Ving AB

Ostadigare sommarväder skapar rusning efter resor

Dela

Högsommartemperaturerna och solskenet som många svenskar vant sig vid under maj och början på juni ser nu att vara ett minne blott. Och i takt med att kvicksilvret dalat rejält de senaste dagarna med regn, åska och blåst som dragit in över landet kom reslusten som ett brev på posten. Sveriges största researrangör, Ving, vittnar om både en väder- och skatteåterbäringseffekt då försäljningen av resor i helgen ökade med hela 60 procent jämfört med samma tid i fjol.

Greklandssommar är att vänta även i år. Bild från ön Thassos. Fotograf Matina Tsogas, Ving
Greklandssommar är att vänta även i år. Bild från ön Thassos. Fotograf Matina Tsogas, Ving

Framför allt är det resor i närtid och under högsommaren som bokar bäst och under helgen fördubblades antalet bokningar med avresor i juli jämfört med förra veckan. Störst procentuell ökning såg Ving på destinationer som bla grekiska Skiathos, Samos och Thassos.

-Att vädret har en enorm inverkan på svenskarnas reslust är tydligt, vilket helgens försäljning blev ett talande exempel på. På webben ökade resesökningarna med hela 45 procent under helgen jämfört med veckan innan, så det var ett högt tryck. Förutom vädret kan vi kan misstänka att förra veckans skatteåterbäring också hade en bidragande effekt. Det ostadiga vädret ser ut att bestå kommande vecka och regnar det i sillen i midsommar vet vi att det skapar en ännu större reserusning. Så det är onekligen hög tid att boka om man vill solsäkra semestern i sommar. I synnerhet ser vi ett högt tryck på de grekiska öarna, så allt tyder på att vi även detta år kan förvänta oss en riktig Greklandssommar även om Mallorca är den i särklass största destinationen, säger Claes Pellvik, kommunikationschef Ving.

Thailandsvinter att vänta och uppsläpp av nästa sommars resor

Efterfrågan märks även på vinterns resor som under helgen ökade med 30 procent jämfört med vid samma tid i fjol. Thailand sticker ut och redan nu märks en ökning på 25 procent för inbokade resor. Allt tyder därför på att det blir en riktig Thailandsvinter i år.

I dagarna släpper Ving även upp resorna för sommaren 2025, med utvalda hotell och produkter, där de som vill försäkra sig om ett visst hotell, reseperiod eller destination ofta är snabba att boka.

Mest populära charterdestinationer i sommar:

  1. Mallorca
  2. Rhodos
  3. Cypern
  4. Kreta
  5. Turkiet

Kontakter

Bilder

Thailand, foto Agneta Renebo, Ving
Thailand, foto Agneta Renebo, Ving
Ladda ned bild

Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.

Följ Ving AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ving AB

Nordic Leisure Travel Groups klimatmål validerade av Science Based Targets Initiative25.4.2025 14:17:53 CEST | Pressmeddelande

Vings moderbolag Nordic Leisure Travel Group har nått en viktig milstolpe i sitt hållbarhetsarbete. Resekoncernen har fått sina klimatmål validerade av Science Based Targets Initiative (SBTi), en oberoende instans som säkerställer att klimatmål ligger i linje med Parisavtalets klimatambitioner om att sträva efter att begränsa den globala uppvärmningen till under 1,5 grader jämfört med förindustriell tid. Särskilt fokuserar företaget på två centrala områden, flyg och hotell, som står för de största utsläppen.

Barnfavoriterna Lollo & Bernie gör premiär i sagornas värld27.3.2025 13:10:41 CET | Pressmeddelande

I flera decennier har Vings omtyckta maskotar skapat glädje bland både stora och små. Framför allt på researrangörens familjehotell runtom i världen, men även på Youtube, vid mässor och events på hemmaplan, på utvalda hotell runtom i Sverige och sedan två år tillbaka även på lollobernie.com. För första gången tar Lollo & Bernie nu steget ut i böckernas värld. Genom ett samarbete med ett av Sveriges ledande bokförlag, Bookmark Förlag, släpps med start idag flera färgglada och inspirerande sago- och pysselböcker.

White Lotus-effekt får svenska barnfamiljer att rusa efter resor till Thailand13.3.2025 10:14:39 CET | Pressmeddelande

Att en av årets stora resetrender, sk ”set-jetting” inspirerar och skapar reslust är tydligt. För knappt en månad sedan släpptes den tredje säsongen av den populära serien White Lotus, vilket direkt skapade en rusning efter resor till svenskarnas favorit i Sydostasien. Hos Sveriges största researrangör Ving har bokningar på charterresor till Thailand ökat med 40 procent jämfört med i fjol. Framför allt är det barnfamiljerna som har hakat på trenden. Ving ser en ökning med hela 73 procent i bokningarna till sina populära familjehotell jämfört med förra året.

Större svensk småstad reser utomlands med Ving under sportlovsveckorna23.1.2025 15:34:58 CET | Pressmeddelande

Vecka 7 går startskottet för en av årets mest intensiva reseperioder då sportlovsveckorna drar i gång. Under fyra veckor i februari/mars reser mer än 30 000 svenskar, motsvarande en större svensk småstad, i väg på en charterresa till varmare breddgrader eller på en cityweekend med Ving. Redan nu är 8 av 10 charterresor under sportloven bokade och Gran Canaria är den destination som lockar allra flest, därefter kommer Thailand, Teneriffa och Kap Verde. Bland storstäderna toppar London.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye