Konkurrensverkets beslut om sanktionsavgift för grossistbolag står fast efter prövning i domstol
24.5.2024 11:44:57 CEST | Konkurrensverket | Pressmeddelande
Förvaltningsrätten i Stockholm har avgjort det första målet enligt lagen om förbud mot otillbörliga handelsmetoder vid köp av jordbruks- och livsmedelsprodukter. I domen går domstolen på Konkurrensverkets linje och avslår överklagandet från grossistbolaget Everfresh. Konkurrensverkets beslut att Everfresh ska betala en sanktionsavgift om fem miljoner kronor för att ha använt en otillbörlig handelsmetod står därmed fast.
Konkurrensverket ansåg att Everfresh hade använt sig av en otillbörlig handelsmetod genom att inte betala sina leverantörer i rätt tid och i oktober 2023 fattade Konkurrensverket för första gången beslut om en sanktionsavgift enligt lagen om förbud mot otillbörliga handelsmetoder vid köp av jordbruks- och livsmedelsprodukter, LOH.
– Det har enligt vår mening inte funnits några otydligheter om att de aktuella betalningsperioderna som Everfresh använt sig av är förbjudna enligt LOH. Överträdelsen har direkt bäring på leverantörers likviditet, och får därför en sådan negativ inverkan på leverantörer som LOH ska förhindra. Vi är därför nöjda med att domstolen delar vår bedömning i alla delar, såväl vad gäller överträdelsens allvar som sanktionsavgiftens storlek, säger Konkurrensverkets chefsjurist Marie Östman.
Det var efter att Konkurrensverket hade fått information om att Everfresh, som är ett grossistbolag inom frukt och grönt och del av den globala koncernen Dole plc, inte hade anpassat sina betalningar till LOH som Konkurrensverket inledde en utredning.
I utredningen konstaterade Konkurrensverket att Everfresh vid ett stort antal tillfällen har betalat sina leverantörer för sent och att summan av de sena betalningarna uppgår till ett relativt högt belopp. Konkurrensverket beslutade därför att företaget skulle betala en sanktionsavgift om fem miljoner kronor för att ha använt en otillbörlig handelsmetod. Beslutet var det första beslutet om sanktionsavgift som Konkurrensverket fattade sedan lagen infördes. Everfresh överklagade Konkurrensverkets beslut till förvaltningsrätten som nu avgjort frågan.
I sin dom instämmer förvaltningsrätten i Konkurrensverkets bedömning att det är fråga om en allvarlig överträdelse av LOH och att det har funnits fog för att besluta om en sanktionsavgift. Domstolen slår också fast att de argument Everfresh fört fram i processen inte medför att sanktionsavgiften ska bestämmas till ett lägre belopp än det Konkurrensverket har beslutat. Everfreshs överklagande avslås i dess helhet.
Förvaltningsrättens dom kan överklagas till Kammarrätten i Stockholm.
För ytterligare information, kontakta:
Stefan Olsen Siri, processråd, 08-700 15 37, stefan.olsensiri@kkv.se
Masoud Kinsdale, processråd, 08-700 15 14, masoud.kinsdale@kkv.se
Läs mer om konkurrens- och upphandlingsfrågor på www.konkurrensverket.se
Nyckelord
Kontakter
Marie Strömberg LindvallPressansvarig
Tel:076-542 15 92marie.stromberglindvall@kkv.seFölj Konkurrensverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Konkurrensverket
Ny vägledning ska främja effektivare konkurrens i dagligvaruhandeln16.4.2026 14:23:40 CEST | Pressmeddelande
Den svenska dagligvaruhandeln är starkt koncentrerad. Det är svårt att etablera nya butiker och mer än var tredje kommun saknar lågprisbutik. På regeringens uppdrag har Konkurrensverket tagit fram en vägledning som ska stödja kommunerna i arbetet med att främja en effektiv konkurrens i dagligvaruhandeln. För att stärka konkurrensen föreslår Konkurrensverket även ett tillägg i plan- och bygglagen.
Förmedlare av försäkringsmedicinsk rådgivning får betala bot och förbjuds att tillämpa exklusivavtal19.3.2026 11:26:55 CET | Pressmeddelande
Konkurrensverket har i dag beslutat att företaget Mavera ska betala drygt 14 miljoner kronor i konkurrensskadeavgift för missbruk av dominerande ställning. Konkurrensverket ålägger samtidigt Mavera att upphöra att tillämpa exklusivavtal som förbjuder de försäkringsmedicinska rådgivare som företaget anlitar att utföra uppdrag åt konkurrerande förmedlingstjänster.
Bättre prisinformation ska göra det enklare för djurägare att välja djursjukvård27.2.2026 08:53:57 CET | Pressmeddelande
När djurägare söker vård för sina sjuka eller skadade djur är informationen om priser och behandlingsalternativ i många fall oprecis, svår att förstå eller ofullständig. Konkurrensverket lämnar nu flera förslag som ska öka pristransparensen inom djursjukvården. Förslagen handlar om att stärka djurägarnas position i mötet med djursjukvården och samtidigt ge kliniker och djursjukhus ökade möjligheter att konkurrera med pris och kvalitet.
Avtal om drift av hamnterminal var otillåten direktupphandling13.2.2026 15:27:18 CET | Pressmeddelande
Göteborgs Hamn ingick ett arrendeavtal för drift av en hamnterminal. Efter en överprövning konstaterade en domstol att arrendeavtalet var en tjänstekoncession som skulle ha upphandlats enligt upphandlingsreglerna. Under arbetet med att få ett nytt avtal på plats, och för att säkra den löpande driften av terminalen, genomförde bolaget en otillåten direktupphandling. Konkurrensverket har därför beslutat att Göteborgs Hamn ska betala 1,7 miljoner kronor i upphandlingsskadeavgift.
Skarpare verktyg ska stänga ute kriminella och oseriösa aktörer från valfrihetssystemen19.12.2025 09:56:34 CET | Pressmeddelande
För att försvåra för kriminella och oseriösa aktörer att verka inom välfärdssektorn föreslår Konkurrensverket flera förändringar i regelverket för de valfrihetssystem som finns inom kommuner och regioner, samt inom Arbetsförmedlingen. Det kommer ge upphandlande myndigheter skarpare verktyg att stänga ute organiserad brottslighet från samhällsekonomin.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum