ILVA väljer Asecs i Jönköping för nästa svenska etablering
4.6.2024 16:24:29 CEST | Alecta Fastigheter AB | Pressmeddelande
Det danska möbelvaruhuset ILVA expanderar i Sverige och för den femte etableringen har de valt Asecs i Jönköping. Avtalet som tecknats avser 1686 kvadratmeter och inflyttning är planerad till oktober 2024. Fastighetsägare är Alecta Fastigheter.

- De handelsområden som vi är med och äger ska fyllas med aktörer som bidrar till ett så brett och trevligt utbud som möjligt. Det är fantastiskt att ILVA valt att etablera sig på Asecs, det kommer bidra till vår målsättning att skapa en destination för såväl Jönköpingsbor som boende i kranskommuner och förbiresande, säger Chris Helin Chef fastighetsutveckling och kundrelationer på Alecta Fastigheter.
1961 öppnade ILVA dörrarna till sin första butik i Danmark och gjorde sin första etablering i Sverige 2005. Idag har ILVA butiker i Malmö, Helsingborg, Kristianstad och Halmstad. Den femte butiken blir således även den första lite mer norrut i Sverige.
- Jag är både stolt och hedrad över att ILVA i oktober öppnar sin femte butik i Sverige, den här gången i Jönköping, som har ett stort och intressant upptagningsområde. Vi ser fram emot att välkomna ännu fler svenskar till ILVA och inspirera dem med design av hög kvalitet och ett stort urval av heminredning, säger Ulrik Greve Jakobsen, Retail Director hos ILVA.
Newsec som på uppdrag av Alecta Fastigheter sköter drift och förvaltning av handelsplatsen har varit en viktig part i dialog och avtalsskrivande.
För ytterligare frågor kontakta;
Anna Fager Persson, ansvarig extern kommunikation Alecta Fastigheter 0709-803209
Nyckelord
Kontakter
Anna Fager PerssonAnsvarig extern kommunikation
Tel:070-9803209anna.fagerpersson@alecta.seOm Alecta Fastigheter
Alecta Fastigheter är ett ungt fastighetsbolag och ett av de största i Sverige. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter värda drygt 52 miljarder ska växa de kommande åren. Vi är långsiktiga, framtidsorienterade och arbetar varje dag med att skapa framtidsvärde genom att lyfta människor, verksamheter och städer och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.
Följ Alecta Fastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB
Förslag: Solna Centrum utvecklas till Solnas nya stadskärna31.3.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter, som äger merparten av fastigheterna i och omkring Solna centrum, presenterar nu ett förslag på hur området kan utvecklas i framtiden. Ambitionen är att omvandla det traditionella köpcentrumet till en mer utåtriktad, sammanhållen och levande stadskärna. Utvecklingsförslaget omfattar minst en fördubbling av antalet bostäder, fler arbetsplatser, fortsatt satsning på handel, fler aktiva bottenvåningar och ett starkt fokus på grönska, torgbildningar och bättre kopplingar till Skytteholm, Hagalund och Råsunda.
Alecta Fastigheter öppnar sommargågata på Centralvägen i Solna10.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter, som äger merparten av fastigheterna i och omkring Solna Centrum, öppnar sommaren 2026 en sommargågata på Centralvägen precis utanför centrumet. Satsningen ska skapa fler sociala mötesplatser, stärka gemenskapen och bidra till meningsfulla upplevelser för Solnabor och andra besökare. Sommargågatan är en del av bolagets insiktsarbete kring hur området i och runt Solna Centrum kan utvecklas långsiktigt. Den 30 maj planeras öppningen och gågatan håller sedan öppet till 30 augusti.
Välkänd restaurangduo ska lyfta Fridhemsplan11.2.2026 09:42:44 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheters nyutvecklade fastighet Miss Q vid Fridhemsplan står klar till sommaren och ambitionerna för området är höga, här växer en av Stockholms nya mötesplatser fram. Nu står det klart att krögarduon Anton Lindeborg och Joel Eriksson som står bakom succéer som Forma vid Hornstull, Häktet på söder och Napolyon Bistro & Bar på Östermalm kliver in och utvecklar matutbudet i den nya destinationen.
Ny ledamot till Alecta Fastigheters styrelse3.2.2026 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Catarina Fritz har valts in som ny ledamot i Alecta Fastigheters styrelse. Catarina har stor erfarenhet från fastighetsbranschen och har tidigare bland annat varit CFO och vice VD på Akademiska hus.
Alecta Fastigheter utökar ledningsgruppen med Maria Börtemark, Chef stadsutveckling28.1.2026 06:15:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheters tillväxtresa fortsätter. Nu tillträder Maria Börtemark, idag affärsansvarig stadsutvecklare hos Alecta Fastigheter, rollen som Chef stadsutveckling och tar plats i bolagets ledningsgrupp.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum