Arla förstärker fordonsflottan med 15 nya ellastbilar
Bondeägda Arla accelererar satsningen på hållbara transporter och fyrdubblar antalet ellastbilar i fordonsflottan. De kommande veckorna rullar 15 nya eldrivna distributionsbilar ut på vägarna, för att fylla matbutikernas kylar med mjölk, yoghurt och andra mejeriprodukter.
2018 blev Arla först i Sverige med att ställa om alla egna transporter till fossilfria drivmedel. Sedan dess har det bondeägda mejeriföretaget fortsatt att satsa på hållbara transporter, och nu tas ytterligare ett stort kliv framåt. Under de kommande veckorna rullar 15 nya eldrivna lastbilar ut på vägarna.
– För oss stannar inte hållbarhetsresan inom logistik vid fossilfria transporter. Lika viktigt är att bidra till bättre luftkvalitet och minskat buller. Förra året tog vi in 19 nya lastbilar som drivs på biogas från kogödsel och i år växlar vi upp inom elektrifiering. Båda alternativen har sina fördelar och behövs för att klara den gröna omställningen, säger Malin Leander, logistikdirektör på Arla.
I onsdags förra veckan tog matbutiker i Tranås för första gången emot mejeriprodukter från Jönköpings mejeri levererade med en eldriven distributionsbil. De närmsta veckorna kör ytterligare 14 ellastbilar ut på vägarna i Stockholm, Göteborg, och Jönköping.
Med de nya ellastbilarna, som är av modellen Volvo FM Electric, fyrdubblar Arla sin elflotta – från fem till tjugo lastbilar. Utöver det består fordonsflottan av 50 biogaslastbilar och cirka 260 bilar som körs på fossilfri biodiesel.
Arlas hållbarhetsarbete och transportmål
I Sverige är alla Arlas egna tunga transporter fossilfria sedan 2018, och globalt siktar företaget mot att nå samma mål senast 2030.
Att konvertera mjölk- och distributionslastbilar till fossilfria lösningar, och minska körsträckorna genom att optimera rutterna, är dessutom en viktig del i det övergripande målet att minska utsläppen i hela produktionskedjan med 63 procent till 2030, jämfört med 2015. Klimatmålen är satta för att bidra till att begränsa den globala uppvärmningen till högst 1,5 grader.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90Länkar
Om oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 8 000 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 146 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Så prioriterar hushållen i fattiga januari22.1.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter julklappsköp och festligheter är många plånböcker tunnare än vanligt i januari. En ny undersökning från Arla visar att svenskarna anpassar sina matvanor för att spara, men att det finns vissa livsmedel som de inte vill kompromissa med.
Klimatvinster när Arla Falkenberg blir fossilfritt16.1.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Arlas KESO©-mejeri i Falkenberg är nu helt fossilfritt. Samtidigt slimmar anläggningen sin energianvändning och minskar sitt koldioxidutsläpp med cirka 3 000 ton per år. – Det är en viktig milstolpe för oss, säger mejerichef Christian Svensson.
Starbucks® lanserar ny proteindryck med kaffe9.1.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Starbucks® fortsätter att utveckla sitt Ready-to-Drink-sortiment med en spännande nyhet: Starbucks® Protein Drink with coffee. Detta är den första proteinrika drycken i Ready-to-Drink-serien som lanseras i Sverige och finns tillgänglig i tre smakrika varianter från och med den 10 februari 2025. Skidåkare i Duved, Sälen, Vemdalen och Åre har chansen att provsmaka redan från den 20 januari.
Mjölkpriset till bönderna oförändrat i januari31.12.2024 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter åtta höjningar på raken lämnar Arla mjölkpriset till bönderna oförändrat i januari, både för konventionell och ekologisk mjölk. De svenska Arlabönderna får dock några ören extra på priset – tack vare en valuteffekt.
Efter TikTok-boomen – rekordår för KESO©-fabriken17.12.2024 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Efterfrågan på KESO© och cottage cheese är större än någonsin, såväl nationellt som globalt. Och mejeriet i Falkenberg, som förser både Sverige och stora delar av Europa med cottage cheese, har svarat upp. Redan i november slog anläggningen sitt tidigare produktionsrekord från 2021, när man passerade 21 000 ton cottage cheese.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum