Handels går inte med i huvudavtalet 2024
7.11.2023 15:15:00 CET | Handelsanställdas förbund | Pressmeddelande
Handels går inte med i huvudavtalet i dagsläget. Anledningen är att omställningsstudiestödet, som är den största nyttan för Handels medlemmar, inte fungerar.

“Omställningsstudiestödet kan vara till stor nytta för Handels medlemmar, men staten har fortfarande inte levererat vad de utlovat. Därför vore det en klar försämring för Handels medlemmar om vi skrev på huvudavtalet idag. Handels kommer inte kunna ta ställning till huvudavtalet förrän omställningspaketet är på plats”, säger Linda Palmetzhofer, ordförande för Handels.
Omställningsstudiestödet är tänkt att ge anställda möjlighet att utveckla sin kompetens och ställa om, samt att utbilda sig till andra yrken på arbetsmarknaden under arbetslivets gång. Men i praktiken fungerar inte stödet. Bland annat saknas det resurser till hantering av ansökningar, det tar oerhört lång tid att få besked och utbildningsutbudet är bristfälligt utbyggt.
“Fack och arbetsgivare är överens om att omställningsstudiestödet är bra för både anställda och företag på svensk arbetsmarknad. Nu är det upp till regeringen att se till att staten levererar det som lovades båda sidor och se till att systemet fungerar”, säger Martin Nyberg, avtalssekreterare för Handels.
Huvudavtalet innehåller också regler som kan vara till nackdel för Handels medlemmar, bland annat utökade möjligheter att göra undantag från turordningsreglerna. I nuläget får en arbetsgivare enbart göra tre undantag från turordningen samtidigt, oavsett hur stort företaget är. Med huvudavtal blir det möjligt att göra upp till tre undantag per driftsenhet och avtalsområde samt att om det bara finns ett arbetsställe undanta upp till fyra personer. Därför är den sammantagna bedömningen att det i nuläget skulle vara en försämring för medlemmarna att Handels ansluter till huvudavtalet.
“För att det utökade omställningsstudiestödet, när det väl fungerar, ska förbättra för Handels medlemmar behöver fler få möjlighet att jobba heltid. Idag är det få av Handels medlemmar som slår i taket för ersättningsnivån på 80 procent av 27 800 kronor per månad. Fler timmar på kontraktet är därför viktigt också för att huvudavtalet ska få positiv effekt”, säger Martin Nyberg, avtalssekreterare för Handels.
Kontakter
Jonathan PasicPressekreterare
Tel:+46104508064jonathan.pasic@handels.seBilder
Om oss
Handels är Sveriges tredje största LO-förbund. Idag är vi drygt 152 000 medlemmar, varav cirka 25 000 är pensionärer. Omkring 70 procent av Handels medlemmar är kvinnor.
Förbundet bildades 1906 men är på många sätt ett ungt förbund. Nästan en tredjedel av våra medlemmar är under 30 år och nära hälften är under 35.
Vi finns på cirka 25 000 arbetsplatser och representerar en rad olika yrken och branscher. Majoriteten av våra medlemmar jobbar inom detaljhandeln. Andra medlemsgrupper är till exempel florister, frisörer, lagerarbetare, optiker, urmakare, tjänstemän, kontorsanställda och elever inom yrkesinriktad utbildning.
Följ Handelsanställdas förbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Handelsanställdas förbund
Jobbat ett helt liv – har inte råd att leva som pensionär19.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Många som har jobbat ett helt yrkesliv i handeln får en pension nära fattigdomsgränsen. I en ny rapport från Handelsanställdas förbund beskriver medlemmarna själva sin situation. Som en medlem uttrycker det: “Man bara överlever.”
Elinor Odeberg blir ny chefsekonom på Handels6.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Elinor Odeberg blir ny chefsekonom och utredningschef på Handels. Hon tillträder tjänsten den 19 maj och efterträder Stefan Carlén.
Jobbet slutar inte när du går hem – ny rapport om digital stress i handeln5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Många handelsanställda får aldrig riktigt lämna jobbet – inte ens efter arbetsdagens slut. En ny rapport från Handels visar att en majoritet av de butiksanställda upplever förväntningar på att vara tillgängliga även utanför arbetstid. Samtidigt uppger över hälften att de har svårt att koppla bort tankarna på jobbet när arbetsdagen är slut.
Sverige har råd med trygghet – men regeringen väljer skattesänkningar13.4.2026 08:16:30 CEST | Pressmeddelande
Regeringen lägger miljardbelopp på skattesänkningar samtidigt som många löntagare kämpar för att få ekonomin att gå ihop. Det skriver Handelsanställdas förbund i en kommentar till vårbudgeten.
Var fjärde handelsanställd avstår tandvård av ekonomiska skäl25.3.2026 06:01:12 CET | Pressmeddelande
Var fjärde handelsanställd har avstått från att gå till tandläkaren trots behov, av ekonomiska skäl. Samtidigt tycker 95 procent att tandvård ska kosta lika mycket som övrig sjukvård. Det visar en ny rapport från Handels.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
