Konjunkturläget – En försiktig vändning
4.6.2024 15:25:19 CEST | Teknikföretagen | Pressmeddelande
Teknikföretagen och Industriarbetsgivarna har i dag den 4 juni, presenterat en konjunkturrapport för 2024 och 2025. Den visar att vi fortfarande befinner oss i en lågkonjunktur men att en försiktig vändning är att vänta.

– Under nästa år återtar vi lite av förlorad mark när vi tittar på industriproduktion och BNP-utveckling. Utvecklingen hålls dock nere bland annat av en fortsatt svag utveckling i Europa, som är Sveriges största exportmarknad, säger Erik Spector, chefekonom på Teknikföretagen.
Svensk BNP har legat mer eller mindre still sedan början av 2022 och ekonomin är i lågkonjunktur. Mot slutet av 2024 kommer dock en försiktig ljusning i konjunkturläget efter att räntor och inflation har blivit lägre.
Ett lägre inflationstryck har gjort att Riksbanken nu gjort en första sänkning av styrräntan. Framöver lättar penningpolitiken ytterligare och vid utgången av 2024 är Teknikföretagens och Industriarbetsgivarnas prognos att styrräntan är 3,0 procent. Det skapar förutsättningar för en försiktig vändning i ekonomin men det är först 2025 som återhämtningen tar fart. Vi räknar med att Sveriges BNP ökar med 1,0 procent i år för att sedan öka något snabbare, 2,6 procent, 2025.
Exporttillväxten avtar något i år för att sedan växa i mer normal takt 2025.
– Bilden av svensk industri är splittrad. Byggrelaterade varor har påverkats klart negativt av låg efterfrågan i Sverige och utomlands. Elteknik och försvarsindustri är två delbranscher som sticker ut klart positivt. Här är inte efterfrågan någon större begränsning utan resurstillgången. Genomslaget från dessa två delbranscher är dock begränsat, säger Kerstin Hallsten, chefekonom Industriarbetsgivarna.
I övrig teknikindustri väntas produktionsvolymen vara oförändrad i år och i basindustrin räknar Teknikföretagen och Industriarbetsgivarna med en minskning på 1 procent. Sammantaget bedöms industriproduktionen minska med 1 procent i år och öka med 3,5 procent 2025. Uppgången följer av den högre tillväxten i Sverige och övriga Europa 2025.
Ekonomiska förutsättningar inför avtalsrörelsen
Konjunkturrapporten presenterades i samband med ett seminarium som diskuterade de ekonomiska förutsättningarna inför avtalsrörelsen. Medverkade gjorde Teknikföretagens och Industriarbetsgivarnas chefekonomer, Erik Spector och Kerstin Hallsten, samt Albin Kainelainen, generaldirektör för Konjunkturinstitutet, Anna Breman, vice riksbankschef, Irene Wennemo, generaldirektör för Medlingsinstitutet och Jesper Hansson, seniorekonom Swedbank.
Kontakter
Per BraconierPresschef
Tel:+46 70-534 51 66per.braconier@teknikforetagen.seDokument
Länkar
VI ÄR TEKNIKSVERIGE
Den svenska teknikbranschen driver innovation, skapar arbetstillfällen och banar väg för framtidens hållbara lösningar. Tillsammans är vi en kraft att räkna med.
Följ Teknikföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen
Politiken enig – Dags att prioritera industrin17.6.2026 07:48:00 CEST | Pressmeddelande
Inför valet i september har Teknikföretagen bett samtliga riksdagspartier svara på frågor som är avgörande för våra medlemmar. Det handlar om allt ifrån energi och kompetens till klimatmål och karensavdrag. Idag presenterar vi enkäten och svaren i sin helhet.
Stolt men inte nöjd – Tekniksverige siktar mot 203016.6.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige står stadigt som ett av världens mest innovativa länder. Teknikföretagens över 4 500 medlemmar står för en tredjedel av svensk export och närmare 40 procent av börsvärdet. Vi gör skillnad, varje dag, för jobben, tillväxten och framtidstron. Men vad krävs för att stå starka också kommande årtionden?
Ny rapport: Tydligt nej till slopad karens15.6.2026 07:37:00 CEST | Pressmeddelande
Teknikföretagen släpper idag en rapport som ger en ny bild av motståndet mot och effekterna av ett slopat karensavdrag. Vi har frågat våra medlemsföretag, i alla delar av landet, om deras syn på effekterna av ett slopat karensavdrag. Resultatet är glasklart. Nio av tio säger nej till förslaget. Lika många tror att korttidsfrånvaron skulle öka och 8 av 10 säger att produktionen skulle minska.
Teknikindustrin stadig i osäker tid10.6.2026 11:16:50 CEST | Pressmeddelande
Affärsläget i teknikindustrin försvagades under andra kvartalet 2026 och uppvisar nu ett indextal omkring normalvärdet. Historiskt följer affärsläget för teknikindustrin i Sverige och i euroområdet varandra tätt, vilket kan förklaras av Sveriges omfattande handelsutbyte med euroområdet. Trots att affärsläget försvagades något jämfört med första kvartalet var det fortfarande tydligt mer positivt än affärsläget i euroområdets teknikindustri. Det visar Teknikföretagens Konjunkturbarometer för andra kvartalet 2026 som presenteras idag.
Industrin: Stora utmaningar sätter tonen inför avtalsrörelsen3.6.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk industri går in i nästa avtalsrörelse i ett utmanande läge. Den globala konkurrensen har hårdnat, produktivitetstillväxten är svag och arbetskraftskostnaderna höga. Samtidigt har en ny konflikt i omvärlden blossat upp, med snabbt stigande energipriser och ökad osäkerhet som följd. Återhämtningen av konjunkturen har därför återigen skjutits fram.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum