Azib Banaras ny CFO på WSP
WSP har utsett Azib Banaras till Chief Financial Officer för WSP Norden och Sverige.

Azib kommer närmast från sin roll som vice VD och CFO för Cowi Norge. Han kommer att fokusera på att driva WSP:s fortsatta tillväxt med målet att bli den ledande strategiska rådgivaren och teknikkonsulten i Norden.
- Jag är mycket glad att välkomna Azib till WSP. Som företag står vi inför avgörande samhällsutmaningar när vi hjälper ett allt större antal kunder med sin gröna omställning. Med Azibs erfarenhet av att driva tillväxt får vi rätt kompetens för vår fortsatta utveckling där vi ska göra ännu större skillnad för vårt samhälle, våra kunder och våra medarbetare, säger Anna-Lena Öberg Högsta, VD för WSP Norden & Sverige.
Azib Banaras har omfattande erfarenhet inom finansområdet och har navigerat genom strategi- och teknikonsultbranschens komplexa finansiella strategier.
- Jag är en person som älskar att arbeta med affärsinsikter och data för att fatta kommersiella och strategiska beslut. Att omvandla affärsprestationsanalyser till strategisk framgång och affärstillväxt är en passion för mig. Jag ser verkligen fram emot att få bidra till WSP, att lösa våra samhällens och kunders utmaningar och att aktivt driva vår tillväxt genom att utnyttja vår globala ledarskapsposition och starka lokala närvaro i Norden, säger Azib Banaras.
Azib tillträder på WSP under första veckan i juni och han kommer att vara en del av både den nordiska och svenska ledningsgruppen.
Kontakter
Johan EkströmPR-chefWSP Sverige
Tel:0735071605johan.ekstrom@wsp.comBilder

Om WSP
Vi ligger bakom allt du tar för givet. Och framtiden du hoppas på.
Vi vet hur samhällen är uppbyggda och utvecklas. Om hur vi lever, arbetar, bygger, reser och kommunicerar, och om hur vi kan göra det bättre. Som strategiska rådgivare och teknikkonsulter har vi kunskapen att förstå och kraften att kunna förändra.
Med över 65 000 medarbetare i 40 länder använder vi vår globala expertis för att hitta de smartaste lokala lösningarna.
Följ WSP
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från WSP
Tillståndsprövning för sprängmedelsfabrik i Nora – WSP:s arbete med miljö och infrastruktur i fokus17.12.2025 16:23:44 CET | Pressmeddelande
Mark- och miljödomstolen har idag beviljat Sweden Ballistics (SWEBAL) tillstånd att bygga en ny sprängmedelsfabrik utanför Nora i Örebro län. Beslutet bygger på omfattande underlag där WSP har haft en central roll genom att ta fram miljökonsekvensbeskrivningen (MKB), tekniska analyser och utredningar kring trafik, vägjusteringar, VA‑ledningar och geoteknik.
Ny mobilitetsstudie från WSP: Ekonomiska styrmedel gynnar elbilen – kollektivtrafiken halkar efter16.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Årets mobilitetsstudie från WSP, Ett rättvist transportsystem, visar att omställningen mot ett hållbart transportsystem inte sker jämlikt. Elbilsägare kör i genomsnitt längre sträckor och gör fler resor än fossilbilister, vilket riskerar att öka trängseln i trafiken. Samtidigt gynnar ekonomiska styrmedel elbilen kraftigt – förmånerna kan uppgå till 114 000 kronor per år – medan kollektivtrafiken möter höjda biljettpriser och minskat resande.
WSP dubbel finalist i Sweden Green Building Awards28.11.2025 09:03:38 CET | Pressmeddelande
WSP Sverige var en av fyra finalister i kategorin Årets medlem vid Sweden Green Building Awards – tillsammans med Svenska Bostäder, Atrium Ljungberg och Saint-Gobain Ecophon. Kategorin lyfter organisationer som genom innovation, ansvar och metodiskt hållbarhetsarbete driver sektorn framåt. Vi gratulerar Atrium Ljungberg till vinsten och är stolta över att vårt arbete har uppmärksammats av juryn
WSP skriver ramavtal med energijätte17.11.2025 13:41:15 CET | Pressmeddelande
Vi är glada och stolta att meddela att vi har fått fortsatt förtroende och på nytt tilldelats ramavtal med Vattenfall. Därmed fortsätter vi på WSP att leverera tekniska konsulttjänster åt energibolaget inom alla dess huvudsakliga verksamheter, som kärnkraft, vattenkraft, vindkraft, kraftvärme, värmeproduktion, distribution av värme och kyla och hantering av utbränt kärnbränsle, etc.
WSP i Sverige och Finland + världens största kärnkraftsoperatör5.11.2025 17:10:10 CET | Pressmeddelande
I samband med World Nuclear Exhibition 2025 i Paris undertecknades ett samarbetsavtal, ett så kallat ”Memorandum of Cooperation”, mellan den franska energijätten EDF och WSP i Sverige och Finland.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum