Byggnads vinner LAS-dom i Arbetsdomstolen
Arbetsgivarparten Byggföretagen stämde Byggnads gällande implementeringen av de nya undantagsreglerna i LAS. Nu har domen fallit och Arbetsdomstolen ger Byggnads rätt i tvisten.

– Det är väldigt glädjande att Arbetsdomstolen gått på vår linje. Vi kan konstatera att det är kollektivavtalet som gäller, precis så som vi hävdat. Nu ska vi analysera domen i sin helhet och se hur den påverkar vårt fortsatta arbete för att stärka våra medlemmars anställningstrygghet, säger Lars Hildingsson, tf förbundsordförande Byggnads.
Den nya Lagen om anställningsskydd (LAS) innebär bland annat att tre anställda kan undantas turordningen vid uppsägningar. Arbetsgivarparten Byggföretagen menade att detta skulle gälla inom Byggavtalet, trots att det i avtalet finns utskrivet att det är ett tvåundantag som ska tillämpas.
Arbetsdomstolen har nu konstaterat att det är texten i kollektivavtalet som gäller och att tvåundantaget kvarstår inom Byggavtalets område.
Fakta: Lagen om anställningsskydd
I nya LAS kan arbetsgivaren göra tre undantag från turordningen, oavsett storlek på företaget.
Tidigare var det endast företag med färre än 10 anställda som kunde göra undantag från turordningen, företag med fler än 10 anställda kunde inte göra några undantag alls.
Reglerna från gamla LAS finns inskrivna i Byggavtalet och ska i och med Arbetsdomstolens dom fortsätta att tillämpas inom avtalsområdet.
Nyckelord
Kontakter
Gabriel DahlanderPressansvarig, Byggnads
Tel:010-601 10 51gabriel.dahlander@byggnads.seOm oss
Byggnads är fackförbundet som organiserar arbetstagare inom bygg och anläggning och har idag över 100 000 medlemmar.
Följ Byggnads
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Byggnads
Byggnads och Måleriföretagen växlar avtalsyrkanden18.2.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag växlar Byggnads och Måleriföretagen avtalsyrkanden på Kollektivavtal för måleriyrket. Byggnads kräver högre löner och ersättningar samt att den överenskommelse som gjordes under förra avtalsrörelsen gällande yrkets status nu permanentas.
Överenskommelse mellan Byggnads och Måleriföretagen kring semesterlöner, pensionsavsättningar och Målerifakta18.2.2025 09:45:00 CET | Pressmeddelande
Byggnads och Måleriföretagen har nått en överenskommelse om ägandet av Målerifakta och ändrad utbetalningsregel avseende semesterlöner. Förhandlingarna har pågått sedan i somras och nu har en helhetslösning kommit på plats.
Byggnads och Glasbranschföreningen växlar avtalsyrkanden13.2.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag växlar Byggnads och Glasbranschföreningen avtalsyrkanden på Glasmästeriavtalet. Fokus för årets avtalsrörelse i glasbranschen ligger bland annat på högre lön men även insatser för bättre arbetsmiljö och ökad jämställdhet.
Byggnads och Maskinentreprenörerna växlar avtalsyrkanden13.2.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag växlar Byggnads och Maskinentreprenörerna avtalsyrkanden på Entreprenadmaskinavtalet. Förutom högre lön och ersättningar vill Byggnads bland annat stärka säkerheten på arbetsplatserna genom ett tydligt utbildningskrav.
Byggnads och Plåt & Ventföretagen växlar avtalsyrkanden12.2.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag växlar Byggnads och Plåt & Ventföretagen avtalsyrkanden på Plåt- och Ventilationsavtalet. Avtalet berör cirka 10 000 yrkesarbetare och fokus för årets avtalsrörelse är högre lön, bättre arbetsmiljö och bättre möjligheter att kombinera jobb och familjeliv.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum