Angående medieuppgifter vid upphandling av registreringsskyltar
30.7.2024 16:26:36 CEST | Transportstyrelsen | Pressmeddelande
Media rapporterar just nu om att Transportstyrelen vill teckna avtal med bolag kopplat till Ryssland. Transportstyrelsen vill därför klargöra hur vi arbetar med ärendet. Avtalet vi vill teckna är med ett tyskt bolag verksamt i Tyskland: "Vi tar frågan på stort allvar, som svensk myndighet följer vi de lagar och förordningar som finns. Just nu prövar förvaltningsrätten saken och vi avvaktar rättens beslut," säger Anna Berggrund, avdelningschef.

Under våren har Transportstyrelsen genomfört en upphandling av registreringsskyltar. Ett tyskt bolag, Tönnjes, vann upphandlingen. Det bolag som i dag har avtalet SMC, Scandinavian Motorcenter, har överklagat Transportstyrelsens beslut till förvaltningsrätten.
– Vi bestrider påståendet om att vi skulle vara förhindrade att teckna avtal med det tyska bolaget som vann upphandlingen. Vår bedömning är att upphandlingen inte omfattas av sanktionerna mot Ryssland och det finns därmed inget lagstöd för att avslå anbudet från det tyska bolaget som avser att leverera tjänsten, säger Anna Berggrund.
Transportstyrelsen följer gällande lagar och regler, bland annat lagen om offentlig upphandling, och de sanktioner som genomförts mot Ryssland. Innan upphandlingen kontrollerades aktuella leverantörer om de träffades av förbuden i EU-förordningar, som reglerar de restriktiva åtgärderna mot Ryssland.
Lämnar inte ut känslig information
Transportstyrelsen vill även förtydliga att den som vinner anbudet aldrig får tillgång till VTR, Vägtrafikregistret. Transportstyrelsen förser skylttillverkaren med enbart den öppna, offentliga, information som behövs för att tillverka och distribuera skyltar. Transportstyrelsen har rutiner för hantering av känslig information.
I upphandlingen har vi ställt krav på att informationen som tillverkaren får ta del av inte får överföras till tredjeland (land utanför EU). Det innebär att vid anbudsutvärdering granskar vi ifall det finns risk för tredjelandsöverföring. Om så vore fallet kan vi förkasta anbudet. Det har inte varit aktuellt i detta fall.
– Vi är fullt medvetna om Rysslands försök att på olika sätt samla information som kan användas mot Sverige. Vi tar frågan om vår information på stort allvar. Det är viktigt för oss att göra rätt, säger Anna Berggrund.
Med anledning av den allmänna diskussionen i media och sociala medier så har vi uppdaterat texten 2024-08-01.
Kontakter
Transportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seTransportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Trafikskola förlorar tillstånd efter allvarliga brister2.4.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen återkallar tillståndet för Körskolan i Piteå AB: – Reglerna finns för att säkerställa hög kvalitet på förarutbildning och trafiksäkerhet. Eftersom trafikskolan under lång tid brutit mot dessa krav bedöms bristerna som allvarliga, säger Mikael Rodemar, sektionschef vid Transportstyrelsen.
Regelförenkling underlättar ägarbyten30.3.2026 09:00:00 CEST | Nyheter
Transportstyrelsen tar bort kravet om att bilhandlare måste omhänderta ett fordons registreringsbevis i samband med inbyte via så kallad direktanmälan. Regeländringen bedöms innebära mindre administration och minskade kostnader, både för Transportstyrelsen och för landets bilhandlare.
Uppåt för kollektivt resande19.3.2026 08:40:00 CET | Pressmeddelande
Marknaderna för persontransporter har överlag utvecklats i en positiv riktning. Resandet fortsatte att öka, men i en långsammare takt än tidigare. Samtidigt förbättrades ekonomin på flera delmarknader. Det är Transportstyrelsens samlade bedömning i den nya rapporten Transportmarknaden i siffror.
40 000 körkortsåterkallelser under 202517.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Under förra året fattade Transportstyrelsen beslut om 39 949 körkortsåterkallelser. Det är en ökning med 3,2 procent jämfört med 2024. Som vanligt är den dominerande orsaken någon typ av allvarlig trafikförseelse som fortkörning.
Fler omfattas av EU:s kör- och vilotidsregler26.2.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Från den 1 juli gäller EU:s regler om kör- och vilotider även för internationella godstransporter med lättare transportfordon och vid cabotage. Förändringen påverkar fordon mellan 2,5 och 3,5 ton och innebär nya krav på både förare och företag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum