Två personer begärda häktade efter detonation i Geneta, Södertälje
26.7.2024 08:17:10 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Åklagaren har begärt två personer häktade vid Södertälje tingsrätt efter händelserna i Geneta i Södertälje den 22 juli.
Person 1 begärs häktad för grov allmänfarlig ödeläggelse, försök till mord och brott mot lagen om explosiva och brandfarliga varor, grovt brott.
Person 2 begärs häktad för medhjälp till grov allmänfarlig ödeläggelse, stämpling till mord och försök till grovt vapenbrott.
Den grova allmänfarliga ödeläggelsen inklusive medhjälpsgärningen/försök till mord och brott mot lagen om explosiva och brandfarliga varor gäller händelsen där en handgranat kastades in och exploderade i en butik den 22 juli.
Ett antal personer befann sig på platsen och en kvinna fick splitterskador. Polisens bedömning är att samtliga misstankar bottnar i en Södertäljebaserad nätverkskonflikt. Uppgifter som framkommit i utredningen ledde till att polisen under onsdagen den 24 juli hittade och tog om hand två ytterligare handgranater i Södertälje.
Samtliga misstankar har framkommit inom en och samma utredning.
Personerna som begärs häktade är under 18 år och tidigare inte kända av polis.
Målnummer: B 2334-24.
Häktningsförhandlingarna sker kl. 13.45 resp. 15.15.
Presstjänsten har inte tillgång till några handlingar i ärendet.
Kontakt
Senior åklagare Lisa dos Santos är tillgänglig för media efter förhandlingarna på 010-562 53 13.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Åtal om anstiftan av dataintrång nedlagt6.2.2026 11:09:40 CET | Pressmeddelande
I december förra året väcktes åtal mot en tidigare anställd i Polismyndigheten för att han hade instruerat sin personal att göra otillåtna slagningar i brottsbekämpande register inom ramen för säkerhetsprövningar. Nu gör Polismyndigheten en ny förändrad rättslig bedömning som innebär att viss personal har rätt att göra dessa slagningar. Åklagaren har därmed beslutat att lägga ned åtalet.
Åtal för hot mot statsråd6.2.2026 09:27:23 CET | Pressmeddelande
En person åtalas för olaga hot mot två statsråd i januari 2026.
En kvinna åtalad för stölder på Danderyds sjukhus4.2.2026 10:44:52 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag väckt åtal mot en kvinna i 50-årsåldern för tre fall av grov stöld på Danderyds sjukhus mellan 2020 och 2025. Dessutom åtalas kvinnan för grovt näringshäleri och ett fall av grovt häleri i Stockholm samt ett fall av stöld på Lidingö.
Fem personer åtalas för inblandning i trippelmord i Uppsala4.2.2026 08:57:27 CET | Pressmeddelande
Åklagare har i dag väckt åtal mot fem män för inblandning i trippelmordet inne på en frisörsalong i Uppsala den 29 april 2025. Den mordåtalade mannen åtalas även för mordförsök i skånska Eslöv. Åklagarna är tillgängliga i eftermiddag.
Överklagande till Högsta domstolen om kränkande fotografering2.2.2026 11:06:39 CET | Pressmeddelande
Riksåklagaren har överklagat en hovrättsdom till Högsta domstolen och yrkar att en man som dömts för grovt sexuellt ofredande, våldtäkt och brott mot tystnadsplikt även ska dömas för kränkande fotografering och till en strängare påföljd än vad hovrätten har bestämt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum