Majblommans jätterekord: 90 miljoner
23.5.2024 08:00:00 CEST | Majblommans Riksförbund | Pressmeddelande

Efter en intensiv vår kan Majblomman nu summera barnens insats. Årets majblommeförsäljning resulterade i en insamling på 90 miljoner kronor. En makalös ökning med hela 14 miljoner jämfört föregående års rekordnotering.
Majblommans generalsekreterare Åse Henell:
- Ett helt fantastisk resultat! Att barnen som säljer majblommor skulle passera 90-miljonersstrecket var bortom alla förväntningar. Vi på Majblomman är överväldigade, och vill verkligen tacka alla barn, alla volontärer och alla majblommeköpare som har bidragit.
Majblommans insamling 2024 bygger på den klassiska försäljningen av majblommor på gator och torg, kompletterat av en robust digital struktur där varje barn har en personlig webbshop. Samtidigt jobbar Majblomman kommunikativt kring ändamålet, att motverka barnfattigdomen i Sverige. Detta har sannolikt bidragit till att fler barn vill sälja majblommor. Organisationen noterar ett ökat intresse: ca 51 000 unga majblommeförsäljare deltog i årets insamling, vilket är en ökning med 11 000. Åse Henell, igen:
- Det känns riktigt roligt att massor av barn vill sälja majblommor, och det är avgörande på riktigt. Tack vare alla barn som säljer majblommor kan vi dela ut mer stöd till barn i ekonomisk utsatthet. De senaste åren har behoven ökat rejält bland barn i familjer med svag ekonomi, och vi har haft svårt att stötta alla som har vänt sig till Majblomman. Årets makalösa resultat ger oss nya möjligheter att hjälpa. Samtidigt ska man komma ihåg att behoven hos barn i familjer med låga inkomster är fortsatt stora. Majblomman kommer att behöva samla in pengar på andra sätt under resten av året.
För mer information, välkommen att kontakta Liv Landell Major, pressekreterare.
Foto: Mohammad Tellawi
Kontakter
Liv Landell MajorPressekreterare
Tel:+0708742713liv.landell@majblomman.seOm oss
Följ Majblommans Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Majblommans Riksförbund
Premiärrekord för Majblomman – igen!15.4.2026 11:07:11 CEST | Pressmeddelande
Svenska folket visar återigen ett starkt engagemang för barn i ekonomisk utsatthet. Barnrättsorganisationen Majblomman rapporterar en ökning på över 40 procent efter gårdagens premiär av 2026 års majblommeförsäljning.
Drottningen först i landet att köpa majblommor14.4.2026 13:08:26 CEST | Pressmeddelande
I dag är det äntligen dags att köpa majblommor! Först ut är alltid H.M. Drottningen som är Majblommans högsta beskyddare. Drottningen träffade idag två unga majblommesäljare från Vällingby Scoutkår: Naomi Riquelme Nagér, 8 år, och Verner Nyberg, 9 år. - Drottningen köpte många majblommor till alla sina barnbarn, berättar Verner. - Det var jättekul och Drottningen var väldigt snäll, säger Naomi. Susanne Björneloo är tillförordnad som generalsekreterare för Majblommans Riksförbund: - Det är verkligen betydelsefullt att Drottningen tar emot Majblomman och barnen varje vår. Det hjälper oss att lyfta fram vårt ändamål. Pengarna från barnens insamling hjälper oss att motverka barnfattigdomen i Sverige. I varje kommun där barn säljer majblommor kan vi dela ut ekonomiskt stöd till barn i familjer med ekonomiska svårigheter. Majblomman är en barnrättsorganisation som delar ut ekonomiskt stöd till enskilda barn och skapar opinion för att förbättra villkoren för barn i ekonomiskt utsatta situatio
Mätning barnfattigdom: ensamstående mammor med låga inkomster halkar efter24.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
En ny undersökning från Verian visar att den ekonomiska utsattheten bland barnfamiljer med låga inkomster består. Särskilt hårt drabbade är ensamstående föräldrar. Hälften uppger att de har svårt att köpa näringsrik mat till familjen, och 4 av 10 uppger att de själva har haft svårt att äta sig mätta.
Majblomman trycker sedel för Sveriges alla ensamförsörjare2.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Hur mycket är trygghet värd för ett barn? I en ny kampanj introducerar Majblomman en symbolisk sedel. Organisationen föreslår en reform med ett ensamförsörjartillägg till barnbidraget. En påminnelse om vad som i dag saknas för många barn som lever med en ensam förälder.
Susanne Björneloo tillförordnad som Generalsekreterare för Majblomman2.3.2026 07:30:00 CET | Nyheter
Susanne Björneloo har tillförordnats som Majblommans generalsekreterare. Susanne är socionom, KBT-terapeut och har lång erfarenhet av ledarskap. Susanne har ett starkt rättvisepatos och har jobbat som chef i många år. Nu laddar hon för att ta organisationen genom insamlingen 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum