Bara dagar kvar till actionfylld STCC-premiär i Göteborg
23.5.2024 07:00:00 CEST | Got Event | Pressmeddelande
Racingbilar i hisnande fart, adrenalinpumpande spänning och en riktigt stor folkfest. Det är vad besökare har att vänta sig den 8–9 juni då STCC-premiären går av stapeln mitt i hjärtat av Göteborg.

– Vi kommer att bjuda publiken på två dagars fullspäckat schema med dubbla tävlingsheat, ett underhållningsområde med gratis entré, simulatorracing, utställningar och stuntshower, säger Micke Bern, vd för STCC.
Tävlingarna kommer att köras på en 625 meter lång bana som byggs upp på Valhalla Ovalen, ett evenemangsområde mellan Ullevi och Scandinavium. Där kommer publiken kunna följa när förarna kör två spännande omgångar under helgen – från kvalificering fram till final.
Glädjefylld folkfest för hela familjen
Förutom stadsracing i absoluta toppklass kommer publiken även att få uppleva uppvisningar med Stark VARG – den mest avancerade elektriska motorcykeln i världen. Bland annat blir det spännande freestyle motocross som sätter hjärtat i halsgropen.
Utanför Ullevi kommer det dessutom att finnas ett stort område som är öppet för allmänheten. Här kommer man kunna delta i flera aktiviteter, som att träffa förare och team, testa att köra STCC-bilarna på Göteborgsbanan med hjälp av en simulator, möta evenemangets partners och njuta av mat från flera olika foodtrucks.
– Vi ser hur de flexibla ytorna, Ullevis centrala läge och kända varumärke möjliggör en typ av evenemangsupplevelse som vi förhoppningsvis får se mer av i framtiden. STCC är tidiga att medverka i denna utveckling och vi ser fram emot ett spännande elektriskt racingmästerskap, säger Henrik Jutbring, evenemangschef på Got Event.
Världens första 100 % elektriska nationella mästerskap
I Göteborg blir det premiär för STCC:s nya Head 2 Head-format, som är elektrifierad, intensiv och publikvänlig stadsracing. Bilarna som körs är 100 % elektriska och laddas med förnybar energi som varken kräver generator eller extern infrastruktur.
– Vi är glada över att tillsammans med STCC kunna ta klimatsmart racing till hjärtat av Sveriges, världens mest hållbara destination, säger Sara Brankell, Key Account Manager Sports på Göteborg & Co.
Biljetter till STCC i Göteborg köps via ticketmaster.se.
Nyckelord
Kontakter
Johan Meissner, Pressansvarig STCC
+46 70 2413234
press@stcc.se
Robert Reijers, Kommersiell chef STCC
+46 70 5238466
sales@stcc.se
Mikael PerssonKommunikationsansvarig
Presskontakt för frågor som rör Got Event. Frågor om enskilda evenemang ställs direkt till arrangör.
Bilder
Länkar
Om oss
Got Event är Göteborgs Stads evenemangs- och arenabolag och driver några av Sveriges mest älskade arenor: Bravida Arena, Frölundaborg, Gamla Ullevi, Scandinavium, Valhallarinken, Ullevi, Valhallabadet, Valhalla IP och Valhalla Sporthallar. Starka varumärken som alla bidrar till att Göteborg upplevs som en attraktiv och spännande stad att bo i, att arbeta i och att besöka.
Vi arrangerar också - tillsammans med Svenska Ridsportförbundet - Gothenburg Horse Show som är en av världens främsta inomhustävlingar för ridsport.
Vi bedriver ett aktivt hållbarhetsarbete och allt vi gör genomsyras av hållbar utveckling. Vi är Miljödiplomerade enligt Svensk Miljöbas sedan 2004.
Varje år besöker cirka 2 miljoner människor ungefär 400 idrotts- och underhållningsevenemang på någon av våra arenor. Dessutom välkomnar vi årligen nästan en halv miljon badbesökare till Valhallabadet.
Bolaget omsätter cirka ungefär 200 miljoner kronor och vi är cirka 130 medarbetare som ger allt för att skapa bra förutsättningar för att genomföra evenemang i världsklass. Vi brukar säga att vi bidrar till att skapa magiska ögonblick!
Följ Got Event
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Got Event
Bob Dylan återvänder till Scandinavium i höst23.6.2026 12:02:25 CEST | Nyheter
Den 19 oktober återvänder en av vår tids största låtskrivare, Bob Dylan, till Scandinavium i Göteborg. Konserten blir det enda stoppet i Sverige i år. Biljetter släpps inom kort.
VM-festen på Ullevi växer – ännu fler platser inför Japan-matchen23.6.2026 10:40:42 CEST | Pressmeddelande
Inför visningen av Sveriges VM-match mot Nederländerna ökade Got Event kapaciteten inne på Ullevi för att möta det stora intresset – och nu växlas det upp ytterligare. Till fredagens storbildsvisning av matchen mot Japan utökas kapaciteten rejält igen.
Tusentals fler platser inför nästa VM-storbildsvisning på Ullevi17.6.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Intresset för storbildsvisningen av Sveriges premiärmatch i fotbolls-VM på Ullevi Plaza var enormt och alla platser fylldes upp på nolltid. För att möta det stora intresset ökar nu Got Event kapaciteten inför Sveriges match mot Nederländerna på midsommardagen.
VM-fest i Göteborg – storbildsvisningar på Ullevi och Ullevi Plaza28.5.2026 14:49:57 CEST | Pressmeddelande
I sommar bjuder Göteborg in till en stor folkfest under herrarnas fotbolls-VM! Tillsammans med Göteborg & Co öppnar Got Event Ullevi Plaza och Ullevi för storbildsvisningar av Sveriges matcher och den stora finalen på storbildsskärm. Med fri entré väntar en VM-fest för hela Göteborg och alla som vill uppleva mästerskapspulsen tillsammans med andra.
Lars Winnerbäck till Scandinavium i november28.5.2026 12:01:05 CEST | Nyheter
Den 6 november återvänder Lars Winnerbäck till Scandinavium i Göteborg. Med sig har han ny musik och sitt hyllade liveband. Biljetterna släpps på tisdag den 2 juni klockan 12:00.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
