Ny statistik: Tonvis med narkotika och miljontals tabletter i beslag
9.7.2024 08:04:03 CEST | Tullverket | Pressmeddelande
Under första halvåret i år tog Tullverket fem ton narkotika i beslag. Utöver det har närmare 4,1 miljoner narkotiska tabletter beslagtagits, nästan dubbelt så många som under hela 2023. Det visar ny statistik för årets första sex månader. Även beslagen av kokain och marijuana ökar medan cannabisharts minskar jämfört med första halvåret 2023. Statistiken finns även på lokal och regional nivå i Tullverkets nya statistiktjänst.

- Det stora inflödet av narkotika och inte minst av narkotiska tabletter är oroväckande. Narkotikan är en central inkomstkälla för gängkriminaliteten och så länge efterfrågan finns kommer smugglingen fortsätta. De som köper några gram kokain till helgen ska veta att man bidrar till de gängkonflikter och skjutningar som plågar samhället idag, säger Bodil Taylor, ställföreträdande generaltulldirektör.
Fortsatt stora mängder
Sett i ett historiskt perspektiv fortsätter narkotikabeslagen att vara mycket stora. Under det första halvåret i år beslagtog Tullverket fem ton narkotika. Det är nästan i nivå med samma period förra året då 5,3 ton beslagtogs, vilket då var beslagsmängder som vida överträffade tidigare resultat. Nedan jämförs statistiken för de mest kända preparaten för årets sex första månader med motsvarande period 2023. Statistiken för helåret 2023 anges inom parentes:
• Marijuana ökar från 555 kilo till 1 215 kilo (1 299 kilo).
• Cannabisharts (hasch) minskar från 2 547 kilo till 1 215 kilo (5 832 kilo)
• Kokain ökar från 887 kilo till 1 389 kilo. (1 227 kilo)
• Amfetamin minskar från 515 kilo till 438 kilo. (1 146 kilo)
• Narkotiska tabletter ökar från 1 011 000 till 4 079 000 stycken (2 126 000)
• Heroin minskar från 5,4 kilo till 0,1 kilo (12 kilo)
Kokainbeslag i Norvik påverkar statistiken
En avgörande förklaring till den kraftiga ökningen av mängden beslagtaget kokain är det rekordstora beslag på 1 342 kilo som gjordes i Norviks hamn utanför Nynäshamn i april.
- Det är det enskilt största kokainbeslaget vi har gjort någonsin. I missbrukarled skulle kokainet ha varit värt omkring ett par miljarder kronor. Vi är glada över att ha fått bort det från samhället och att vi minskat inkomsterna för de kriminella grupperingar som livnär sig på smuggling och försäljning av narkotika, säger Bodil Taylor.
Beslag av råvara till amfetamin ökar
Under det första halvåret i år har också beslagen av amfetaminolja ökat kraftigt, totalt 75 liter jämfört med 0,3 liter samma period förra året. Amfetaminolja är råvara vid tillverkningen av amfetamin och en liter amfetaminolja kan ge flera kilo färdigt amfetamin.
- Att vi stoppat så mycket amfetaminolja tyder på att det finns inhemsk tillverkning av amfetamin i Sverige, säger Bodil Taylor.
Flera beslag över 100 kilo
En tydlig trend de senaste åren är att Tullverket gör fler enskilt riktigt stora beslag av narkotika, oftast i den tunga godstrafiken och det första halvåret i år är inget undantag. Totalt gjordes nio narkotikabeslag på över 100 kilo, flera av dessa på över 200 kilo. Motsvarande period förra året gjordes tolv beslag i den storleken.
- Ett viktigt mål för oss är att bekämpa den storskaliga organiserade narkotikasmugglingen. Att stoppa narkotikan är en vinst för samhället men vi nöjer oss inte med det. Målet är att gripa och lagföra individer så högt upp som möjligt i de kriminella pyramiderna. Vi vill komma åt dem som organiserar och styr smugglingen. På så sätt får vårt arbete ännu större effekt, säger Bodil Taylor.
Andra beslag i statistiken
Beslagen av alkohol fortsätter att minska. En förklaring är att det inte är lika vanligt med storsmugglare som åker i skytteltrafik till Tyskland. Tendensen är att alkohol istället letar sig in i landet på annat sätt, inte minst köps alkohol på internet. Beslagen av cigaretter minskar. En delförklaring kan vara att efterfrågan minskat eftersom allt färre röker. Beslagen av skarpa skjutvapen är i nivå med förra året medan beslagen av start- och tårgasvapen, som kan byggas om till skarpa vapen, ökar.
Samhällsnyttan ökar
Tullverkets beslag av narkotika och dopningsmedel räknas om till samhällsnytta. Det görs enligt en modell som beräknar hur mycket samhällets kostnader minskar tack vare att Tullverkets beslag hindrar narkotika och dopningsmedel från att komma ut i samhället. Bland annat handlar det om uteblivna kostnader för vård och sociala insatser. Första halvåret i år var samhällsnyttan 5,8 miljarder. Det är mer än samma period förra året då samhällsnyttan var 5,1 miljarder.
- Beräkningen av samhällsnyttan ger oss ett kvitto på att vårt arbete gör skillnad, att vi bidrar till ett säkrare och tryggare samhälle, säger Bodil Taylor.
Ny statistiktjänst
Statistiken kan sökas fram nationellt, regionalt och lokalt i Tullverkets nya statistiktjänst på tullverket.se. Här kan man själv filtrera fram statistik utifrån tidsperiod, plats, varutyper och varor.
För mer information kontakta: Tullverkets presstjänst, 0771-450 590
Tipsa Tullverket om smuggling, ring: 90 114.
Bilder






Länkar
Om oss
Tullverket är en statlig myndighet som kontrollerar flödet av varor över Sveriges gränser. Med visionen att bara godkända varor ska passera gränsen hindrar vi olagliga varor från att komma in i landet och bidrar till ett tryggare samhälle. Vi förenklar handeln med andra länder och lägger grunden till ökad tillväxt och konkurrens på lika villkor. Tullverket, som grundades 1636, har i dag cirka 2 500 anställda och leds av vikarierande generaltulldirektör Johan Norrman.
Följ Tullverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Tullverket
Extremt smugglingstryck – mer tung narkotika i beslag5.2.2026 10:06:59 CET | Pressmeddelande
Smugglingstrycket mot Sveriges gränser är i dag mycket stort. Förra året beslagtog Tullverket mer än 10,5 ton narkotika. Det är 700 kilo mer än 2024 och det är framför allt beslagen av tung narkotika som ökar. Det visar Tullverkets nya beslagsstatistik som också finns på lokal- och regional nivå.
Pressinbjudan: så mycket narkotika stoppades 20253.2.2026 14:30:47 CET | Pressmeddelande
Hur mycket narkotika och andra olagliga varor beslagtog Tullverket förra året? Vilka beslag ökar och vilka minskar jämfört med tidigare år och vilka trender och utmaningar ser Tullverket? Det är några av de frågor som besvaras när Tullverket presenterar den nationella beslagsstatistiken för 2025 vid en pressträff torsdag den 5 februari i Tullverkets lokaler vid Öresundsbron, Kalkbrottsgatan 141.
Den kriminella ekonomin omsätter 352 miljarder kronor22.1.2026 16:22:54 CET | Pressmeddelande
Den kriminella ekonomin beräknas omsätta årligen minst 352 miljarder kronor, enligt en ny forskningsrapport. Nu inrättas ett Samhällsråd med ledande beslutsfattare för att mobilisera arbetet mot kriminell ekonomi. I rådet ingår bland andra Tullverkets generaltulldirektör, Johan Norrman.
Tullverket sätter in sedelhundar mot den kriminella ekonomin16.1.2026 07:01:26 CET | Pressmeddelande
I kampen mot den organiserade brottsligheten och den kriminella ekonomin har Tullverket utbildat sedelhundar. Hittills har fyra hundar tränats att söka efter sedlar. Två sedelhundar finns utmed gränsen mot Norge, en finns på Arlanda och en på Landvetter. Målsättningen är att utbilda fler sedelhundar under 2026.
700 000 farliga föremål stoppade av Tullverket12.12.2025 07:03:35 CET | Pressmeddelande
Leksaker som innehåller farliga ämnen, mobilladdare som kan orsaka brand, lampor som kan bli strömförande, nödradioapparater som bedöms som farliga och falska delar till rulltrappor. Listan är lång över produkter som Tullverket har hindrat från att komma in till Sverige under 2025. Av 1,7 miljoner kontrollerade artiklar stoppades drygt 700 000 och en halv miljon av dessa förstördes, vilket är ett rekord.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum