Cloetta Sverige AB

Cloetta Store är äntligen här - en webbshop fylld med merchandise!

Dela

Nu lanserar Cloetta en webbshop med ett stort utbud av merchandise inspirerat av företagets klassiska varumärken som Kexchoklad, Ahlgrens bilar, Malaco och Juleskum. Produkterna är designade med lekfullhet och tillverkade av högkvalitativa material. Cloetta Store är en hyllning till Cloettas älskade varumärken som funnits med oss i generationer.

cloettastore.se hittar besökarna charmiga kläder som passar både stora och små choklad- och godisälskare. Sortimentet består av allt från färgglada t-shirts, strumpor, mössor och lyxiga badlakan, till bedårande kläder till de minsta - allt med design från Cloettas älskade varumärken. 

Det finns även ett stort utbud av produkter som kaffekoppar, vattenflaskor, nyckelringar och mycket mer. Den här typen av produkter har tidigare enbart funnits tillgängliga i Cloettas tre fysiska butiker i Malmö, Linköping och Ljungsbro. Med cloettastore.se kan nu alla varumärkesfantaster smidigt ta del av hela det breda sortimentet online. 

Anna-Mia Leijon, Project & Business Developer på Cloetta, uttrycker sin entusiasm för den nya satsningen inom e-handel:

– Vi är otroligt glada över att äntligen kunna erbjuda vårt populära merchandise-sortiment online.
Det har länge funnits en stor efterfrågan från våra konsumenter att kunna köpa produkterna var de än befinner sig i landet, och med lanseringen av cloettastore.se är det nu möjligt, säger Anna-Mia.

Varmt välkommen att besöka cloettastore.se för att upptäcka mer!


Mer information
Vänligen kontakta: Michaela Ekelund, Communication Project Manager, michaela.ekelund@cloetta.se

Bilder

Om oss

Cloetta har en stark position på den svenska konfektyrmarknaden. Vi erbjuder ett brett och varierat sortiment med starka varumärken inom choklad, godis, pastiller och nötter. Våra främsta varumärken är Läkerol, Malaco, Ahlgrens bilar, Kexchoklad, Polly, CandyKing, Center, Juleskum, Plopp, Sportlunch och Nutisal. I Sverige har Cloetta ca 650 medarbetare som arbetar på vårt kontor i Malmö, inom försäljningsorganisationen och i vår fabrik i Ljungsbro. Cloetta Sverige ingår i Cloetta-koncernen med verksamhet i flera länder. Cloettas B-aktie handlas på Nasdaq Stockholm.

Välkommen att läsa mer på www.cloetta.se och www.cloetta.com.

Cloetta i sociala medier.

Följ Cloetta Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Cloetta Sverige AB

Med sommaren runt hörnet presenterar Cloetta Sverige heta och fruktiga produktnyheter!8.5.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande

Läkerol presenterar sin hetaste lansering hittills Lagom till att sommarsäsongen står för dörren introduceras Läkerols senaste nyhet i begränsad upplaga – Läkerol Classic Hot Pepper – en smakexplosion av chili och lakrits. – Med Läkerol Hot Pepper är vi glada att kunna erbjuda en smak som kombinerar den populära smaken av lakrits med dynamisk smak av chilipeppar. Smakerna kompletterar varandra på ett kraftfullt sätt. Med det blir Hot Pepper, på mer än ett sätt, ett hett tillskott till vår härliga Läkerolvärld som bubblar av smak, säger Fia Rasmusson, Brand Manager på Cloetta Sverige. Dubbelt upp! Tupla introduceras med ny smak av banankola och rostade mandlar Namnet Tupla betyder dubbel på finska och speglar produktens uppbyggnad med två chokladbarer i en förpackning. Gemensamt för Tuplas produkter är en unik smak och textur, och med Tupla Banana Limied Edition erbjuds favoriten nu med smak av banan och rostade mandlar, ett lager av läcker banankola doppad i härlig mjölkchoklad och kri

Mästarbagaren Ronja Sjölander bakom Pollys jubileumstårta – den unika godisfavoriten firar 60 år!22.4.2025 08:35:35 CEST | Pressmeddelande

Polly har länge varit en älskad produkt i godishyllan, där de härligt sega, dragerade skumtopparna bjudits in av konsumenter för att smaksätta och förgylla glädjerika stunder, år efter år. Det många inte vet är att Polly, med sin karakteristiska sega insida omsluten av en härlig smak av choklad, funnits i hela 60 år. För att fira jubilaren har Ronja Sjölander tagit fram ett sprudlande tårtrecept – perfekt för såväl kalaset och studentfesten som till Midsommarbordet.

Cloetta undersökte hur och när glädje uppstår i Sverige – ett av världens lyckligaste länder25.3.2025 07:39:08 CET | Pressmeddelande

Under det senaste decenniet har jakten på lycka dominerat populärkulturen, men eftersom glädje är mer tillgängligt i vardagen och även erbjuder många okända positiva fördelar, vill Cloetta öka medvetenheten om vilken betydelse stunder av glädje har. Därför presenteras idag första upplagan av Cloetta Joy Report, en omfattande rapport på temat glädje i samarbete med Ipsos.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye