Här firas Ängens dag för att rädda Sveriges hotade ängsmarker
11.7.2024 10:44:45 CEST | Naturskyddsföreningen | Pressmeddelande
Den första helgen i augusti firas Ängens dag. Men redan från mitten av juli anordnar Naturskyddsföreningen en mängd aktiviteter runt om i landet för att skydda den alltmer sällsynta ängsmarken.

– Vi måste värna om de få ängar vi har kvar i Sverige. Våra ängar är livsviktiga för vilda bin och andra pollinatörer som är avgörande för vår matproduktion och biologiska mångfald, säger Karin Lexén, generalsekreterare Naturskyddsföreningen.
Ängen är den artrikaste naturtypen i Sverige. Men de senaste hundra åren har runt 99 procent av ängsmarkerna i Sverige försvunnit i takt med att jordbruk läggs ner och slåtter och bete upphör, vilket fått konsekvenser för den biologiska mångfalden. Många växter, svampar och insekter som är beroende av ängsmarker för att hitta mat och bon har blivit allt färre.
På Ängens dag anordnas evenemang för att bevara de hotade ängarna runt om i Sverige. Naturskyddsföreningens lokalt engagerade går ut med räfsa och lie för att slå ängar på gammaldags sätt, så kallad slåtter. På vissa orter bjuder man in till fest och olika kulturaktiviteter.
I våra kalendarier här och här listas evenemang som sker på din ort.
Genom att slå ängar vid rätt tidpunkt och forsla bort växtmaterialet skapas näringsfattiga förhållanden som gynnar ängsväxterna eftersom arter med sämre konkurrensförmåga då får en chans att etablera sig och spridas.
Naturskyddsföreningen uppmanar också kommuner, privatpersoner och vägföreningar att göra om vägkanter till blommande marker. Läs mer om projektet Världens längsta blomsteräng och hur det går till här.
Kontakter
Elin WilliamsPressekreterare
Tel:0705 95 78 09elin.williams@naturskyddsforeningen.seFölj Naturskyddsföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen
Nytt strandskyddsförslag hotar allmänhetens tillgång till stränder1.6.2026 15:37:02 CEST | Pressmeddelande
Regeringens strandskyddsutredning vill avskaffa dagens strandskyddsregler och ersätta dem med ett system för så kallat ”strandlov”. Förslaget innebär ett paradigmskifte som riskerar att försämra allmänhetens tillgång till stränder och försvaga skyddet för strändernas känsliga naturmiljöer, varnar Naturskyddsföreningen.
Kommentarer till styrmedelsutredningen för fossila bränslen27.5.2026 13:24:23 CEST | Pressmeddelande
Några månader innan valet lägger regeringens styrmedelsutredning nu fram sina förslag, som syftar till att fasa ut fossila bränslen och att nå det långsiktiga nationella klimatmålet till 2045 samt de EU-åtaganden som Sverige har på klimatområdet. Naturskyddsföreningen kommenterar.
Stora skillnader i miljöambitioner mellan de politiska blocken visar granskning26.5.2026 08:54:16 CEST | Pressmeddelande
Idag presenterar Naturskyddsföreningen den nya rapporten Kritiskt läge för miljöpolitiken som granskar partiernas vallöften för klimat och miljö. Resultatet visar att fem riksdagspartier är överens om elva viktiga förslag för klimat och miljö inför nästa mandatperiod. Men det råder stora skillnader mellan de politiska blocken. Tidöpartierna är överens om en miljöåtgärd medan oppositionspartierna är överens om tolv. Miljöpartiet och Vänsterpartiet uppvisar högst miljöambitioner.
Pressinbjudan: Catwalk med arter - går för att skydda det som inte får försvinna19.5.2026 13:30:28 CEST | Pressmeddelande
Välkommen till en unik catwalk där svenska arter som pilgrimsfalk, asknätfjäril och ängsblommor går för att uppmärksamma att vi måste skydda det som inte får försvinna. På catwalken presenteras för första gången kostymer föreställande svenska arter, som tagits fram i ett samarbete mellan Naturskyddsföreningen, Tillskärarakademi i Göteborg och kostymdesigner Nina Sandström.
Sju av tio svenskar oroar sig för bekämpningsmedel som skadar bin14.5.2026 09:02:57 CEST | Pressmeddelande
En stor majoritet av svenskarna är oroliga för hur kemiska bekämpningsmedel i jordbruket skadar vilda bin och andra pollinatörer. Det visar en ny opinionsundersökning från Verian som Naturskyddsföreningen låtit göra. Samtidigt tycker två av tre att matkedjorna borde göra det lättare att välja ekologiskt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum