen sprider sig över Europa och Nordafrika som små glasålar när de kommer med strömmarna från Sargassohavet utanför USA. Sedan växer den upp i floder och vattendrag, bland annat i Sverige. När den är vuxen simmar den tillbaka till Sargasso där den para sig i djupet och till slut dör.
Ålen är akut hotad och de senaste årens råd från forskare är att den inte ska fiskas överhuvudtaget, men EU och Sverige tillåter fortsatt fiske.
– Forskare på ICES (Internationella Havsforskningsrådet) förordar noll fångst för ål i samtliga dess livsmiljöer, och noll fångst av lax i Östersjön samt för laxar i älvar med svaga bestånd, säger Inger Melander, fiskeexpert på WWF.
– Trots alarmklockan finns det hopp. Många arter har en god chans att återhämta sig och samma sak gäller för ålen och laxen. Man behöver få stopp på fisket, restaurera och skydda livsmiljöerna. Det kräver tid och tålamod, avslutar Inger Melander.
Till exempel i Europa och USA har tusentals dammar, vallar, dammar och andra flodbarriärer tagits bort under de senaste decennierna. År 2023 tog Europa bort 487 vandringshinder – en ökning av med 50 procent jämfört med 2022.
Sammanfattning av rapporten här: https://worldfishmigrationfoundation.com/wp-content/uploads/2024/05/LPI_Executive-Summary_2024.pdf
Hela rapporten här: https://worldfishmigrationfoundation.com/wp-content/uploads/2024/05/LPI_migratory-freshwater-fishes-2024_Technical-report.pdf
Kontakter
Inger MelanderExpert fiske & marknad WWF
Tel:073-518 24 18inger.melander@wwf.seMarie Von ZeipelSenior pressekreterare WWF
Tel:070-629 10 77marie.vonzeipel@wwf.seBilder
Om oss
Världsnaturfonden WWF är med sina sex miljoner supportrar en av världens ledande ideella natur- och miljöorganisationer. Vi arbetar för att hejda förstörelsen av jordens naturliga livsmiljöer - genom att bevara den biologiska mångfalden, använda förnybara naturresurser på ett hållbart sätt samt minska föroreningar och ohållbar konsumtion.
Följ WWF
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från WWF
WWF: Antal igelkottar minskar – hjälp oss räkna dem i sommar22.5.2026 13:10:06 CEST | Pressmeddelande
Igelkotten minskar i antal. För att förstå varför arten har så stora bekymmer behöver WWF hela Sveriges hjälp att räkna igelkottar under Igelkottsveckan10-16 augusti. Hur många kan vi räkna i år?
WWF: Glädjebesked när EU-parlamentet kräver krafttag för Östersjön21.5.2026 13:42:58 CEST | Pressmeddelande
EU-parlamentet har i dag röstat för att vända utvecklingen för havsmiljön i Östersjön. WWF gläds åt beslutet, och att parlamentet tar frågan om Östersjöns framtid på allvar. Nu är det upp till kommissionen och medlemsländerna att detta ska bli verklighet.
Nu startar WWFs livesändning från sillgrisslornas häckning12.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 12 maj startar årets stora livesändning från sillgrisslornas häckning på Stora Karlsö. Under ett par månader kan du som tittar följa när de färgglada äggen läggs på klipphyllorna, när ungarna kläcks och ända fram till deras första hopp ner mot stranden. Samtidigt finns möjlighet att bidra till forskningen genom rapportera händelser.
WWF: Så hjälper du våra vilda djur under valborg28.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Valborg är en uppskattad högtid för många. Men inte för igelkotten. Enligt SLUs nya rödlista har igelkottens situation försämrats. Därför är det viktigt att ha dem i åtanke inför årets valborgsfirande – liksom flera andra arter.
Malmö, Lund och Uppsala finalister i WWFs globala klimatutmaning20.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Malmö, Lund och Uppsala har utsetts till de svenska finalisterna i årets upplaga av WWFs stadsutmaning One Planet City Challenge. Städerna är viktiga ledare i klimatomställningen och förhoppningen är att deras arbete ska bana vägen för den nationella klimatpolitiken.
