Ragnar Carlsson uttagen till OS – "Fantastiskt skönt!"
Ytterligare en friidrottare är uttagen till OS i Paris – släggkastaren Ragnar Carlsson. Det innebär att 16 svenska friidrottare nu är uttagna. "Det känns otroligt bra att SOK har förtroende för mig", säger han.
Nu är det klart att Hässelbys släggkung Ragnar Carlsson fått sin eftertraktade biljett till OS i Paris. Sveriges Olympiska Kommitté presenterade honom på onsdagsförmiddagen som en av elva nya in i OS-truppen.
– Ragnar hoppas vi ska kunna prestera nu i Paris, men även i framtida spel, säger truppchefen Peter Reinebo.
Ragnar kastade i slutet på april nytt personligt rekord som mätte 77.57, viket är förbi SOK:s nomineringsgräns som var satt till 77.43. Sedan dess har han radat upp tävlingar med fina resultat, senast på Bottnarydskastet där han kastade en serie där alla kast mätte mellan 74.43 och 76.79.
Nu har han en dryg månad på sig att ladda och preppa inför sommarens största tävling.
– Det känns fantastiskt skönt! Nu ska jag bara behålla min plats i OS-rankingen. Men oavsett känns det otroligt bra att SOK har förtroende för mig och väljer att ta ut mig till OS, säger Ragnar Carlsson, som just nu är på plats 27 av 32 i rankingen till Paris.
Beskedet från SOK kommer inte att förändra Ragnars sommarplaner nämnvärt, förutom att han inte kommer att tävla lika mycket som tidigare planerat i senare delen av juli.
EM i Rom tidigare i juni gick inte som Ragnar hade tänkt. Han kom dit med drömmar om en final, men efter en strulig tävling kom han aldrig riktigt nära. Men en erfarenhet rikare blev han, vilket han kan ta med sig nu.
– Efter min tävling på EM så har jag fått med mig mycket erfarenheter om mig själv och min tävlingsprocess, så med det i åtanke får målet vara att ta mig till final. Gör jag bara det jag ska känns det som ett realistiskt mål.
OS-friidrotten i Paris börjar den 1 augusti.
Kontakter
Anna-Lena Pettersson
Tel:0767214584anna-lena.pettersson@friidrott.seFölj Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Tre stjärnor klara för Nordenkampen – "Superkul"18.12.2025 15:14:09 CET | Pressmeddelande
Den 1 februari är det dags för Nordenkampen i Karlstad och nu har tre svenska stjärnor lämnat klartecken. Maja Åskag, Samuel Pihlström och Melwin Lycke Holm har alla gjort tummen upp till den årliga landskampen. "Det ska bli superkul! Det är alltid extra roligt att få tävla framför hemmapubliken", säger Melwin.
Blågul kvartett klar för Terräng-VM18.12.2025 11:40:54 CET | Pressmeddelande
Den 10 januari är det dags för första friidrottsmästerskapet 2026 – VM och JVM i terräng som arrangeras i Tallahassee, Florida. Här presenteras den svenska truppen bestående av fyra löpare.
Nytt svenskt juniorrekord i vikt av Kamga – ”Seniorrekordet i siktet”13.12.2025 19:00:45 CET | Pressmeddelande
Upsala IF:s Patricia Kamga har öppnat den här säsongen på allra bästa sätt. Två veckor i rad har hon kastat nya juniorrekord i vikt och på Luciadagen mätte kastet hela 22.93.
Axelina Johansson krossade svenska rekordet – "En ny person"12.12.2025 20:56:44 CET | Pressmeddelande
Axelina Johansson slog under fredagskvällen till med 19.72 - en förbättring av det egna svenska inomhusrekordet med hela 41 centimeter och även 6 centimeter längre än Fanny Roos utomhusrekord. "Superkul! Jag kan nästan inte smälta det", säger Axelina.
Nordenkampen i Karlstad tre år i rad –”Jättekul!”9.12.2025 13:51:49 CET | Pressmeddelande
Nordenkampen 2023 blev den första stora tävlingen i Eva Lisa Holtz Arena. Nu står det klart att landskampen återigen arrangeras i Karlstad. Den 1 februari är det dags och faktum är Nordenkampen avgörs i samma arena även 2027 och 2028. "Jättekul! Vi har Sveriges bästa friidrottshall och det känns roligt att den kommer till bra användning", säger IF Göta-stjärnan Henrik Larsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum