Amnesty presenterar stor konsert på Cirkus den 17 september – husbandet Dina Ögon kompar ett urval av landets bästa artister
Amnesty Live 2024 – Bring The Noise är en unik konsert på Cirkus i Stockholm den 17 september för att uppmärksamma mänskliga rättigheter som hotas runtom i världen.
På scen väntar en svårslagen lineup när husbandet Dina Ögon gör exklusiva uppträdanden med José González, Cherrie, Cleo, Ane Brun, Titiyo & Hurula, Lena Philipsson, Annika Norlin & Jonas Teglund, Erik Lundin, Little Jinder och Waterbaby. Dessutom blir det standup med Bianca Kronlöf.
Kvällens artwork är gjort av den ryska konstnären, musikern och aktivisten Aleksandra Skochilenko, och det är skapat i fängelset där Skochilenko sitter efter att ha protesterat mot kriget i Ukraina.
För att gå på konserten behöver man bli medlem och stötta Amnesty med 150 kr per månad.

På 70- och 80-talet krokade Amnesty arm med musikvärlden internationellt och genomförde en rad framgångsrika konserter och turnéer. Organisationen och artister som U2, Bruce Springsteen, Peter Gabriel, Tracy Chapman och Sting gav varandra draghjälp, och under de här åren växte Amnestys medlemsantal markant. Det är den traditionen Amnesty Sverige nu ansluter sig till med konserten Amnesty Live 2024 – Bring The Noise på Cirkus i Stockholm den 17 september.
Med hajpade göteborgskvartetten Dina Ögon som husband och en artistuppställning bestående av José González, Cherrie, Cleo, Ane Brun, Titiyo & Hurula, Lena Philipsson, Annika Norlin & Jonas Teglund, Erik Lundin, Little Jinder och waterbaby samt standup-framträdande från Bianca Kronlöf garanteras en kväll publiken omöjligen kan uppleva någon annanstans.
– Vi arrangerar den här konserten för att belysa och stå upp för mänskliga rättigheter i en tid när dessa rättigheter hotas runt om i världen. Genom musiken vill vi skapa medvetenhet och engagemang, inspirera till handling och samla människor i solidaritet för att stå upp mot orättvisor och kränkningar. Konserten är en plattform där vi kan förena våra röster och resurser för att påverka positiv förändring, säger Anna Johansson, generalsekreterare på Amnesty Sverige.
Tidpunkten för konserten är knappast slumpmässigt vald.
– Vi befinner oss just nu i en akut alarmerande negativ utveckling globalt vad gäller mänskliga rättigheter. Vi ser ständigt hur människor förlorar sina grundläggande friheter och rättigheter i allt högre grad, och tystnad är inte ett alternativ. Vi måste agera, samlas och visa att vi inte accepterar dessa orättvisor. Genom vår konsert kan vi mobilisera fler människor, skapa en kraftfull rörelse och visa att vi står enade i kampen för en rättvisare och mer human värld, säger Anna Johansson.
Artwork till Amnesty Live 2024 – Bring The Noise är gjort av den ryska konstnären, musikern och aktivisten Aleksandra Skochilenko. Efter att våren 2022 ha protesterat mot Rysslands invasion av Ukraina genom att byta ut prislappar på varor i en lokal matbutik med information om kriget greps hon och dömdes till sju års fängelse för att ha ”spridit medveten falsk information om Rysslands väpnade styrkor”.
Hälsotillståndet för Skochilenko, som lider av genetisk glutenintolerans och hjärtsjukdomar, har kraftigt försämrats under tiden som frihetsberövad. Den 17 september får Skochilenkos konst, som skickats från fängelset via hennes advokat, rama in kvällen på Cirkus och symbolisera det sköra med mänskliga rättigheter och yttrandefrihet. För att gå på konserten behöver man bara bli autogiromedlem i Amnesty. Det kostar 150 kronor i månaden för nya medlemmar.
Amnesty Live 2024 – Bring The Noise, Cirkus i Stockholm 17 september
Dina Ögon
José González
Cherrie
Cleo
Ane Brun
Titiyo & Hurula
Lena Philipsson
Annika Norlin & Jonas Teglund
Erik Lundin
Little Jinder
waterbaby
Bianca Kronlöf [standup]
Länk till biljettköp:https://konsert.amnesty.se/sv/
Kontakter
Presskontakt:
Ebba Lindqvist
070-480 33 00
brev@ebbalindqvist.se
Amnesty International SverigePRESSJOUR
Tel:0704330916press@amnesty.seBilder

Länkar
Om oss
Amnesty International är en oberoende internationell organisation som arbetar för att mänskliga rättigheter ska gälla alla, nu och i framtiden. Genom att avslöja kränkningar och skapa uppmärksamhet och opinion sätter vi press på regeringar och makthavare runt om i världen.
Läs mer om vårt globala arbete på www.amnesty.org,där hittar du också alla de nyheter, blixtaktioner och rapporter vi publicerar.
Följ Amnesty International Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Amnesty International Sverige
Amnesty: Hållbar fred kräver internationell rättvisa för alla offer, för alla brott i Israel och det ockuperade palestinska territoriet11.12.2025 01:01:00 CET | Pressmeddelande
Amnesty har utförligt dokumenterat hur Israel har begått och fortsätter att begå folkmord mot palestinier i Gaza, även efter vapenvilan, samt hur det pågående apartheidssystemet utgör brott mot mänskligheten. Idag publicerar Amnesty också en djupgående rapport som dokumenterar krigsförbrytelser och brott mot mänskligheten som begåtts av Hamas och andra väpnade grupper under och efter attackerna den 7 oktober 2023.
Amnesty på MR-dagarna 2025: “När folkrätten försvagas måste vi stå ännu stadigare”5.12.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Nästa vecka samlas tusentals människor i Stockholm för Nordens största mötesplats om mänskliga rättigheter. Amnesty Sverige medverkar med flera programpunkter, med bland annat fokus på Israels folkmord i Gaza och det hårt pressade civilsamhällets möjlighet att fortsätta kämpa för mänskliga rättigheter.
Amnesty: RSF-attack mot flyktingläger i Darfur måste utredas som krigsbrott3.12.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Amnesty International konstaterar att den storskaliga attack som RSF genomförde mot flyktinglägret Zamzam i april måste utredas som krigsbrott. I en ny rapport har Amnesty dokumenterat att RSF tog gisslan, plundrade och förstörde moskéer, skolor och vårdkliniker, samt medvetet dödade civila. Dessa kränkningar måste utredas som krigsbrott enligt folkrätten.
Amnesty bjuder in till fotoutställning för att uppmärksamma rättigheter i Sápmi28.11.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Amnesty bjuder in till fotoutställning för att uppmärksamma rättigheter i Sápmi Amnesty jobbar med urfolks rättigheter över hela världen, och släppte i januari 2025 rapporten “Just transition or ‘green colonialism’” - om exploateringen i Sápmi. För att uppmärksamma de människor vars liv vävs samman med marken i Sápmi ställer fotografen Erik Nylander tillsammans med Amnesty Sverige nu ut de foton han tagit i arbetet med rapporten.
Israels folkmord i Gaza fortsätter trots eldupphör28.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
En månad efter att eldupphöret tillkännagavs och alla levande gisslan släpptes fortsätter Israel att begå folkmord i Gaza. De israeliska myndigheterna upprätthåller fortsatt levnadsvillkor som är avsedda att medföra palestiniers fysiska undergång utan att signalera någon förändrad avsikt, Det konstaterar Amnesty i en ny rapport.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum