Dispens från dygnsvila ger extra ambulanser i Kronoberg
Regionen har nu fått dispens hos arbetstidsnämnden för dygnstjänstgöring i ambulanssjukvården i sommar. Det innebär att verksamheten kan bemanna flera ambulanser.

På grund av svårigheter att bemanna har akuten på Ljungby lasarett stängt mellan kl. 18-07 från den 10 juni till och med den 19 augusti. Det gör att ambulansen behöver förstärka i de västra delarna nattetid. För att lösa bemanningen ansökte regionstyrelsen om dispens från EU:s arbetstidsregler så att de anställda ska kunna jobba dygnslånga pass.
Ett välkommet besked
I veckan kom beskedet att ambulansverksamheten får dispens.
– Nu kan vi bemanna ytterligare ambulanser i både västra och östra Kronoberg och ha stationerade ambulanser i alla kommuner, säger Fredrik Dahlberg, verksamhetschef för ambulansen.
Han är noga med att understryka att dygnsarbetspass är en tillfällig lösning under sommaren, eftersom det är viktigt att medarbetarna får den vila de behöver.
– Vi har använt oss av dygnstjänstgöring inom ambulansen innan de nya arbetstidsreglerna trädde i kraft den 1 oktober 2023, så det finns en stor erfarenhet i verksamheten av att balansera de risker som de långa arbetspassen medför, säger Fredrik Dahlberg.
Ambulanserna finns på plats från och med vecka 29, den 15 juli, innan dess är ambulans omfördelad från Östra sidan för att förstärka Ljungby nattetid.
Nyckelord
Kontakter
Fredrik DahlbergVerksamhetschef ambulansen
Tel:0470-58 54 39fredrik.dahlberg@kronoberg.seMarie LendahlsPressekreterare Region Kronoberg
Tel:0470-58 96 70Tel:0709-84 44 22marie.lendahls@kronoberg.seFölj Region Kronoberg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Kronoberg
Regionstyrelsen sammanträder i morgon15.12.2025 15:09:51 CET | Pressmeddelande
Den 16 december klockan 9 sammanträder regionstyrelsen. Här är några av dagens ärenden:
Hjärtultraljud utförs i Ljungby igen12.12.2025 10:51:40 CET | Pressmeddelande
Region Kronoberg erbjuder nu regelbundet planerade hjärtultraljud vid Ljungby sjukhus. Insatsen är en del av det länsgemensamma arbetet för att korta väntetider och stärka tillgången till hjärtultraljud. Patienter slipper samtidigt långa resor till Växjö.
Bättre beredskap inför infektionssäsongen11.12.2025 13:05:42 CET | Pressmeddelande
Infektionssäsongen har nu startat i Sverige enligt Folkhälsomyndigheten. I Kronoberg är läget fortfarande relativt lugnt, men smittan väntas öka de kommande veckorna och det är hög tid för riskgrupper att vaccinera sig. Hälso- och sjukvården har i år en bättre beredskap om många invånare skulle insjukna och behöva vård.
Region Kronoberg inför övertidskompensation för läkare4.12.2025 09:45:04 CET | Pressmeddelande
Från och med den 1 januari 2026 kommer specialistläkare, distriktsläkare och överläkare i Region Kronoberg att få kompensation för övertidsarbete – något som inte tidigare ingått i deras anställningsvillkor. Beslutet är en del i regionens arbete med att vara en attraktiv arbetsgivare som värdesätter medarbetarnas insatser och skapar hållbara arbetsvillkor.
Utredningen om händelser på rättspsykiatriska regionkliniken lämnas till polisen2.12.2025 15:09:37 CET | Pressmeddelande
I oktober informerade Region Kronoberg att två medarbetare på rättspsykiatriska regionkliniken i Växjö stängts av, eftersom de agerat på ett sätt som kan vara otillåtet. Regionledningen tillsatte en extern utredning, och utredarnas rapport är nu klar. Den överlämnas direkt till polisen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum