Beets öppnar i Kvarteret Regina
17.6.2024 06:30:00 CEST | Alecta Fastigheter AB | Pressmeddelande
Kvarteret Regina växer fram i Rosenlundsområdet i Göteborg och fylls med kontor, restauranger, eventytor, gym och annat som kommer bidra till att det blir en levande plats dygnets alla timmar. Nu är det klart att Beets flyttar in i gatuplanet Hvitfeldtsplatsen 1. Inflyttning sker under kvartal 1 2025.

-Regina ligger i Göteborgs mysigaste och mest spännande kvarter och i takt med att vår fastighet blir klar fyller vi den med aktörer som bidrar till att det här blir en livfull, inspirerande och härlig plats. Beets kommer passa bra in i det som skapas på gatuplan så vi är jätteglada över att de valt Alecta Fastigheter och Kvarteret Regina för sin nya etablering, säger Charlotte Adlerton Gadd, affärsområdeschef för Alecta Fastigheter i Göteborg.
Beets är en hälsorestaurang, känd för sina smakrika och kreativa sallader. Med noggrant utvalda råvaror av högsta kvalitet har Beets blivit en favorit bland hälsomedvetna göteborgare sedan etableringen på Drottninggatan 2018. Den nya lokalen i Kvarteret Regina blir Beets andra restaurang i Göteborg.
-Vi är otroligt glada över att få expandera Beets till Kvarteret Regina. Beets vision har alltid varit att erbjuda smakrika sallader av högsta kvalitet i en inspirerande miljö där våra gäster kan njuta av sin måltid fullt ut. Kvarteret Reginas unika charm och atmosfär erbjuder precis detta, och vi ser fram emot att välkomna både nya och gamla gäster till vår nya lokal mitt i city, säger Andreas Olsson, ägare av Beets.
Från Alecta Fastigheter har Maria Hamrén ansvarat för uthyrningen.
Vid frågor eller ytterligare kommentarer kontakta:
Anna Fager Persson, ansvarig extern kommunikation Alecta Fastigheter 0709-803209
Fakta om Kvarteret Regina
- Kvarteret Regina ägs av Alecta Fastigheter.
- Totalt 31 000 kvadratmeter, varav ungefär 25 000 utgörs av kontorsyta.
- Fastigheten innehåller även Alecta Fastigheters coworkingsatsning Flexiwork. Den första enheten om cirka 1100 kvadratmeter öppnade 15 maj. Ytterligare runt 2400 kvadratmeter öppnar första halvan av 2025.
- Namnet Regina kommer från Drottning Kristina, vars försvarsbastion, Christina Regina, ligger precis ovanför fastigheten på Kungshöjd.
- Drottning Kristinas tankar om full frihet genomsyrar hela fastigheten, inklusive Flexiwork i allt från avtalslösningar, lokalernas utformning till serviceutbud.
Nyckelord
Kontakter
Anna Fager PerssonAnsvarig extern kommunikation
Tel:070-9803209anna.fagerpersson@alecta.seBilder

Om Alecta Fastigheter
Alecta Fastigheter är ett ungt fastighetsbolag och ett av de största i Sverige. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter värda drygt 52 miljarder ska växa de kommande åren. Vi är långsiktiga, framtidsorienterade och arbetar varje dag med att skapa framtidsvärde genom att lyfta människor, verksamheter och städer och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.
Följ Alecta Fastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB
Förslag: Solna Centrum utvecklas till Solnas nya stadskärna31.3.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter, som äger merparten av fastigheterna i och omkring Solna centrum, presenterar nu ett förslag på hur området kan utvecklas i framtiden. Ambitionen är att omvandla det traditionella köpcentrumet till en mer utåtriktad, sammanhållen och levande stadskärna. Utvecklingsförslaget omfattar minst en fördubbling av antalet bostäder, fler arbetsplatser, fortsatt satsning på handel, fler aktiva bottenvåningar och ett starkt fokus på grönska, torgbildningar och bättre kopplingar till Skytteholm, Hagalund och Råsunda.
Alecta Fastigheter öppnar sommargågata på Centralvägen i Solna10.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter, som äger merparten av fastigheterna i och omkring Solna Centrum, öppnar sommaren 2026 en sommargågata på Centralvägen precis utanför centrumet. Satsningen ska skapa fler sociala mötesplatser, stärka gemenskapen och bidra till meningsfulla upplevelser för Solnabor och andra besökare. Sommargågatan är en del av bolagets insiktsarbete kring hur området i och runt Solna Centrum kan utvecklas långsiktigt. Den 30 maj planeras öppningen och gågatan håller sedan öppet till 30 augusti.
Välkänd restaurangduo ska lyfta Fridhemsplan11.2.2026 09:42:44 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheters nyutvecklade fastighet Miss Q vid Fridhemsplan står klar till sommaren och ambitionerna för området är höga, här växer en av Stockholms nya mötesplatser fram. Nu står det klart att krögarduon Anton Lindeborg och Joel Eriksson som står bakom succéer som Forma vid Hornstull, Häktet på söder och Napolyon Bistro & Bar på Östermalm kliver in och utvecklar matutbudet i den nya destinationen.
Ny ledamot till Alecta Fastigheters styrelse3.2.2026 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Catarina Fritz har valts in som ny ledamot i Alecta Fastigheters styrelse. Catarina har stor erfarenhet från fastighetsbranschen och har tidigare bland annat varit CFO och vice VD på Akademiska hus.
Alecta Fastigheter utökar ledningsgruppen med Maria Börtemark, Chef stadsutveckling28.1.2026 06:15:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheters tillväxtresa fortsätter. Nu tillträder Maria Börtemark, idag affärsansvarig stadsutvecklare hos Alecta Fastigheter, rollen som Chef stadsutveckling och tar plats i bolagets ledningsgrupp.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum