40 miljoner för att öka läkarbemanningen i Region Kronoberg
Det nya arbetstidsdirektivet om dygnsvila och arbetstidsförläggning får stora konsekvenser för läkarbemanningen i Region Kronoberg. Regionfullmäktige har därför beslutat att tillföra 40 miljoner kronor till hälso- och sjukvårdsnämnden, för att kunna öka läkarbemanningen – framför allt vid Lasarettet Ljungby.
Region Kronoberg har gjort en utredning om vilka konsekvenserna blir på regionens sjukhus kopplat till förändringarna i Allmänna bestämmelser för läkares dygnsvila och arbetstidsförläggning. Resultatet visar på stora svårigheter att bemanna framför allt jour och beredskap med nuvarande läkarbemanning.
Regionfullmäktige beslutade därför den 11 juni att öka hälso- och sjukvårdsnämndens driftsram för 2024 med 40 miljoner kronor. Pengarna ska användas för att finansiera en utökning av läkarbemanningen vid länets båda sjukhus, framför allt vid lasarettet i Ljungby.
– Det här är ett nödvändigt och välkommet tillskott, och våra verksamheter kommer att starta rekryteringen av fler läkare inom kort. Målet är förstås att skapa en stabil läkarbemanning på båda sjukhusen i Region Kronoberg, säger Ida Eriksson (M), ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden.
Fakta om arbetstidsdirektivet för läkare
Den 1 februari 2024 började nya regler gälla för läkarnas dygnsvila. De som främst berörs är läkare som jobbar på sjukhus och andra arbetsplatser som har dygnet runt-verksamhet. De nya reglerna infördes på uppmaning av EU-kommissionen, som noterat att kollektivavtalet för personal som jobbar i kommuner och regioner inte följt EU:s arbetstidslagstiftning.
Huvudregeln är att dygnsvilan ska vara minst elva timmar per tjugofyratimmarsperiod, och att arbete och vila ska alternera. Det innebär att den totala arbetstiden per dygn får vara maximalt 13 timmar.
Kontakter
Ida Eriksson (M)Ordförande hälso- och sjukvårdsnämnden
Tel:0738-25 26 13ida.eriksson@kronoberg.seKristina JordevikKommunikationsdirektör
Tel:0470-58 69 61Tel:0709-67 30 35kristina.jordevik@kronoberg.seFölj Region Kronoberg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Kronoberg
Region Kronoberg tar första steget i upphandling av ny busstrafik18.12.2025 16:35:38 CET | Pressmeddelande
Region Kronoberg påbörjar nu upphandlingsprocessen av ett nytt trafikföretag för busstrafiken i länet. Det första steget är att göra en så kallad förhandsanmälan till EU. (Artikel 7.2 i Kollektivtrafikförordningen.) Bakgrunden till upphandlingen är att Connect Bus önskar avsluta avtalet med Region Kronoberg i förtid, inom cirka tre år.
Grimslövs folkhögskola beviljas ESF-medel – del av nationellt ViKan-projekt18.12.2025 13:52:00 CET | Pressmeddelande
Grimslövs folkhögskola kan med stor glädje meddela att Europeiska socialfonden (ESF) har beviljat ansökan till det nationella projektet ViKan – vård, inkludering, kompetens, arbete, nytta. Projektet omfattar sex folkhögskolor runt om i landet och Grimslövs folkhögskola deltar med verksamhet kopplad till filialen Växjö folkhögskola.
Lex Maria-anmälan efter administrativ brist i tvångsvårdsärende17.12.2025 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Region Kronoberg har upptäckt en brist i handläggningen av en ansökan om förlängd tvångsvård enligt lagen om psykiatrisk tvångsvård (LPT). Händelsen rör en administrativ process där ansökan inte inkom till domstolen inom angiven tidsfrist.
Regionstyrelsen sammanträder i morgon15.12.2025 15:09:51 CET | Pressmeddelande
Den 16 december klockan 9 sammanträder regionstyrelsen. Här är några av dagens ärenden:
Hjärtultraljud utförs i Ljungby igen12.12.2025 10:51:40 CET | Pressmeddelande
Region Kronoberg erbjuder nu regelbundet planerade hjärtultraljud vid Ljungby sjukhus. Insatsen är en del av det länsgemensamma arbetet för att korta väntetider och stärka tillgången till hjärtultraljud. Patienter slipper samtidigt långa resor till Växjö.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum