Lidköping klar som värdstad för Bandy-VM 2025
15.8.2024 10:01:11 CEST | Svenska Bandyförbundet | Pressmeddelande
I mars tog Internationella Bandyförbundet (FIB) beslutet att tilldela Sverige Bandy-VM 2025 för damer och herrar. Ett avtal är sedan tidigare tecknat mellan Svenska Bandyförbundet och Villa Lidköping BK gällande att arrangera VM tillsammans. Och nu är det klart att Lidköping blir värdstad för bandy-VM 2025. VM kommer att spelas den 25–30 mars 2025.

Utöver avtalet med Villa Lidköping BK är ett samarbetsavtal tecknat mellan Svenska Bandyförbundet och Destination Läckö-Kinnekulle, samt ett arenaavtal med Lidköpings Kommun. Ingrid Amrén, förbundsordförande i Svenska Bandyförbundet, uttrycker sin glädje över beslutet:
– Det är en mycket glädjande att vi nu har ett avtal med Lidköpings kommun och Destination Läckö-Kinnekulle. Vi vet att arrangemanget är i säkra händer och tillsammans ser vi fram emot att ta emot spelare och publik. Vi är också extra glada över att kunna fira förbundets 100-årsjubileum i samband med detta. Det är en fantastisk möjlighet för oss att visa upp bandysporten på hemmaplan och att bjuda på spännande matcher för både damer och herrar, säger Ingrid Amrén.
– Frågan om att vara medarrangör av Bandy-VM har diskuterats flera gånger i Villa Lidköping, men tidigare har ekonomiska risker hindrat oss från att gå vidare. Nu har vi, i nära samarbete med Internationella Bandyförbundet (IBF), Svenska Bandyförbundet (SBF) och Lidköpings kommun, äntligen kunnat utarbeta en överenskommelse som är fördelaktig för alla parter. Tillsammans ser vi fram emot att skapa ett minnesvärt Bandy-VM 2025. Vi hälsar er varmt välkomna till Sparbanken Lidköping Arena den 25–30 mars 2025, säger Per Alexanderson, ordförande i Villa Lidköping BK.
– Vi ser fram emot att stå värd för Bandy-VM 2025 här i Lidköping. Internationella evenemang ger stor uppmärksamhet till Lidköping och gynnar många av våra lokala verksamheter både inom närings- och föreningslivet. Vi ser det också som en möjlighet att fortsätta utveckla Lidköping som evenemangsstad och att skapa minnesvärda upplevelser för alla inblandade, säger Bertil Jonsson (M), kommunstyrelsens ordförande i Lidköping.
Att Sverige och Lidköping blir värd för dubbla mästerskap 2025 innebär bland annat att Sverige fortsätter att leda den internationella utvecklingen inom sporten och att damer och herrar får spela i samma arena och på lika villkor.
– Att Bandy-VM genomförs i Sparbanken Lidköping Arena ligger helt i linje med vår ambition, här arrangeras det varje år en bred variation av nationella eller internationella evenemang och att arenan även är hemmaborg för både Sveriges bästa dam- och herrbandylag gör ju att det är den perfekta platsen för detta dubbla Bandy-VM, säger Andrea Johansson evenemangsansvarig på Destination Läckö-Kinnekulle
Svenska Bandyförbundet vilar på stolta traditioner och grundades redan 1925, vilket innebär att Sverige får en fantastisk möjlighet med VM 2025 att fira Svenska Bandyförbundets 100-årsjubileum.
Nyckelord
Kontakter
Ingrid AmrénFörbundsordförandeSvenska Bandyförbundet
ingrid.amren@svenskbandy.seTherése ErikssonInformations- och kommunikationsansvarigSvenska Bandyförbundet
Tel:08-699 63 59therese.eriksson@svenskbandy.seBilder



Länkar
Om Svensk bandy
Svenska Bandyförbundet är ett oberoende specialförbund inom Riksidrottsförbundet och har till uppgift att främja och administrera den organiserade bandyn i Sverige, och att företräda den internationellt. Svensk bandy har 53 000 medlemmar i 157 föreningar. Svensk bandy är förebilder på den internationella spelplanen - vi har sex landslag varav fem är regerande världsmästare. Nya stjärnor tänds varje dag, samtidigt som alla är välkomna inom svensk bandy.
Följ Svenska Bandyförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bandyförbundet
Spelprogrammet för Bandyallsvenskan Herr 2026/27 är klart29.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Serien spelas med 14 lag i en rak dubbelserie, där vinnande laget av Bandyallsvenskan herr kvalificerar sig för elitserien säsong 2027/2028. Lag 2 och lag 3 går till elitseriekval. Lag 12 och 13 går till negativt kval och lag 14 åker ur Bandyallsvenskan.
Så spelas Elitserien Dam 2026/27 – premiär för Next Level och studiosändningar26.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Spelprogrammet för Elitserien Dam 2026/27 är nu fastställt. Säsongen inleds den 17 oktober och bjuder på flera uppskattade inslag samtidigt som den nya satsningen Next Level ska bidra till att stärka utvecklingen av svensk dambandy.
Så spelas Elitserien Herr 2026/27 – ny studiosatsning på fredagar24.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Spelprogrammet för Elitserien Herr 2026/27 är nu fastställt. Säsongen inleds den 16 oktober och innehåller flera välkända inslag. Nytt för i år är en studiosatsning på utvalda fredagsmatcher med reportage, analyser och fördjupning kring Elitserien.
Förlängt samarbete ska stärka svensk bandys kommersiella utveckling23.6.2026 16:13:15 CEST | Pressmeddelande
Svenska Bandyförbundet, Föreningen Svensk Elitbandy och SAMM har kommit överens om en tvåårig förlängning av det strategiska samarbetet kring svensk bandys kommersiella utveckling. Det nya avtalet gäller från och med maj 2026.
Förbundsstämman gav styrelsen fortsatt förtroende15.6.2026 16:26:29 CEST | Pressmeddelande
Hur svensk bandy kan bli fler, utveckla framtidens anläggningar och stärka sin synlighet stod i fokus när Svenska Bandyförbundet höll förbundsstämma i Västerås. Stämman gav samtidigt fortsatt förtroende till förbundsstyrelsen och valde styrelse för verksamhetsåret 2026/2027.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum