Stångåstaden

112 nya studentlägenheter byggs på Folkungavallen

11.6.2024 09:00:00 CEST | Stångåstaden | Pressmeddelande

Dela

Stångåstadens dotterbolag Studentbostäder har tecknat avtal med Åhlin & Ekeroth Byggnads AB om byggnation av 112 nya studentlägenheter i kvarteret Folkungavallen, precis intill Linköpings nya simhall. Bostäderna byggs utmed Hamngatan och preliminär inflyttning är hösten 2026.

Folkungavallen Studentbostäder. Arkitekt: Winell & Jern Arkitekter
Folkungavallen Studentbostäder. Arkitekt: Winell & Jern Arkitekter

Totalt ska 112 hyreslägenheter byggas och det är framför allt mindre lägenheter som byggs. 

-    Vi är glada att kunna trycka på startknappen för ännu ett bygge och erbjuda Linköpings studenter attraktiva mindre lägenheter i ett populärt och centralt läge. Vi ser en fortsatt stark efterfrågan på mindre studentlägenheter. Inför sommarens antagningsbesked kommer vi också genomföra lättnader i våra uthyrningsregler för studentbostäder, vilket bland annat innebär att även doktorander nu kan ansöka om boende hos oss, säger Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden. 

Fastigheten kommer att klassas enligt miljöbyggnad silver, vilket bland annat innebär att huset har en låg energianvändning, god ventilation och bra dagsljus. Det kommer även att finnas en gemensamhetslokal med ett studierum på översta våningen där det också finns en gemensam terrass. Samtliga lägenheter kommer vara rökfria.

-    Huset kommer att ha bra energiprestanda. I det här projektet kommer vi även satsa på solceller som passar bra för just studentbostäder där hushållselen ingår i hyran. Högre egenanvändning av det vi producerar ger bättre lönsamhet för solcellerna, säger Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden.

Stångåstaden bygger just nu 75 bostäder i kvarteret med preliminär inflyttning till försommaren 2025.  

Fakta: 
Totalt antal lägenheter: 112
Lägenhetsstorlek och antal: 98 st 1 rum och kök samt 14 st 2 rum och kök 
Byggentreprenör: Åhlin & Ekeroth Byggnads AB
Arkitekt: Winell & Jern Arkitekter
Preliminär inflyttning: 2026

Kontakter

Bilder

Folkungavallen Studentbostäder. Arkitekt: Winell & Jern Arkitekter
Folkungavallen Studentbostäder. Arkitekt: Winell & Jern Arkitekter
Ladda ned bild

Stångåstaden är det största bostadsbolaget i Linköping och ägs av Linköpings kommun. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 lägenheter, 4 100 av dem är studentbostäder och förvaltas av dotterbolaget Studentbostäder i Linköping AB. Dessutom har vi cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde som förvaltas av dotterbolaget Kulturfastigheter.

Följ Stångåstaden

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden

Vi har minskat behovet av köpt energi med 25,7%6.3.2026 10:05:43 CET | Blogginlägg

Vi håller precis på att summera 2025. Det har varit några år med tuffare förutsättningen i omvärlden som även påverkat bostadsbolag. På Stångåstaden har vi både byggt och hållit ihop ekonomin på ett sätt som jag känner mig stolt över. En ytterligare insats som jag är extra stolt över är att vi har gått i mål med ett stort och långsiktigt program för att minska behovet av inköpt energi. Vi satte upp ett mål 2012 att vi skulle spara 25% köpt energi till år 2025 med 2011 som basår. När vi summerar utfallet efter 2025 så har vi sparat 25,7% sedan vi startade programmet. Fastigheter står för en stor del av samhällets energianvändning. Som långsiktiga ägare har vi en roll som sträcker sig bortom den egna balansräkningen. När vi sänker energianvändningen i våra hus minskar belastningen på energisystemet lokalt. Det bidrar till stabilare priser, minskade utsläpp och ett mer robust samhälle. I en växande stad som Linköping är det en förutsättning för fortsatt utveckling.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye