DreamHack och Tele2 förnyar samarbetet
DreamHacks internetuppkoppling är säkrad. Världens största festival för gamingkulturen har förnyat sitt samarbete med Tele2. För åttonde året i rad såg Tele2 till att DreamHack Summer hade det bästa bredbandet och att storsatsningen DreamHack Stockholm i november får det.

DreamHack Summer i Jönköping har blivit en institution för den svenska gamingkulturen. Varje juni sedan 2002 har världens största festival för gamingkulturen öppnat upp portarna till Elmia för en oförglömlig helg. Årets festvial var inget undantag, tack vare supersnabbt internet från Tele2. Ett samarbete som nu har förnyats för DreamHack Stockholm.
– Vi är oerhört glada över att Tele2 vill fortsätta som DreamHacks officiella bredbandspartner. Deras supersnabba uppkoppling har spelat en viktig roll i festivalens utveckling, säger Andreas Jernberg, Managing Director och VP Parnterships på ESL FACEIT Group/DreamHack.
Sedan 2016 har DreamHack och Tele2 arbetat tillsammans för att säkra den absolut bästa upplevelsen för besökarna. När samarbetet nu förnyas innebär det att DreamHack återigen kan stoltsera med en uppkoppling på 20 Gbit per sekund, både upp och ned. Under DreamHack Summer i Jönköping hade Tele2 stor närvaro på plats, med monter och en panel med temat: “Inkluderande gaming och e-sport som brobyggare”, tillsammans med Prinsparets Stiftelse. Två aktiveringar som även kommer till Stockholm.
– Vi på Tele2 är stolta över vårt samarbete med DreamHack. Förutom att leverera bredbandshastighet av världsklass till festivaldeltagarna, arrangerar vi egna turneringar för att förhöja upplevelsen inom e-sport och gaming. Genom att fortsätta samarbetet vill vi introducera fler till all den underhållning som finns inom både e-sport och gaming. Det är otroligt roligt och spännande att få jobba med detta! säger Jonas Lundquist, marknadsdirektör på Tele2.
Genom åren har DreamHack och Tele2 genomfört en rad spännande aktiviteter. För några år sedan satte Tele2 världsrekord i bredbandshastighet på plats på DreamHack, då de nådde smått otroliga 1.6 terabit per sekund. I den hastigheten kan 5.3 miljoner människor samtidigt strömma musik på högsta kvalitet, eller så kan man ladda ner tio kopior av spelet Fortnite på mindre än en sekund.
Kontakter
Anton FagerhemSenior PR ConsultantFuze PR
Tel:0767849482anton.fagerhem@fuzepr.seInga HowellESL Faceit Group
press@efg.ggAndreas JernbergManaging Director Nordics & VP Brand Partnerships EuropeESL FACEIT Group/DreamHack
Tel:0728585300a.jernberg@efg.ggOm DreamHack
DreamHack grundades 1994 och är idag världens största festival för gamingkulturen. DreamHack arrangeras runt om i världen och innehåller e-sporttävlingar, livemusik, utställningar, LAN, cosplay och mycket mer. DreamHack är en pionjär inom esport och en av de största globala producenterna av esportinnehåll. Miljontals tittare från hela världen tittar på DreamHacks sändningar varje år. DreamHack-evenemangen välkomnade över 335 000 besökare under 2019.
Följ DreamHack/EFG Nordics
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från DreamHack/EFG Nordics
DreamHack slår publikrekord med över 60 000 besökare – återvänder till Stockholm 202630.11.2025 20:55:19 CET | Pressmeddelande
DreamHack Stockholm 2025 blev en succé med över 60 000 besökare på Stockholmsmässan i Älvsjö. Festivalen slår därmed rekordet från Dallas tidigare i år och blir DreamHacks mest besökta någonsin. – Stockholm visar återigen att de är störst, säger Shahin Zarrabi, VP Festivals på ESL FACEIT Group.
Historiskt steg – DreamHack erbjuder gratis mensskydd med RedLocker28.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
När DreamHack Stockholm 2025 slår upp portarna den 28 november tas ett historiskt steg för gamingvärlden. För första gången väljer festivalen att erbjuda gratis mensskydd till alla besökare. Genom ett initiativ tillsammans med RedLocker säkerställer DreamHack att behovet täcks fullt ut – ett tydligt ställningstagande för en mer inkluderande och bekväm festivalupplevelse.
Prins Daniel gör historiskt besök på DreamHack Stockholm27.11.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
H.K.H. Prins Daniel besöker den 28 november DreamHack Stockholm – världens största festival för spel- och internetkultur. Det är första gången Prins Daniel besöker DreamHack, vilket markerar ett tydligt erkännande av spelkulturen som en etablerad del av Sveriges kultur- och idrottsliv.
DreamHack Stockholm 2025 - största satsningen någonsin24.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
På fredag börjar DreamHack Stockholm 2025. Den 28–30 november tar världens största festival för spel- och internetkultur över hela Stockholmsmässan i Älvsjö – en betydande expansion jämfört med premiärupplagan i fjol.
Joakim Lundell uppträder på DreamHack Stockholm 202524.10.2025 15:00:29 CEST | Pressmeddelande
Joakim Lundell spelar på DreamHack Stockholm 2025. Artisten tar över den stora scenen fredag 28 november och kommer dessutom köra sitt YouTube-koncept ”Jocke testar” under festivalhelgen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum