En häktad för mord i Bredäng
En 17-åring har i dag häktats som skäligen misstänkt för mord i Bredäng i södra Stockholm. Ytterligare en häktningsförhandling äger rum i morgon klockan 9.30.
Två bröder, 17 och 18 år, begärdes tidigare i dag häktade misstänkta för mordet som ägde rum i Bredäng i måndags. Häktningsförhandlingen för 17-åringen avslutades under eftermiddagen och han häktades som skäligen misstänkt (den lägre misstankegraden) för mordet. Häktningstiden är en vecka.
Häktningsförhandlingen för den andra brodern, också skäligen misstänkt, äger rum i Södertörns tingsrätt i morgon den 24 maj klockan 9.30.
Tingsrättens målnummer: B 9221-24.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
En man häktad för fem fall av sexuella ofredanden mot barn i Skåne14.2.2025 14:30:56 CET | Pressmeddelande
En man som sedan den 15 november förra året är häktad misstänkt för våldtäkt i Hörby kommun i Skåne häktades i dag av Lunds tingsrätt för ytterligare brottsmisstankar. Misstankarna har framkommit under den pågående förundersökningen.
Dom i mål om förberedelse till terroristbrott i Tyresö14.2.2025 14:05:33 CET | Pressmeddelande
Nacka tingsrätt meddelar på måndag den 17 februari kl. 14 dom i ett mål om förberedelse till terroristbrott, deltagande i terroristorganisation och grovt vapenbrott. Totalt är fyra personer åtalade. Åklagaren är tillgänglig för media efter att dom meddelats.
Två personer anhållna misstänkta för stämpling till mord i Åmål14.2.2025 12:25:19 CET | Pressmeddelande
Två 19-åringar anhölls under torsdagskvällen misstänkta för stämpling till mord på en gymnasieskola i Åmål i Dalsland.
Dom i mål om brott mot terroristbrottslagen13.2.2025 12:57:56 CET | Pressmeddelande
På fredag den 14 februari kl. 11 meddelar Attunda tingsrätt dom i ett mål där en 22-årig man är åtalad för grov finansiering av terrorism, grovt deltagande i en terroristorganisation och resa för terrorism. Åklagaren är tillgänglig på telefon.
Uppdaterat: En person begärd häktad misstänkt för terrorbrott13.2.2025 09:34:42 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt en person häktad misstänkt för förberedelse till terroristbrott, grovt deltagandebrott i terroristorganisation, förberedelse till mord samt förberedelse till grovt brott om lagen om brandfarliga och explosiva varor. Personen greps i Stockholmsområdet i tisdags den 11 februari. Efter häktningsförhandlingen är åklagaren tillgänglig för media. Pressmeddelandet har uppdaterats med tid för förhandling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum