Detta är hyresvärdarna i Helsingborg som vill kalla till nya hyresförhandlingar redan nu
I Helsingborg meddelade bland annat Garnito, Länshem, Punktum/GS fastigheter och Spp fastigheter att de redan nu kommer kalla till nya årliga hyresförhandlingar. Detta trots att 2024 års hyresförhandlingar ännu inte är helt klara i landet, och trots att de kostnadsunderlag som ska ligga till grund för förhandlingarna ännu inte finns på plats. Hyresgästföreningen är skarpt kritiska till detta agerande, inte minst då det stressar redan hårt pressade hyreshushåll.

– Sommaren är en riktigt tuff tid för många hushåll. Det är en tid på året när många har höga kostnader, när det blir extra kämpigt att få vardagen att gå ihop. Många hyresgäster har dessutom fått rejäla hyressmällar två år i rad, och lägg till de retroaktiva hyreshöjningar som många kämpar med. Att de här hyresvärdarna då vill dra igång en ny förhandlingsomgång innan sommaren är oerhört stressande för hyresgästerna i Helsingborg. Vi kan inte se hur det på något sätt gynnar nästa års förhandling, snarare tvärtom, säger Liz Jönsson, regionordförande på Hyresgästföreningen norra Skåne.
I de årliga hyresförhandlingarna finns en sedan länge etablerad branschpraxis, där hyresmarknadens parter samlas efter sommaren för att förhandla kommande års hyreshöjning. Först då är hyresförhandlingarna för innevarande år klara och de kostnadsunderlag som ligger till grund för hyresförhandlingarna fastställda. Det framgår inte i påkalladena hur mycket hyresvärdarna i Helsingborg vill höja hyran eller på vilka grunder dessa höjningar ska ske.
– Det är som att de här hyresvärdarna vill sätta igång en slags låtsasförhandling. För vad tänker de att vi ska förhandla om? Hur mycket vill de höja hyran och vad ska de här höjningarna baseras på? Det finns ju inte färdiga underlag att utgå ifrån så här tidigt på året. För oss känns det här inte som ett ärligt försök till att sätta sig ner vid förhandlingsbordet, utan bara som ren taktik. För Sveriges hyresgäster är hyresförhandlingarna inte ett spel utan på riktigt, och vi tycker att de förtjänar mer än fula förhandlingsknep. I Fastighetsägarnas påkallande återfinns fastigheter som ännu inte har fått en höjning för 2024 och det är säkert ett stort antal hyresgäster som ännu betalar retroaktiva höjningar från i år. Det är ett oseriöst agerande från Fastighetsägarna Syds sida att påkalla förhandling i detta skede, säger Karl-Mikael Jensen, gruppchef förhandling Hyresgästföreningen norra Skåne.
Följande hyresvärdar i Helsingborg har påkallat förhandlingar om nya hyreshöjningar:
Garnito
Länshem
Pinnån (Derome)
SPP Fastigheter
Pfeil Fastigheter
Sjödin
GS Fastigheter/Punktum
Qusthus
Fastighets ab tornet
Aspen 7 KB
MW Helsingborg AB
AMM Property AB
FM Helsingborg AB
JLM Fastigheter AB
Södra ringen
Lansa fastigheter AB
Fastighets futura
Bo Larsson Fastighetsförvaltning
ANIT fastighets ab
NP Nilssons fastighets AB
Kärnpunkten i Hbg
Bergerska fastighets ab
Forell fastigheter ab
HBG fastigheter ab
Furutorp fastighets ab
Linnéa och Josef Carlssons stiftelse
FL fastigheter
Brf Kattugglan
Belebro ab
Kontakter
Pressjour Norra SkåneHyresgästföreningen Norra Skåne
Norra Skåne omfattar kommunerna Helsingborg, Höganäs, Landskrona, Kävlinge, Svalöv, Eslöv, Hörby, Höör, Hässleholm, Kristianstad, Bromölla, Östra Göinge, Osby, Halmstad, Laholm, Falkenberg, Hylte och Nordvästskåne.
Bilder

Om Hyresgästföreningen
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna. Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Region Norra Skåne
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Norra Skåne
Så mycket höjdes hyrorna i norra Skåne och södra Halland21.3.2025 08:21:34 CET | Pressmeddelande
Drygt 85 procent av Hyresgästföreningen region norra Skånes förhandlingar för hyror 2025 är klara. Det har varit tuffa förhandlingar med rekordhöga krav från fastighetsägarna och hyreshöjningar som sätter hård press på hyresgästerna.
Skärpt lagstiftning krävs för att inget barn ska vräkas11.2.2025 11:30:00 CET | Pressmeddelande
2024 vräktes 10 barn i Kristianstad, enligt Kronofogdens nya statistik. Det är en ökning med 9 barn jämfört med föregående år, då 1 barn vräktes. Det trots att barnkonventionen är svensk lag. Hyresgästföreningen vill nu se en skärpt lagstiftning med obligatorisk samverkan. Inte ett enda barn ska vräkas i Sverige.
Skärpt lagstiftning krävs för att inget barn ska vräkas11.2.2025 11:30:00 CET | Pressmeddelande
2024 vräktes 27 barn i Helsingborg, enligt Kronofogdens nya statistik. Det är en ökning med 12 barn jämfört med föregående år, då 15 barn vräktes. Det trots att barnkonventionen är svensk lag. Hyresgästföreningen vill nu se en skärpt lagstiftning med obligatorisk samverkan. Inte ett enda barn ska vräkas i Sverige.
Klar förhandling: Ny hyra för hyresgäster i Höör5.2.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Hyresgästföreningen och det allmännyttiga bostadsbolaget Höörs Fastighets Bostads AB har enats om en ny hyresöverenskommelse för ca 500 lägenheter i Höör. Från och med 1 februari 2025 höjer bolaget varmhyrorna med 4,65% och kallhyrorna med 2,5%.
HFAB och Hyresgästföreningen överens om modell för långsiktig hyreshöjning14.1.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
HFAB och Hyresgästföreningen har gjort en unik överenskommelse. Från och med den 1 januari 2025 höjer det kommunala bostadsbolaget hyran med 3,55 procent. Överenskommelsen innehåller även en avsiktsförklaring om hyreshöjningen de kommande fem åren.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum