LO-ekonomerna: ”Inflationschocken är över – men inte konsekvenserna”
Svensk BNP växer endast med 0,8 procent i år och arbetslösheten ökar. Samtidigt sjunker inflationen till under två procent redan i sommar. Det visar LO-ekonomernas nya prognos som presenteras idag.
- Inflationschocken är över. Inflationen beräknas sjunka till cirka en procent vid årsskiftet. Men konsekvenserna av inflationschocken kvarstår, säger Torbjörn Hållö, LO-ekonom
- Prisnivån för hushållen är förhöjd och räntorna är historiskt höga. Även företagens vinstandel är historiskt hög. Samtidigt stiger arbetslösheten med 50 000 personer under året. Den samlade konsekvensen är att hushållens köpkraft är svag.
Hushållens svaga köpkraft bidrar till att hålla tillbaka svensk tillväxt under 2024, konstaterar LO-ekonomerna i sin nya rapport ”Ekonomiska utsikter. Låg inflation – men rekordhöga vinster.”. BNP växer med blygsamma 0,8% i år, enligt prognosen i rapporten.
LO-ekonomerna efterlyser en ekonomisk politik för att stötta återhämtningen.
- Riksbanken måste normalisera räntan snabbare och regeringen prioritera budgetåtgärder som ger fart åt ekonomin, säger Torbjörn Hållö.
Hela rapporten hittas här: https://www.lo.se/start/lo_fakta/ekonomiska_utsikter_varen_2024
Kontakter
LO:s pressjour
Tel:08-796 25 26press@lo.seOm oss
LO är en sammanslutning av fjorton svenska fackförbund. LO har till uppgift att leda och samordna LOs och förbundens strävanden att tillvarata arbetstagarnas intressen på arbetsmarknaden och inom näringslivet. LO ska också verka för en samhällsutveckling på grundval av politisk, social och ekonomisk demokrati präglad av jämlikhet och jämställdhet.
Följ LO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LO
LO-ekonomerna: Hög arbetslöshet trots ökad svensk tillväxt 202612.12.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande
Den svenska återhämtningen är här och drivs bland annat av höga reallöneökningar. Nästa år växer BNP med 2,8 procent. Men trots återhämtningen håller jobbkrisen i sig. Det bedömer LO-ekonomerna i sin nya rapport – och efterlyser effektiva åtgärder för att få ned arbetslösheten.
Pressinbjudan: LO ekonomernas prognos presenteras 12 december5.12.2025 09:44:43 CET | Pressmeddelande
Fredag den 12 december släpper LO-ekonomerna årets andra stora prognos och utsikter för Sveriges ekonomi.
”EU-domstolens dom i minimilönemålet – ett bra besked”11.11.2025 10:08:27 CET | Pressmeddelande
Idag kom EU-domstolens utslag i det så kallade minimilönemålet. - Det är viktigt att EU-domstolen nu slår fast att EU inte får lägga sig i lönenivåerna. På det viset är dagens dom välkommen, säger LOs ordförande Johan Lindholm.
Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris år 2026 tilldelas Marjaneh Bakhtiari.31.10.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Marjaneh Bakhtiari får priset med följande motivering:
Ungas barndrömmar krossas av usel ekonomi30.10.2025 07:35:41 CET | Pressmeddelande
De senaste årens höga inflation har påverkat unga arbetares marginaler. Möjligheterna att kunna uppfylla drömmar om större bostad och familj är mycket små. Det visar en ny rapport från LO-ekonomerna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum