Škoda Sverige

Rolig körkänsla möter komfort: svenska rallyproffset Oliver Solberg testar nya Škoda Octavia RS

Dela

Motorsport har varit en del av Škodas DNA i över 120 år. Det arvet reflekteras i RS-versionerna av Škodas modellportfölj. Nya Octavia RS är inget undantag, något som bekräftas av Oliver Solberg. Den unga rallychauffören från Sverige tog den sportigaste Octavian någonsin på en åktur, något som han delar med sig av i denna video.

Oliver Solberg vid nya Škoda Octavia RS
Oliver Solberg vid nya Škoda Octavia RS

Vanligtvis brukar Oliver Solberg tävla i Rally-VM i en Škoda Fabia RS Rally2. Nu senast fick 22-åringen möjlighet att provköra den senaste generationens Octavia RS. Enligt honom själv, en utmärkt kombination av prestanda, praktikalitet, komfort, sportighet och självklart rolig körkänsla.

En av de bidragande faktorerna är den nya motorn som ger 195 kW (265 hk), vilket är en ökning på 15 kW (20 hk) jämfört med föregångaren. ”Den direkta kraften är utmärkt. Man behöver inte tänka på växeln; allt du behöver göra är att nudda gasen, oavsett hastighet, så slungas du fram i din Octavia”, säger Solberg. Den fyrcylindriga turboladdade motorn i nya Octavia RS kommer från samma familj (EA 888) som motorn Solberg brukar tävla i, sin Škoda Fabia RS Rally2. ”Motorn på nya Octavia RS har snabb respons och reagerar direkt på gas”, summerar Solberg.

Nytt för den senaste Octavia RS är en elektronisk differential som levererar den perfekta distributionen av acceleration mellan de två framhjulen, för ökad prestanda. ”Det hjälper väldigt mycket att överföra och optimera effekten mellan hjulen. Även om man tar skarpa kurvor i lägre växlar så spinner inte det inre hjulet och man tappar inte heller greppet”, förklarar Solberg.

Nya Škoda Octavia RS har också tagit ytterligare ett steg mot en än sportigare körupplevelse. Chassit sitter 15 millimeter närmare vägen, vilket sänker bilens tyngdpunkt. ”Det är avgörande för bättre väghållning och mer responsiv styrning. För när man kör mer dynamiskt behöver man en bil som går precis i den riktning du vill att den ska gå, utan onödig lutning”, framhäver Solberg. ”Nya Škoda Octavia RS är strösslad med lite mer Motorsports-DNA.”

Enligt Solberg har nya Octavia RS ändå behållit det som gjort det till en beundrad modell sedan den första generationen: exempelvis körkomforten på längre resor. ”Styrkan hos Octavia RS är kombinationen av rimlig fart och komfort på vägen. Bilen är fast och precis, men stötdämparna är inte för hårda”, understryker Solberg.

Den omarbetade och skarpare fronten på Octavia RS har en sportigare look och nya LED Matrix-strålkastare som standard, vilket nöjer Solberg. Efter provkörningen hade Oliver Solberg hemskt gärna behållit nycklarna till en Octavia RS. Leende uttryckte han: ”Kan jag få ha den som tjänstebil, tack?”. Se videon med Oliver Solberg HÄR

Säljstart
Nya Škoda Octavia RS öppnar till försäljning i Sverige under juli 2024.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Oliver Solberg vid nya Škoda Octavia RS
Oliver Solberg vid nya Škoda Octavia RS
Ladda ned bild
Nya Škoda Octavia RS
Nya Škoda Octavia RS
Ladda ned bild

Länkar

Škoda Auto

  • Fokuserar på tre prioriteringar med sitt ”Next Level Škoda”-program för framtiden: utöka modellportföljen inom elbilssegmentet, utforska nya marknader för ytterligare tillväxt i volymsegmentet och göra konkreta framsteg inom hållbarhet & mångfald.
  • Har tillhört Volkswagen-gruppen i 30 år. Volkswagen Group är en av de mest framgångsrika fordonstillverkarna i världen. I samarbete med gruppen utvecklar och tillverkar Škoda Auto självständigt fordon samt komponenter, motorer och växellådor.
  • Verkar på tre platser i Tjeckien; tillverkar i Kina, Slovakien och Indien främst genom koncernpartnerskap, samt i Ukraina med lokal partner.

Följ Škoda Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Škoda Sverige

Rekordår för Škoda Auto 2024: En stark grund för framtidens transformation13.3.2025 21:28:46 CET | Pressmeddelande

• Enastående finansiellt resultat: Škoda Auto Group nådde rekordomsättning på 27,8 miljarder euro, rörelseresultat på 2,3 miljarder euro och en rörelsemarginal på 8,3 % • Redo för framtidens utmaningar: Starka resultat ger bolaget en stabil plattform för fortsatt transformation • Den mest moderna modellportföljen i bolagets historia: 926 600 bilar levererades globalt (+6,9 % ) • Fördubblade ambitioner för elbilsförsäljning 2025: Lansering av helt nya Elroq och uppdaterade Enyaq

Škoda Auto startar produktionen av nya Enyaq och Enyaq Coupé27.2.2025 12:49:37 CET | Pressmeddelande

› Škoda Auto har startat produktionen av den helt eldrivna nya Enyaq-modellen vid sin fabrik i Mladá Boleslav › Enyaq rullar i samma flexibla produktionslinje som Škoda Elroq och Škoda Octavia, vilket möjliggör snabb anpassning till förändrade marknadsbehov › Både Enyaq och Enyaq Coupé har en nydesignad grill ”Tech-Deck Face”, och erbjuder förbättrad standardutrustning med innovativa och hållbara material › Föregångaren levererades till över 250 000 kunder över hela världen och säkrade marknadspositioner på flera viktiga europeiska marknader

Škoda Kodiaq RS återvänder till den svenska marknaden30.10.2024 09:09:14 CET | Pressmeddelande

› Den sportigare varianten av Kodiaq erbjuder nu ännu mer dynamisk prestanda i sin andra generation › Den nya bensinmotorn 2.0 TSI EVO ger en effekt på 195 kW (265 hk) och är alltid utrustad med fyrhjulsdrift › RS-specifika exteriördetaljer med bl a blanksvart grill, horisontell ljuslist och 20-tumsfälgar samt två interiöra designalternativ › Omfattande standardutrustning inkluderar elektriskt utfällbar dragkrok, LED Matrix-strålkastare, progressiv styrning, adaptivt chassi och Canton ljudsystem

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye