Ny undersökning: 70 procent tror att anonyma konton påverkar tilliten till politiken negativt
27.6.2024 06:30:00 CEST | TCO | Pressmeddelande
TCO har frågat 11 000 personer hur de tror att anonyma konton och desinformation påverkade EU-valrörelsen samt tilliten till myndigheter och politiker. 71 procent är oroliga över att anonyma konton och desinformation påverkar tilliten till politiken negativt och nära 55 procent är oroliga över att tilliten till svenska myndigheter påverkas negativt.

- TCO efterlyser mer takt, ton och hövlighet i det offentliga samtalet. Anonyma konton, desinformation, hat och hot riskerar den tillit vi har till varandra och samhället. Det förflyttar även gränser i andra delar av samhället och riskerar viljan att jobba i yrken som är extra utsatta, säger Therese Svanström, ordförande för TCO.
På frågan om allmänheten tror att anonyma konton och desinformation påverkat tilliten till politiken negativt svarar 35 procent att de är mycket oroliga och 36 procent att de är ganska oroliga. På frågan om hur de tror att anonyma konton och desinformation påverkade tilliten till myndigheter negativt, till exempel polis, socialtjänst eller sjukvård, svarar 20 procent att de är mycket oroliga och 34 procent att de är ganska oroliga. På frågan om hur oroliga de är över att de själva eller någon annan har påverkats av anonyma konton eller desinformation under EU-valrörelsen svarar 7 procent att de är mycket oroliga och 20 procent att de är ganska oroliga.
Folkvalda måste agera
Ökad desinformation, anonyma konton, hat och hot är ett växande samhällsproblem som påverkar demokratin och tilliten. Det måste få konsekvenser att uttrycka sig på ett olämpligt sätt. TCO vill se ökad handling från våra folkvalda. Riksdagens talman, gruppledare och partiledare måste ta ett större ansvar för att Sveriges politiker föregår med gott exempel och tar ett större ansvar för samtalstonen. Det skulle till exempel kunna göras genom ökade utbildningsinsatser eller en ny uppförandekod.
- Det räcker inte med vårdad klädsel och kavaj i Sveriges riksdag. Våra folkvalda måste ta ett större ansvar för tonen i det offentliga samtalet, avslutar Therese Svanström.
Om undersökningen
Undersökningen är gjord av Novus på uppdrag av TCO i juni 2024. Resultatet bygger på 10950 intervjuer. De svarande är mellan 18-84 år.
Kontakter
Tora HeckscherPresschef
Tel:0706-555 311tora.heckscher@tco.seBilder
Om oss
TCO är en partipolitiskt fristående centralorganisation som samlar 12 fackförbund med 1,2 miljoner medlemmar.
Vår uppgift är att påverka politiken och samhällsutvecklingen för goda villkor i arbetslivet. Det gör vi genom att ge röst åt professionella och välutbildade människors behov av trygghet, utveckling och välfärd.
Läs mer på www.tco.se
Följ TCO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från TCO
Nytt A-kasseindex: Bara 17 procent av tjänstemännen får 80 procent av lönen26.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Allt färre tjänstemän får den ersättning som arbetslöshetsförsäkringen är tänkt att ge. TCO:s nya A-kasseindex visar att endast 17 procent av de heltidsarbetande tjänstemännen kan få 80 procent av sin tidigare lön från a-kassan vid arbetslöshet. En viktig förklaring är att taket i a-kassan inte har följt löneutvecklingen. Samtidigt har ersättningen börjat trappas ned snabbare.
Majoritet tror att kommunen är dåligt rustad för extremväder – glapp mellan risker och klimatanpassning i Gävleborg25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Mer än varannan tjänstemän tror att den egna kommunen är dåligt rustad för att möta klimatrelaterade händelser, visar TCO:s nya rapport. I Gävleborg finns ett glapp mellan klimatrisker och kommunernas arbete med att klimatanpassa samhället.
Majoritet tror att kommunen är dåligt rustad för extremväder – stora utmaningar i Norrbotten25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nio av tio tjänstemän oroar sig för extremväder i Sverige redan i år. Samtidigt tror 55 procent att den egna kommunen är dåligt rustad för att möta klimatrelaterade händelser, visar TCO:s rapport. I Norrbotten visar finns ett glapp mellan risker och hur långt kommunerna kommit med klimatanpassningen.
Majoritet tror att kommunen är dåligt rustad för extremväder – översvämningsrisk i Uppsala25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nio av tio tjänstemän oroar sig för extremväder i Sverige redan i år. Samtidigt tror 55 procent att den egna kommunen är dåligt rustad för att möta klimatrelaterade händelser, visar TCO:s nya rapport. I Uppsala län finns ett glapp mellan klimatrisker och kommunernas klimatanpassningsarbete.
Majoritet tror att kommunen är dåligt rustad för extremväder – Blekinge riskområde för kustöversvämning25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nio av tio tjänstemän oroar sig för extremväder i Sverige redan i år. Samtidigt tror 55 procent att den egna kommunen är dåligt rustad för att möta klimatrelaterade händelser, visar TCO:s nya rapport. I Blekinge län finns ett glapp mellan klimatrisker och kommunernas arbete med att klimatanpassa samhället.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


