Bonnier News samarbete med Hjärt-Lungfonden prisat av WAN-IFRA
Bonnier News och Hjärt-Lungfonden stod som vinnare i kategorin “Best Native Advertising Campaign” vid årets WAN-IFRA Digital Media Awards Worldwide i Köpenhamn på måndagskvällen.

I samband med den internationella medieorganisationen WAN-IFRAs (World Association of News Publishers) World Congress, som pågår i Köpenhamn 27-29 maj, belönades Bonnier News igår tillsammans med Hjärt-Lungfonden med ett guld i den prestigefyllda kategorin "Best Native Advertising Campaign”.
Utmärkelsen kommer efter ett samarbete som resulterat i en hyllad native-kampanj där artiklar och TV-inslag kombinerats med en världsunik integrerad lösning för Swish-gåvor. Bakom produktionen står Bonnier News Brand Studio.
– Vi är såklart oerhört stolta över att få detta erkännande från WAN-IFRA. Det här är ytterligare ett bevis på att vårt arbete och engagemang för att skapa kvalitativt innehåll gör skillnad. Men vi är ännu stoltare över att få samarbeta med Hjärt-Lungfonden och vara en del av deras arbete för att rädda liv, säger Paul Brandenfeldt, försäljningsdirektör på Bonnier News.
Hjärt-Lungfonden samlar in och delar ut pengar till utvald hjärt- och lungforskning för att ge människor ett längre och friskare liv. De arbetar också för att sprida kunskap och driva opinion baserat på forskningens resultat. Hjärt-Lungfonden var också med under galan i Köpenhamn och fick ta emot guldmedaljen.
Kristina Sparreljung, Hjärt-Lungfondens generalsekreterare, är stolt över utmärkelsen:
– Tillsammans med Bonnier News har vi i den här kampanjen kunnat sprida vårt budskap på ett sätt som engagerar. För oss är detta ett viktigt verktyg i vår strävan att stödja viktig forskning som räddar liv. Det är jätteroligt att vi nu får den här utmärkelsen tillsammans, det visar att vi når fram med våra budskap, säger hon.
Om Bonnier News Brand Studio
Bonnier News Brand Studio är en del av Bonnier News, Sveriges ledande nyhetsmedieföretag. Vi skapar innovativa och engagerande kommunikationslösningar för att hjälpa varumärken att nå ut och påverka sina målgrupper.
Om Hjärt-Lungfonden
Hjärt-Lungfonden är en ideell organisation som arbetar för att bekämpa hjärt- och lungsjukdomar genom att finansiera forskning, sprida kunskap och påverka beslut som rör folkhälsan.
Kontakter
Kristina SparreljungGeneralsekreterareHjärt-Lungfonden
kristina.sparreljung@hjart-lungfonden.sePaul BrandenfeldtFörsäljningsdirektörBonnier News
paul.brandenfeldt@bonniernews.seBilder

Med över 2.000 journalister är Bonnier News Sveriges ledande nyhetsaktör och Nordens största mediekoncern. Bland våra cirka 200 varumärken finns en rad av Sveriges största och mest välkända tidningar. Vår journalistik når varje dag ut till en publik bestående av 6 miljoner läsare, användare, lyssnare och tittare. Vi är stolta förvaltare av familjen Bonniers tradition av oberoende publicistik sedan 200 år och har deras uppdrag att förädla och utveckla vår roll i det svenska samhället.
Följ Bonnier News
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bonnier News
Alexandra Johansson ny chefredaktör för Sundsvalls Tidning3.4.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sundsvalls Tidnings redaktionschef Alexandra Johansson får utökat uppdrag och blir tidningens nya chefredaktör och utgivare. – Jag är både glad och hedrad över att ha fått det här förtroendet. Nu ser jag fram emot att fortsätta utveckla vår journalistik tillsammans med alla medarbetare, säger hon.
Julia Engström ny chefredaktör för Avesta Tidning2.4.2025 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Julia Engström blir ny chefredaktör och ansvarig utgivare för Avesta Tidning. Hon kommer närmast från en roll som nyhetschef på Falu-Kuriren och tillträder 1 oktober. – Jag tror att Avesta Tidning har en väldigt spännande framtid för sig och det ska bli roligt att tillsammans med redaktionen ta nästa steg i utvecklingen, säger hon.
Sara Fridholm ny chefredaktör för Falköpings Tidning1.4.2025 09:35:00 CEST | Pressmeddelande
Sara Fridholm har utsetts till ny chefredaktör och ansvarig utgivare för Falköpings Tidning. – Lokaljournalistik är både roligt och viktigt. Att, tillsammans med redaktionen, få fortsätta leverera journalistik som berör är något jag ser fram emot, säger hon.
Bonnier News: Stöd till medier i Ukraina hyllas20.3.2025 13:00:03 CET | Pressmeddelande
Bonnier News fortsätter att hjälpa lokaltidningar i Ukraina med pengar och utrustning och nu prisas engagemanget från Bonnier News och Ukrainian Media Fund. – Stort tack för det ovärderliga stödet till det fria ordet i Ukraina, sa ordföranden för Ukrainas journalistförbund när han lämnade över en särskild utmärkelse till Anders Eriksson, vd för Bonnier News.
Bonnier News lanserar egenutvecklad AI-assistent som ska förbättra kundmötet och förenkla annonsörers beslutsprocess20.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Bonnier News lanserar en unik egenutvecklad AI-assistent, som med avancerad teknologi ska hjälpa koncernens annonssäljare att ge annonsörerna bättre råd och insikter, vilket ska leda till mer välgrundade medieköp. – Ambitionen är att vår nya AI-assistent kommer att förbättra samarbetet med och förenkla beslutsprocessen för våra annonsörer, säger Dilem Güler, affärsutvecklingschef på Bonnier News.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum