Unga bygger för unga i Linköping
23.5.2024 09:28:19 CEST | Stångåstaden | Pressmeddelande
Stångåstaden har startat ett samarbete med Anders Ljungstedts gymnasium i Linköping under namnet Unga bygger för unga. Elever från skolans byggutbildning kommer att bygga om en förskola till fem mindre lägenheter. När arbetet är klart kommer lägenheterna att hyras ut till ungdomar mellan 18–24 år. Nu står det klart att det blir Teknikbyggarna som kommer att handleda ungdomarna.

- Idén är att byggelever ska få möjlighet att följa ett bygge. Genom Stångåstadens ungdomsförtur kommer vi sedan kunna hyra ut bostäderna till ungdomar mellan 18–24 år. Slutresultatet ska bli lika bra som en vanlig Stångåstaden-produkt men i den här typen av projekt handlar det om att det ska vara ett lärande genom hela processen. Det innebär att det måste finnas tid för att kunna göra fel, göra om och göra rätt. Därför har det varit viktigt för oss att hitta en entreprenör som handleder ungdomarna och som är lika mån som vi om att satsningen ska bli lyckad, säger Marcus Mattsson, fastighetschef på Stångåstaden.

Valet av entreprenör föll på Teknikbyggarna som förutom att säkerställa att bygget fortskrider enligt plan har till uppgift att handleda ungdomarna under hela byggtiden. En del av utvärderingen i valet av entreprenör var intervjuer. Där visade Teknikbyggarna att de har ett lika stort intresse som övriga parter av att konceptet ska bli lyckat och att eleverna ska få en bra introduktion till yrkeslivet.
- Vi ser det som att vi investerar i vår framtid. Det kommer bli ett jättespännande projekt, säger Magnus Karlsson, arbetschef Teknikbyggarna.
Arbetet drar igång redan under våren med en första träff mellan handledare och byggelever och planen är att lägenheterna ska vara färdiga våren 2025.

Mer information:
Unga bygger för unga är ett koncept som initialt togs fram i Skellefteå hos det kommunala fastighetsbolaget Skebo och som lyckosamt också har genomförts av Hyresbostäder i Norrköping. I Linköping genomförs satsningen av Stångåstaden tillsammans med Bygg- och anläggningsprogrammet på Anders Ljungstedts gymnasium och entreprenören Teknikbyggarna.
Fastigheten som ska byggas om till bostäder för ungdomar är en före detta förskola i stadsdelen T1. Totalt kommer fem lägenheter byggas - fyra ettor och en tvåa.
Lägenheterna kommer fördelas till ungdomar mellan 18–24 år via Stångåstadens ungdomsförtur. Ungdomsförturen finns till för att underlätta för ungdomar att få sitt första egna boende. Totalt fördelas årligen cirka 80 ettor och tvåor via Stångåstadens ungdomsförtur.
Nyckelord
Kontakter
Marcus MattssonFastighetschef
Tel:076-626 93 54Stångåstaden är det största bostadsbolaget i Linköping och ägs av Linköpings kommun. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 lägenheter, 4 100 av dem är studentbostäder och förvaltas av dotterbolaget Studentbostäder i Linköping AB. Dessutom har vi cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde som förvaltas av dotterbolaget Kulturfastigheter.
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Debatt i Almedalen: Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen2.7.2026 08:29:39 CEST | Nyheter
Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen och se till att stödsystemen skapar rättvisa i stället för orättvisa mellan hyresrätten och det ägda boendet. Det var två av budskapen till politiken när vår vd Fredrik Törnqvist tillsammans med tre representanter från allmännyttan diskuterade utmaningar och lösningar för hyresmarknaden på Dagens industris scen i Almedalen. Hela debatten spelades in och kan nu ses i efterhand.
Fler äldre i Linköping – Stångåstaden bygger 50 seniorbostäder30.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med en växande äldre befolkning i Linköping planerar Stångåstaden att bygga 50 nya seniorbostäder i Gottfridsberg. Det handlar om hyresrätter för personer över 65 år med viss närvaro av personal samt tillgång till delade ytor där grannar kan träffas och umgås.
Stångåstaden möter efterfrågan och bygger 170 bostäder i Djurgården24.6.2026 09:00:06 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden fortsätter utvecklingen av stadsdelen Djurgården i Linköping och planerar nu för ytterligare 170 bostäder i området. Byggstarten väntas ske i november 2026 och planen är att inflyttning kan starta runt årsskiftet 2028/2029. Sedan tidigare har Stångåstaden byggt 210 bostäder i området som alla är uthyrda.
Startskott taget för en ny mötesplats i Ryd3.6.2026 14:53:24 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden presenterar nu planerna för Flygeln i Ryd, en ny mötesplats i nära anslutning till Ryds Herrgård. Satsningen är en del av bolagets långsiktiga arbete med att utveckla stadsdelen och stärka gemenskapen i området. Flygeln ska bli en plats för aktiviteter, gemenskap och utvecklas i nära dialog med föreningsliv, näringsliv och andra lokala aktörer. Invigningen planeras till sommaren 2027.
Saab, IKEA, Länsförsäkringar Östgöta och Stångåstaden går samman i ”Handslag Linköping”3.6.2026 14:01:46 CEST | Pressmeddelande
Fyra av Linköpings största arbetsgivare och samhällsaktörer lanserar nu Handslag Linköping, ett nytt, långsiktigt samarbete för stadens utveckling. Genom att samla krafter över bransch- och organisationsgränser vill parterna bidra till ökad framtidstro, gemenskap och attraktionskraft i Linköping.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum