Dramaten på Järvaveckan
24.5.2024 10:21:57 CEST | Dramaten | Pressmeddelande
I Järvaveckans mingeltält, lördag 1 juni, samtalar skådespelaren och regissören Alexander Salzberger med journalisten Manuel Cubas om att skriva dramatik. Därefter bjuds Järvaveckans besökare att se hans pjäs Son och far på teatern. Dramaten har även ett tält på området där besökarna får bekanta sig med teaterns verksamhet och höra några skådespelare läsa texter skrivna av bland andra Stor, Imenella och Linda Pira.

–Samarbetet med Järvaveckan och Stiftelsen The Global Village är ett steg i Dramatens strävan att göra Sveriges nationalscen tillgänglig för alla men också att ta steget ut och möta publiken på plats i Järva, säger Kitte Wagner, vd Dramaten.
Så här ser Dramatens program och medverkan på Järvaveckan ut.
Fredag 31 maj i tältet, kl. 12.00-19.00
Under dagen, mingel med Dramatens skådespelare Rebecka Hemse, Nemanja Stojanović, Lotta Tejle och Disa Östrand som också kommer läsa texter av artisterna Cherrie, Fattaru, Imenella, Linda Pira, Stor m.fl. Texter i urval av regissören Mekail Jalaho och musikproducenten Gordon Cyrus.
Kostymutställning från Dramaten och fotoutställning av praoelever från Järvaskolan.
Lördag 1 juni i tältet, kl. 12.00-19.00
Dramatens mask- och perukavdelning visar hur de arbetar, kl.12.00-14.30. Kostymutställning från Dramaten och fotoutställning av praoelever från Järvaskolan.
I Järvaveckans mingeltält lördag kl. 15.30
Skådespelaren och regissören Alexander Salzberger berättar om sin pjäs Son och far. Samtalet leds av Manuel Cubas.
På Dramaten, Lilla scenen, lördag kl. 20.00
Järvaveckans besökare och organisationer bjuds till Dramaten för att se Alexander Salzbergers pjäs Son och far. Föreställning är kostnadsfri och biljett bokas via Järvaveckans kanaler.
Med reservation för eventuella ändringar.
Järvaveckan startade 2016 och är en mötesplats för samhällsengagerade företag, föreningar, myndigheter, politiker och medborgare. Järvaveckan handlar om att minska avståndet mellan de folkvalda politikerna och medborgarna. Genom att locka partiledare från samtliga riksdagspartier och samhällsaktörer från många olika branscher bidrar Järvaveckan till att öka förutsättningarna för alla medborgare att engagera sig politiskt, delta aktivt i samhället och sätta sina prioriterade frågor på den politiska agendan.
Nyckelord
Kontakter
Lena TörnerPressansvarig
Tel:0703-72 61 47lena.torner@dramaten.seOm oss
Kungliga Dramatiska Teatern, mer känd som Dramaten, är Sveriges nationalscen. Teatern verkar utifrån ett uppdrag från regeringen, som bland annat innebär att teatern såväl ska förvalta teaterhistorien som arbeta för teaterkonstens utveckling. På Dramaten spelas således klassiker, nyskriven teater och teater för barn och ungdom. Teatern ägs till 100 procent av svenska staten. Vd är Kitte Wagner och Mattias Andersson är teaterchef och konstnärlig ledare.
Teaterhuset vid Nybroplan är Dramatens hemvist sedan 1908 och rymmer fyra scener. Den största, Stora scenen, rymmer upp till 770 besökare. I direkt anslutning till huset vid Nybroplan, på Almlöfsgatan bakom, ligger Lilla scenen. Sedan 1997 har Dramaten också en scen på Elverket, på Linnégatan 69, som sedan hösten 2021 drivs tillsammans med Dansens Hus.
Följ Dramaten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Dramaten
UNRECOGNIZED till tre svenska scener – Malmö Stadsteater, Göteborgs Stadsteater och Dramaten i samarbete9.4.2026 08:58:00 CEST | Pressmeddelande
Malmö Stadsteater, Göteborgs Stadsteater och Dramaten inleder ett samarbete kring det internationella teaterprojektet UNRECOGNIZED. Efter urpremiären i Skopje i oktober spelas produktionen på alla tre teatrar i november, med skådespelare från respektive ensemble och en gemensam lansering i Sverige. Föreställningen samlar scenkonstnärer från fem europeiska länder. Spelar på Dramaten 21-22 november och biljetterna släpps 15 april.
En arkeologisk spekulation för mellanstadiet1.4.2026 08:55:53 CEST | Pressmeddelande
Kungliga Dramatiska Teaterns Historiska Sällskap har problem. Ett fornfynd, en kontroversiell teori och en publik som behöver fatta ett beslut: Ställa ut eller gräva ned? Fyndplats: Dramaten, urpremiär i hela huset den 17 april.
Ett möte med det oförklarliga – Solaris landar på Dramaten31.3.2026 09:30:23 CEST | Pressmeddelande
Solaris är en existentiell thriller där ett levande hav, förlorad kärlek och människans fascination för det obegripliga kolliderar. Pjäsen bygger på Stanisław Lems klassiska roman men ges här i en nytolkning av Annika Nyman med regi av Gustav Englund. Urpremiär för Solaris på Lilla scenen 16 april.
Ingens Tjernobyl – 40 år efter katastrofen26.3.2026 10:25:45 CET | Pressmeddelande
Klockan 01:23 den 26 april 1986 exploderade den fjärde reaktorn vid kärnkraftverket i Tjernobyl. En av de största katastroferna orsakad av människan var ett faktum. Dramaten.Doc uppmärksammar nu händelsen med en gestaltad läsning av reportaget Ingens Tjernobyl av den belarusiske författaren Barys Pjatrovitj. I Dramatenbaren 22–23 april.
Dramaten presenterar hösten 202625.3.2026 09:04:55 CET | Pressinbjudan
Onsdag 15 april kl. 09.00-10.00 i Dramatenbaren
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum