Lidl och WWF inleder ett ambitiöst internationellt partnerskap
27.6.2024 10:00:00 CEST | Lidl Sverige | Pressmeddelande
Lidl, en av de största dagligvarukedjorna i Europa, och WWF, en av världens största oberoende naturvårdsorganisationer, ingår ett nytt femårigt internationellt och strategiskt partnerskap verksamt i 31 Lidl-länder. Detta långsiktiga samarbete med WWF kommer att fokusera på hela Lidls värdekedja och därigenom bidra till att möta vår tids globala miljömässiga utmaningar, säkerställa att fler hushåll har tillgång till mer hållbara val och uppmuntra affärsmodeller som fungerar i samklang med naturen och inom planetära gränser.

Partnerskapet är en ny hörnsten i det engagemang för hållbarhet som Lidl har drivit framåt i flera år som en del av sin internationella hållbarhetsstrategi. Det gemensamma målet med detta partnerskap är att göra det möjligt för kunderna att göra ännu mer hållbara val.
"Sammanslagna krafter"
- I vår roll som en av de största dagligvarukedjorna är vi medvetna om vårt ansvar och vårt inflytande. Vi tar ansvar i syfte att göra affärer inom planetens gränser. För Lidl är hållbart agerande inte bara en fråga om attityd, utan det utgör också grunden för vår affärsmodells framtida livskraft. Med stöd och expertis från WWF kommer vi nu att ta vårt engagemang för hållbarhet till nästa nivå. Vi kan bara övervinna stora globala utmaningar som klimatförändringar och förluster av resurser och biologisk mångfald genom att arbeta tillsammans. Det är därför vi tror på starka partnerskap så att vi kan arbeta tillsammans för att erbjuda mer hållbara val, säger Jakob Josefsson, vd på Lidl Sverige.
- Sättet vi producerar och konsumerar mat och energi på är en av de ledande drivkrafterna bakom förlust av natur och klimatförändringar. För att stoppa och vända det som är den största krisen som mänskligheten står inför i dag, behöver vi djärva och brådskande åtgärder för att förändra våra livsmedels- och energisystem. Där har livsmedels- och detaljhandeln en viktig roll att spela för att driva på denna förändring. Som en av de största dagligvarukedjorna har Lidl ett enormt internationellt inflytande för att driva hållbar utveckling inom livsmedels- och detaljhandeln. WWF är stolta över att följa med Lidl på denna resa där vi både kommer att stödja och utmana deras verksamhet, säger Kirsten Schuijt, generaldirektör för WWF International.
Ett samarbete för mer hållbara val i 31 länder
Lidl och WWF har redan arbetat tillsammans i befintliga samarbeten, till exempel i Schweiz och Österrike, under de senaste åren. Det nya partnerskapet utökar omfattningen av detta arbete globalt, för att påskynda hållbarhet på internationell nivå. Lidl har satt upp som mål att göra hållbar konsumtion ännu enklare för sina kunder världen över. Man arbetar också tillsammans med WWF för att erbjuda mer hållbara val och på så sätt aktivt forma den hållbara omställningen. Partnerskapet med WWF kommer att stödja detta mål genom att fokusera på följande nyckelområden:
- Skydda och bevarande och främjande av biologisk mångfald
- Ansvarsfull förvaltning av vattenresurser
- Klimatskydd genom vetenskapsbaserade klimatmål
- Säkerställa spårbara leveranskedjor där råvarorna inte kommer från avskogade områden eller marker som konverterats från sina naturliga ekosystem
- Ansvarsfulla inköp av riskråvaror som palmolja, soja, kakao, te, kaffe, trä och pappersprodukter
- Ansvarsfulla inköp av fisk och skaldjur samt värnande av kritiska fiskeområden och bestånd
- Opinionsbilda för mer medvetna, hållbara kostvanor och konsumtion
- Minskning och förebyggande av matsvinn
Utöver Lidls engagemang längs den egna värdekedjan kommer företaget att stödja olika naturbevarande WWF-projekt för att hjälpa till att skydda miljön i regioner Lidl köper råvaror ifrån.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder
Om oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidls naturella färskost från Milbona är i topp3.3.2026 10:32:11 CET | Nyheter
Lidls naturella färskost från Milbona seglar upp som en av testets favoriter när Svenska Dagbladet testar nio olika färskostar. I ett blindtest fick den höga betyget 5 av 6, vilket gav en stark andraplats i testet.
Lidl Sverige återkallar kycklingschnitzlar med ost & tryffel av varumärket Deluxe24.2.2026 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl Sverige återkallar frysta kycklingschnitzlar med ost & tryffel av varumärket Deluxe. Efter rutinmässig analys av produkten har salmonella hittats i en begränsad batch.
Earl Grey från Lord Nelson är bäst i test – kniper delad förstaplats i konsumenttest24.2.2026 10:46:31 CET | Nyheter
Earl Grey-teet från Lord Nelson, Lidls egna varumärke, har utsetts till ett av marknadens främsta i Allt om Mats stora test av tepåsar. I ett blindtest utfört av en testpanel fick teet det höga betyget 4 av 5, vilket innebär en ärofylld delad förstaplats i det tolv produkter starka startfältet.
Lidl presenterar “The Trolley Bag” - ett exklusivt globalt samarbete med designstjärnan Nik Bentel20.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl fortsätter sitt uppmärksammade designsamarbete med Nik Bentel och lanserar nu ”The Trolley Bag”, en exklusiv väska inspirerad av den klassiska kundvagnen. Efter succén med virala ”Croissant Bag” suddar kedjan åter ut gränsen mellan vardagsnytta och high fashion. I Sverige lottas ett begränsat antal exemplar ut via Lidl Sveriges Instagram med start den 24 februari.
Carl Balcer och Robert Stekovic i nya nyckelroller på Lidl Sverige13.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Carl Balcer är tillbaka på Lidl Sverige i rollen som inköpsdirektör. Och Robert Stekovic intar den nya rollen som kunddirektör med ansvar för marknadsföring, varumärkesstrategi och kundrelationer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
