Katrine Kielos till SvD
Författaren och journalisten Katrine Kielos blir ny ekonomiskribent i Svenska Dagbladet.
– Jag ser fram emot att skriva än mer fördjupande om internationell ekonomi i dessa tider av enorm ekonomisk förändring.

Katrine Kielos (tidigare Marçal) är verksam som författare, föreläsare och skribent och lämnar nu rollen som ekonomikommentator på Dagens Nyheter för att i stället medverka i Svenska Dagbladet.
– Vi är väldigt glada att Katrine Kielos ansluter till SvD och kommer att göra vår näringslivsbevakning ännu vassare. Hon är en mycket skarp analytiker som dessutom förmår skriva tillgängligt och underhållande, det är en ovanlig kombination, säger SvD:s publisher Lisa Irenius.
SvD skapar efter sommaren två specialiserade näringslivsredaktioner, SvD Tech och SvD Pengar. Katrine Kielos kommer att förstärka den senare, med analyser om internationell ekonomi samt kvinnor och pengar varje vecka.
– Frågor om kvinnor och pengar är vad jag brinner för och allra mest längtar att efter att få göra journalistik runt. Kvinnors behov och preferenser har idag en växande betydelse för marknaden och den som vill förstå ekonomi behöver också förstå hur det hänger ihop. SvD har en stark och profilerad näringslivsbevakning och jag ser fram emot att samarbeta med tidningens kunniga redaktörer och möta läsarna i spalterna varje vecka, säger hon.
Katrine Kielos har skrivit flera uppmärksammade böcker som ”Vem lagade Adam Smiths middag?” och ”Att uppfinna världen”, som översatts till mer än 20 språk och nominerats till flera facklitterära priser i bland annat Tyskland och USA. I höst kommer hon ut med boken ”En kvinnas värde: manliga fantasier om pengar” (Mondial) som gör upp med ekonomiska myter som håller kvinnor tillbaka ifråga om pengar.
– Katrine Kielos är väldigt bra på att avtäcka myter av olika slag och se sambanden bakom siffrorna. Det passar väl ihop med SvD:s ambition att hjälpa läsare att se den större bilden och att ligga steget före, säger Lisa Irenius.
Katrine Kielos är bosatt utanför London, och medverkar återkommande som föreläsare också i internationella forum. Hon gör även podd och tv för EFN, som finansieras av Handelsbanken. I SvD kommer hon därför inte att skriva något om svenska banker.
Katrine Kielos börjar skriva i Svenska Dagbladet i september.
Nyckelord
Kontakter
Petter OvanderCommunication ManagerSchibsted Media, Sverige
Tel:+46 70 268 26 64petter.ovander@schibsted.comLänkar
Oberoende journalistik – det är vårt uppdrag
Mediekoncernen Schibsted Media har några av Nordens starkaste varumärken i portföljen, som Aftonbladet, Svenska Dagbladet, VG, Aftenposten, Bergens Tidende, Stavanger Aftenblad, Omni, E24 och Podme.
Varje dag använder nästan sju miljoner människor våra redaktörstyrda medier för att bli uppdaterade, engagerade och underhållna – genom text, ljud, bilder och video. Förtroendet från våra användare är helt avgörande för oss. Och för att upprätthålla det förtroendet är vi fokuserade på fakta, verifierbarhet och transparens.
Våra 2800 anställda är baserade i Oslo, Bergen, Stavanger, Stockholm, Helsingfors, Kraków och Gdańsk. Och vi är beroende av dem alla för att lyckas, genom nära samarbete över redaktioner, produkt- och teknologimiljöer och prenumerations- och annonsenheter.
Det som började som Christian Schibsteds lilla boktryckeriverksamhet i dåvarande Christiania (Oslo) 1839, är idag ett av Nordens ledande medieföretag. Vår journalistik har informerat folk, byggt gemenskap, avslöjat maktmissbruk och stärkt demokratier i nästan tvåhundra år. Våra demokratier är beroende av oberoende journalistik. Det är vårt uppdrag.
Följ Schibsted Media
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schibsted Media
Kristoffer Leandoer får Axel Liffner-stipendiet28.3.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
Aftonbladet kulturs Axel Liffner-stipendium tilldelas i år Kristoffer Leandoer, författare och litteraturkritiker i Svenska Dagbladet. I juryns motivering beskrivs hur han ”skriver med smittande entusiasm som öppnar sinnet och får läsaren att vilja lära känna fler författarskap”.
Tommy Sundvall får Aftonbladets litteraturpris27.3.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
Serieromanförfattaren Tommy Sundvall tilldelas Aftonbladets litteraturpris 2024 för sin bok ”Folkbokförd i rännstenen”. För första gången i prisets historia går det till en serieroman.
Schibsted Media gör förändringar i koncernledningen26.3.2025 11:00:03 CET | Pressmeddelande
Gustaf Eriksson och Christian Haneborg går in i Schibsted Medias koncernledning, medan Per Håkon Fasting övergår till en strategisk roll inom koncernen.
Viktor Ander ny redaktionschef på SvD26.3.2025 09:43:57 CET | Pressmeddelande
Viktor Ander blir ny redaktionschef på Svenska Dagbladet, ett uppdrag han delar med Erik Hedtjärn. – SvD är Sveriges i särklass bästa mediearbetsgivare, med en lång historia av ett lyhört ledarskap som verkligen sticker ut i branschen. Att få vara med och bidra till den traditionen känns otroligt hedrande och roligt.
Sportbladet storsatsar på Allsvenskan24.3.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
Allsvenskan är snart tillbaka – och Sportbladet storsatsar för att ge läsarna den bästa bevakningen av Sveriges högsta fotbollsserie. – Vi ser att Allsvenskan engagerar våra användare mer än någonsin. Därför skruvar vi nu upp vår bevakning ytterligare, säger Sportbladets chef Magnus Herbertsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum